• ९ जेष्ठ २०८१, बुधबार
  •      Wed May 22 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   संसारको सबैभन्दा शान्त ठाउँ, जहाँ सुल्तानदेखि भिखारीसम्मका शव गाडिन्छन् ★   जलवायु परिवर्तनका अप्रत्याशित घटना र असर सामूहिकरूप सामना गरौँ: मन्त्री सुडी ★   नाफामूलक निजी व्यवसाय गर्ने व्यक्ति र समाचार लेख्ने श्रमजीवी पत्रकार एकै होइनन्: राष्ट्रिय स्वतन्त्र पार्टी ★   पर्वतीय क्षेत्रलाई जलवायु परिवर्तनको असरबाट जोगाऔँ: मुख्मन्त्री अधिकारी ★   काभ्रेपलाञ्चोकमा दम्पती मृत फेला ★   नेपालमा हिउँ पग्लिँदा बङ्गलादेशको अस्तित्व नै खतरामा पर्न सक्छ: मन्त्री हुसैन ★   कोलकातासँगको लज्जास्पद हारपछि के भन्छन् हैदरावादका कप्तान कमिन्स ? ★   मिडिया ट्रायल र राज्यको सत्ता दुबै फौजदारी न्यायबाट पृथक रहनुपर्छ – डा संग्रौला ★   “अझ परिपूर्ण मुलुक” बन्न प्रेस स्वतन्त्रता महत्त्वपूर्ण: नेपालस्थित अमेरिकी दूतावास ★   सिरोहिया पक्राउबारे प्रधानमन्त्री: अदालती प्रक्रियामा हो–हल्ला गर्न जरुरी छैन

श्रीलङ्कामा इस्टर बम विस्फोटमा पुलिस र रक्षा प्रमुखलाई सफाइकोलम्बो । श्रीलङ्काको उच्च अदालतले सन् २०१९ मा इस्टर सन्डे बम विष्फोटलाई रोक्न असफल भएकोमा ‘मानवता विरुद्धको अपराध’ को आरोपमा दुई शीर्ष अधिकारीलाई शुक्रबार सफाइ दिएको छ । सो बमा विष्फोटमा २७९ को ज्यान गएको थियो । 

स्थानीय जिहादीहरूले अप्रिल २०१९ मा आत्मघाती बम विष्फोट गर्ने योजना बनाएका थिए भन्ने भारतीय खुफिया एजेन्सीको प्रारम्भिक चेतावनीमा कार्य गर्न असफल भएकोमा राज्यले नोभेम्बरमा दुई जनालाई अभियोग लगाएको थियो।

तीन न्यायाधीशको इजलासले तत्कालीन रक्षा मन्त्रालयका सचिव हेमासिरी फर्नान्डो र तत्कालीन प्रहरी महानिरीक्षक पुजित जयसुन्दराविरुद्धका सबै ८५५ आरोप खारेज गरेको छ।

अदालतका एक अधिकारीका अनुसार न्यायाधीशहरूले सर्वसम्मत निर्णयमा संदिग्धहरूलाई निर्दोष करार गरे र प्रतिरक्षाका साक्षीहरू नबोलाई उनीहरूलाई छोडिदिए।

आक्रमणकारीहरुले राजधानीका तीनवटा गिर्जाघर र तीनवटा होटेललाई निशाना बनाएका थिए । विष्फोटमा ४५ विदेशीसहित २७९ जना मारिएका थिए भने ५०० भन्दा बढी घाइते भएका थिए। सो विष्फोट स्वदेशी इस्लामिक चरमपन्थी समूहले गरेको बताइएको छ । 

फर्नान्डो र जयसुन्दरा २०१९ मा पक्राउ परेका थिए र जमानतमा रिहा हुनुअघि चार महिना हिरासतमा रहेका थिए। प्रहरीको १५५ वर्षको इतिहासमा जयसुन्दरा पक्राउ पर्ने सबैभन्दा वरिष्ठ प्रहरी अधिकारी हुन् ।

तत्कालीन मुख्य अभियोजक डप्पुला डे लिभेराले अदालतसामु दुई शीर्ष अधिकारीको ‘लापरवाही’ ‘मानवता विरुद्धको गम्भीर अपराध’ हो भन्दै उनीहरूमाथि हत्याको आरोप लगाएका थिए।

तल्लो अदालतले पहिले उनीहरूलाई हत्याको आरोप लगाउन अस्वीकार गरेको थियो किनभने अभियोजकहरूले बमवर्षकहरूसँग कुनै सम्बन्ध वा उद्देश्य स्थापित गर्न सकेका थिएनन् ।

बम विष्फोट हुनुभन्दा झण्डै तीन साताअघि अप्रिल ४ मा भारतीय गुप्तचरले पहिलोपटक चेतावनी दिएको थियो। इस्लामिक स्टेट समूहले आक्रमणकारीहरूलाई समर्थन गरेको बताएको छ।

स्थानीय मुस्लिम समूहहरूले पनि आत्मघाती बम विष्फोटको नेतृत्व गर्ने कट्टरपन्थी धर्मगुरु जाहरान हाशिमले दिएको खतराबारे प्रहरी र गुप्तचर निकायहरूलाई सचेत गराएका थिए।

जयसुन्दरा र फर्नान्डोले संसदीय छानबिनमा तत्कालीन राष्ट्रपति मैत्रीपाला सिरिसेनाले बम विष्फोट हुनुअघि राष्ट्रिय सुरक्षा खतराहरूको मूल्याङ्कन गर्न स्थापित प्रोटोकलहरू पालना गर्न असफल भएको बयान दिएका थिए।

उनीहरूले रक्षा, कानून र व्यवस्थामन्त्री समेत रहेका राष्ट्रपति सिरिसेनाले धम्कीलाई गम्भीरतापूर्वक नलिएको आरोप लगाएका थिए । 

श्रीलङ्काको रोमन क्याथोलिक चर्चले यस टापुमा चरमपन्थी आक्रमणहरू अन्त्य गर्ने वाचा गर्दै नोभेम्बर २०१९ मा सत्तामा आएका उनका उत्तराधिकारी गोटाबाया राजपक्षेका प्रमुख सहयोगी सिरिसेना विरुद्ध कारबाही गर्न दबाब दिइरहेको छ। एएफपी