• ९ आश्विन २०७९, आईतवार
  •      Sun Sep 25 2022
Logo

विश्वको आठौँ आश्चर्य : दुबईमा कसरी बन्यो ‘स्वर्ग’दुबई । युनाइटेड अरब इमिरेट्स (युएई) सुन्दर समुद्री किनार, अग्लो भवन र अपार सम्पत्ति र अलिशान जीवनको अर्को नाम हो। जुनसुकै मुलुकमा बस्ने भए पनि अधिकांश मानिसहरू यात्रा गर्न र बिदाहरू बिताउन दुबई जान्छन् ।

फेरि एक पटक विश्वका धनी व्यक्तिहरू मध्येका दिग्गजहरूले दुबईमा आफ्नो नयाँ घर बनाइरहेका छन्। जसमा भारतीय उद्योगपति मुकेश अम्बानी, बलिउड स्टार शाहरुख खान, बेलायती फुटबलर डेभिड बेकह्याम जस्ता नाम सामेल छन् ।

दुबईको पाम जुमेराह बिचमा यी विलासी घरहरू किनिएका छन्, जसलाई मानिसले बनाएको ‘आठौं आश्चर्य’ पनि भन्न सकिन्छ ।

१० शयनकक्ष, एक निजी स्पा र इनडोर र आउटडोर पूलहरू सहितको पाम रूखको आकारको कृत्रिम द्वीपसमूहमा रहेको अम्बानीको भिल्लाको मूल्य ८ करोड डलर छ।

दुबईले बालुवा र ढुङ्गाले मात्र बनाएको हुनाले यो कृत्रिम टापु समूहलाई ‘आठौँ आश्चर्य’ भनिएको हो । यो असम्भव देखिने उपलब्धि दुबईमा मात्र सम्भव छ जहाँ संसारको सबैभन्दा अग्लो भवन बुर्ज खलिफा पहिले नै अवस्थित छ।

दुबईको पाम जुमेराह कृत्रिम टापुहरूको समूह हो जुन २१औँ शताब्दीको शुरुमा निर्माण गरिएको थियो। युएईको पेट्रोलियमबाट आएको आम्दानी यसको निर्माणमा खर्च भएको थियो । यसको निर्माणमा ७० लाख टन ढुङ्गा प्रयोग गरिएको छ, जुन नजिकैको अल–हजार पहाडबाट लिइएको हो।

टापु बनाउनको लागि समुद्रको भुइँबाट ९ करोड ४० लाख घनमिटर भन्दा बढी बालुवा हटाइयो। यस्तो अवस्थामा यसलाई ‘आठौँ आश्चर्य’ भनिन्छ भने गलत हुनेछैन ।

स्याटेलाइटको सहयोगमा खसालियो बालुवा

पाम जुमेराहको निर्माणमा प्रयोग गरिएको बालुवा र ढुङ्गाले पृथ्वीलाई तीन पटक घेर्न सक्ने २ मिटर अग्लो पर्खाल बनाउन सक्ने रिपोर्टहरू बताउँछन्। पाम जुमेराहको जग बसाल्न सयौँ अध्ययन र गहन योजना बनाइएको थियो।

निर्माणअघि यातायात, सिभिल इन्जिनियरिङ र प्रविधिका विभिन्न पक्षहरूलाई राम्ररी विश्लेषण गरिएको थियो। यसका अतिरिक्त अनुभवी गोताखोरहरू चट्टान संरचनाहरूको स्थिरता जाँच गर्न पानीमुनि गएका थिए ।

सम्पूर्ण निर्माणको कुल लागत १२ अर्ब डलर रहेको अनुमान गरिएको छ । इन्जिनियरहरूले हाईटेक जीपीएसद्वारा निर्देशित स्याटेलाइटको सहायताले सही ठाउँमा बालुवा छर्केका थिए।

समुद्री र मौसमी हावाको प्रकोपबाट सुरक्षित

यसको निर्माणमा भाइब्रो–कम्प्याक्सन टेक्नोलोजी पनि प्रयोग गरिएको थियो, जुन माटोका कणहरूलाई कम्प्याक्ट गर्न प्रयोग गरिन्छ। सन् २००४ सम्म पाम जुमेराहको पूर्वाधार स्थापना भएको थियो र २००६ मा यसको निर्माण सुरु भयो।

सन् २००७ मा पहिलो पटक मानिस यहाँ बस्न आएका थिए र करिब ७५ प्रतिशत सम्पत्ति बेचिएको थियो । एक कृत्रिम ब्रेकवाटरले पाम जुमेराहलाई समुद्रको विनाशबाट बचाउँछ। यसले पाम जुमेराहलाई इराकबाट आउने मौसमी हावाबाट पनि बचाउँछ।

५.७२ वर्गकिलोमिटरमा फैलिएको अद्भुत संसार

पाम जुमेराह दुबई सरकारको रियल इस्टेट कम्पनी अल नखिल प्रोपर्टीजद्वारा निर्माण गरिएको हो। अमेरिकी आर्किटेक्चर फर्म हेल्म्यान हर्ले चार्वाट पीककले यसको मास्टरप्लान तयार पारेको थियो ।

पाम जुमेराह टापुहरू माथिबाट हेर्दा गोलाभित्र खजुरीको रूख जस्तो देखिन्छ। टापुहरूको कुल क्षेत्रफल ५.७२ वर्गकिलोमिटर छ। यसको अद्वितीय आकारको कारण, यो अन्तरिक्षबाट पनि देख्न सकिन्छ।

१२ हजार खजुरीको बोट लगाइयो

प्राविधिकरूपमा पाम जुमेराहलाई टापु भन्न सकिँदैन किनकि यो दुबईसँग १.४ किलोमिटर लामो पुलद्वारा जोडिएको छ। मोनोरेलले पाम जुमेराहलाई दुबईको तटीय रेखासँग जोड्छ। यसबाट दैनिक करिब २० हजार मानिस आवतजावत गर्छन् ।

त्यहाँ पाम जुमेराह सुरुङ पनि छ जुन भूमिगत ६ लेनको पुल हो। पाम जुमेराह खजुरीको रूखको आकार मात्र होइन, यहाँ १२ हजार खजुरीका रुख पनि रोपिएका छन् । पाम जुमेराह विश्वका धेरै अर्बपतिहरूको घर हो, जसमा मुकेश अम्बानीको नाम पनि जोडिएको छ। एजेन्सी