• ५ असार २०८१, बुधबार
  •      Wed Jun 19 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   संसदीय छानबिन विशेष समिति कानूनी परामर्शमा ★   सरकारले दुध किसानलाई वक्यौता रकम तत्काल उपलब्ध गराउनुपर्छ: दीपकबहादुर सिंह ★   सरकारले राष्ट्रिय खेलाडीलाई आवश्यक मासिक तलवको व्यवस्था गर्न नसकेकोमा एमाले सचिव आचार्य असन्तुष्ट ★   श्रद्धा कपुरले राहुलसँगको रिलेसनसिपको पुष्टि गरिन् ★   पाटन हत्या घटना: थप एकजना पक्राउ ★   पूर्वराष्ट्रपतिले कुनैपनि पार्टीको सदस्यता नविकरण गर्न मिल्छ की मिल्दैन सरकारले जवाफ दिनुपर्छ: सांसद खतिवडा ★   सरकारले ५ सय र हजारका नोट तत्काल प्रतिवन्ध लगाउनुपर्छ: काँग्रेस उपसभापति गुरुङ ★   कवाडी व्यवसायीहरुमाथि प्रहरी धरपकडबारे संसदमा प्रभु साह र अमरेशको आक्रोश ★   ग्लोबल आइएमई बैंकको सेवा र अब्बल नतिजाको यात्रा ★   दुग्ध किसानहरुको भुक्तानी तत्काल गर्न सरकारलाई प्रमुख सचेतक बर्तौलाको आग्रह

गौर हत्याकाण्डका दोषीलाई कारबाही गर्न पीडितहरुको मागकाठमाडौँ । गौर हत्याकाण्डका दोषीलाई कानूनबमोजिम अविलम्ब कारबाही गर्न उक्त हत्यकाण्डका पीडितहरुले माग गरेका छन् ।

गौर हत्याकाण्ड पीडित संघर्ष समितिले आज रौतहटका प्रमुख जिल्ला अधिकारीलाई ज्ञापन पत्र दिँदै अमानवीय र विभत्स हत्या गर्ने गौर हत्याकाण्डका हत्यारा अपराधीहरुलाई वर्षौंसम्म अनुसन्धानको दायरामा ल्याई कारबाही नगर्नाले पीडितहरुको पीडा बोध भएको बताएको छ ।

समितिका संयोजक रुपसागर देवीले उक्त हत्याकाण्डका अपराधीहरुलाई कारवाही नगरे विभिन्न संघर्षका कार्यक्रमहरु अगाडि बढाउने जानकारी दिनुभएको छ ।

नेपालको संविधानअनुसार अपराध पीडितहरुलाई आफू पीडित भएको मुद्दाको अनुसन्धान तथा कारबाहीसम्बन्धी जानकारी पाउने हक हुने भन्दै ज्ञापनपत्रमा अपराध पीडितलाई कानूनबमोजिम सामाजिक पुनःस्थापना र क्षतिपूर्तिसहितको न्याय पाउने हकको समेत उल्लंघन भएको उल्लेख छ ।

“न्याय इन्साफ पाउनलाई सम्मानित सर्वोच्च अदालत प्रक्रियालाई अगाडि बढाउन मात्र परमादेशको मागसहित निवेदन दर्ता भएको अवस्था रहेको छ”, ज्ञापन पत्रमा भनिएको छ ।

उक्त घटना प्रचलित नेपाल कानूनबमोजिम मात्र अपराध नभई नेपाल पक्ष रहेको टर्चर कन्भेसनलगायत अन्य अन्तर्राष्ट्रिय महासन्धिसमेतले यस्ता प्रकारको जघन्य अपराधलाई अन्तर्राष्ट्रिय अपराधका रुपमा स्वीकार गरेको अवस्था रहेको ज्ञापन पत्रमा बताइएको छ ।

विसं २०६३ चैत ७ गते रौतहटको गौरस्थित राइसमिल चौरमा दिउँसो १ः४५ बजे तत्कालीन नेकपा माओवादीले गरेको सभामा उपेन्द्र यादव नेतृत्वको तत्कालीन मधेसी जनअधिकार फोरमका कार्यकर्ताले आक्रमण गर्दा २८ जनाको मृत्यु भएको थियो ।