• ८ आश्विन २०७९, शनिबार
  •      Sat Sep 24 2022
Logo
Latest
★   डा केसीको अनसन तोडियो, सरकारसंग १० बुँदे सहमति -सहमति पत्र सहित ★   खुट्टाकै सहाराले लेखेर साहित्यकार बन्ने यमको सपना ★   आफ्नै श्रीमतीको हत्या गरेको अभियोगमा पक्राउ ★   चाडबाडमा दुर्घटना रोक्न ‘टाइम कार्ड’ लागू गरिने ★   देशभर ७४ जनामा सङ्क्रमण, एकको निधन ★   पूर्वाधार क्षेत्रको विकास विस्तारमा पूर्वाधार पत्रकारहरूको पनि महत्वपूर्ण भूमिका ★   ‘प्रेम गीत ३’ ले भारतमा पहिलो दिनमा कति कमायो ? ★   युरोप पुगेर चन्द्र ढकालले भने- यहाँको समृद्धि नेपाल भित्र्याऔँ ★   संस्थापन पक्षसँग कोइराला पक्ष आक्रोशित, समानुपातिकको उम्मेदवारी चयनमा एकलौटी गरेको आरोप ★   काँग्रेस संस्थापन पक्षसँग कोइराला पक्ष आक्रोशित

हिमाली भेडा ‘नाउर’- फोटो फिचरउच्च हिमाली क्षेत्रमा पाइने हिमाली भेडालाई नाउर भनिन्छ । समुद्री सतहबाट करिब तीन हजार मिटरको उचाइदेखि पाँच हजार मिटरभन्दा धेरै उचाइमा नाउर पाइन्छ ।

स्तनधारी जनावर नाउर नेपालका करिब सबै हिमाली जिल्लामा पाइन्छ । बथानमा बस्न मन पराउने यो जनावरको तौल करिब एक सय किलोभन्दा बढी हुन्छ ।

पाँच प्रजातिमा पाइने नाउरमध्ये नेपालमा मात्र पाइने हिमाली भेडा नाउर हो । नाउर जाडो समयमा बेँसीतिर झर्ने गर्छ । हिमरेखामा रमाउने हिमाली जङ्गली जनावर नाउर चिसो बढेसँगै बेँसी झर्ने गर्छन् । गर्मीयममा भने हिमालको काखमा बसोबास गर्ने यी जनावर जाडो छल्न बेँसी झर्छन् ।

नेपालको लाङटाङ, मकालु वरुण राष्ट्रिय निकुञ्ज, ढोरपाटन सिकार आरक्ष, मनाङ, मुस्ताङ र डोल्पाको शे फोक्सुण्डो राष्ट्रिय निकुञ्जमा यो जनावर पाइने गर्छ । ढोरपाटन सिकार आरक्ष नाउर सिकार गर्न पाइने प्रसिद्ध ठाउँ हो । यहाँ विदेशीहरू समेत नाउरको सिकार खेल्न आउने गर्छन् ।

यिनीहरुलाई हिउँ चितुवाको मुख्य आहारको रुपमा पनि चिनिन्छ ।

तस्बिर: नवीन लामिछाने / रासस