• १६ मंसिर २०८०, शनिबार
  •      Sat Dec 2 2023
  •   Unicode
Logo

सन् १९६०–१९७० सम्मको रोमान्टिक पुरुष कपालकाे शैलीसत्तरीको दशकमा पुरुषको कपाल हेर्न पाउँदा रमाइलो थियो। दशकभरि लामोदेखि छोटो, ब्लो डङाइड र बाउफन्टदेखि स्पाइक र ब्लीचसम्म अलिकति भिन्नता थियो र ‘ओभरग्रोन’ देखिने धेरैजसो मानिस त्यो दशकसँग सम्बद्ध देखिन्छ । हेयरस्टाइलिङ र ग्रिमिङ अब महिलाहरूका लागि मात्र थिएन, कपाल उत्पादनहरू अब पुरुषहरूका लागि मार्केटिङ गरिएको थियो र धेरैले खुसीसाथ यसको प्रयोग गरे। जुँगा र मटन चपहरू थिए ।

नक्कली अनुहारको कपाल पनि लगाइयो र स्वीकार गरियो। यो एक कपालको दशक थियो । १९६० को दशकदेखि जारी राख्दै डकटेल र पोम्पाडोर हेयरस्टाइल (त्यसबेला ‘एल्भिस प्रेस्ली हेयरस्टाइल’ भनेर चिनिन्थ्यो) न्यूयोर्क जस्ता ठूला शहरहरूमा युवा इटालियन–अमेरिकी र मेक्सिकन–अमेरिकी पुरुषहरूमाझ लोकप्रिय थियो। कपाललाई ठाउँमा राख्नका लागि सामान्यतया ठूलो मात्रामा ग्रीज वा ब्राइलक्रिम प्रयोग गरिन्थ्यो।

प्रारम्भिक र मध्य १९७० को दशकमा विगतका वर्षहरूको सामाजिक मान्यताहरू विरुद्ध विद्रोह गर्ने तरिकाका रूपमा सामान्यतया पुरुषहरूमा लामो कपाल चित्रित गरियो। साइडबर्न पनि एकै समयमा लगाइएको थियो। पुरुषहरूका लागि सबैभन्दा लोकप्रिय केश शैलीहरू मध्ये केही ‘लामो र लुसियस’ हेयरस्टाइल, मोड हेयरकट र स्टिभ म्याक्वीन जस्ता एक्शन नायकहरूद्वारा लोकप्रिय ‘बजकट’ हेयरस्टाइल समावेश थिए ।

१९७० को दशकको उत्तरार्धमा पुरुषहरू क्रू काट्नेदेखि लिएर बज कट्ससम्म एक श्यागसम्म गए। यो मुख्यतया एथलेटिक लुकका लागि गरिएको थियो र साइडबर्न र अनुहारको कपाल शैली बाहिर गयो। पुरुषको कपालमा बीटल्सको प्रभाव १९६० को शुरुवातमा तिनीहरूको चर्को ‘मोप्टप’ शैलीबाट सुरु भयो। केही वर्षपछि आफ्नो कपाल बढाउन र अनुहारको कपालका लागि प्रवृति जगाउने प्रभाव पार्दै तिनीहरू सबै हिप्पीतिर गए । अन्य सङ्गीतकारहरू र सङ्गीत शैलीहरूले पनि तिनीहरूका अनुयायीहरूलाई प्रभाव पारे ।

युवाहरूको लागि यो कुनै चीजसँग सम्बन्धित र त्यो ब्यान्ड वा विधासँग साझा पहिचान भएको थियो। उदाहरणका लागि रक ब्यान्डहरूले गैर–बकवास लामो कपाल, रेगेमा ड्रेडलकहरू र छोटो असभ्य केटा, ग्ल्याम र पपमा विभिन्न बनावट शैलीहरू थिए। १९७० को दशकको प्रारम्भमा पुरुषहरूले कतिपय परिस्थितिमा आफ्नो कपाल र अनुहारको कपाल लगाउने तरिकामा समाजको प्रभाव थियो। १९६० को दशकमा पुरुषहरूका लागि लामो कपाल पुनः देखा परेको हुनाले रूढिवादी मानिस र संस्थाहरूले लामो कपाल र अनुहारलाई नैतिकरूपमा भ्रष्ट र गलत रूपमा हेरे।

लामो कपाल भएका विद्यार्थीहरूलाई कलेज वा स्कूलमा प्रतिबन्ध लगाइयो । लामो कपाल भएका पुरुषहरूलाई हमला गरिँदैछ वा जबरजस्ती खौरिँदैछ र ‘जुँगाहरूलाई स्वागत छैन’ भन्ने जस्ता जागिरका लागि धेरै विज्ञापन देखिए । यसले गर्दा केही पुरुषले आफ्नो शैलीलाई थप रूढिवादी परिस्थितिहरूमा ‘फिट’ गर्न सक्षम हुनका लागि समायोजन गरे । यद्यपि अझै पनि लामो कपालका लागि द्रुतरुपमा बढ्दो प्रवृत्तिलाई अँगाल्न सक्षम भए। यो मनोवृत्ति चाँडै परिवर्तन भयो तथा लामो कपाल र अनुहार हरेक दिन को एक स्वीकृत भाग बन्यो ।

एजेन्सीको सहयोगमा