• ३ भाद्र २०७९, शुक्रबार
  •      Fri Aug 19 2022
Logo
Latest
★   घरमा भगवानकाे तस्बिर लगाउँदा यी कुरामा ध्यान दिनुहोस् ★   नागरिकता विधेयकले राष्ट्रियता बलियो बनाउँछः गृहमन्त्री ★   उपत्यकाको फोहर व्यवस्थापन गर्न १० दिन लाग्ने ★   तनहुँ–१ बाटै चुनाव लड्छु: वरिष्ठ नेता पौडेल ★   भक्तपुरको गाईजात्रा सम्पन्न ★   राष्ट्रपतिद्वारा कृष्णमन्दिरमा पूजा–अर्चना (फोटोफिचर) ★   प्राज्ञिक विद्यार्थी परिषद् नेपाल हिमाली क्षेत्रमा सक्रिय, ११ जिल्लाहरूमा ३२ लाखको शैक्षिक सामाग्री वितरण गर्ने ★   बाढीले गर्दा मेलम्ची–हेलम्बु सडक अवरुद्ध ★   एनएफपिजेले १७ विधामा फोटो पत्रकारिता अवार्ड प्रदान गर्ने ★   एमालेले आगामी निर्वाचनमा बहुमत ल्याउने गरी तयारी थाल्दैछः योगेशकुमार भट्टराई

संसारका ७ अद्वितीय फूलहरू !फूलको सौन्दर्य र सुगन्धले सबैलाई आकर्षित गर्छ तर एउटा यस्तो फूल पनि छ जुन संसारको सबैभन्दा सुन्दर फूल हो तर त्यसको गन्ध सडेको जनावरको जस्तो छ।

यहाँ फूलहरू बारे केही रोचक कुराहरू जानौँ…

१. यो फूलको हाँगा लाखौँमा विक्री हुन्छ

साइप्रिपेडियम क्याल्कलस नामको यो जंगली अर्किड कुनै समय युरोपभरि पाइन्थ्यो। तर अब यो बेलायतमा मात्र हुन्छ। पहेँलो र बैजनी रङको यो फूल अहिले यति दुर्लभ भइसकेको छ कि यसको एउटा हाँगा ५ हजार अमेरिकी डलरमा पाइन्छ ।

२. यो हो भूताहा अर्किड

क्युबा र फ्लोरिडाको जंगलमा पाइने डेन्ड्रोफिलाक्स लिन्डेनी फूललाई ​​भूत अर्किड भनिन्छ। यसलाई २० वर्ष पहिले विलुप्त घोषणा गरिएको थियो। यसमा पातहरू छैनन्। यसको जराले प्रकाश संश्लेषणद्वारा फूलहरूलाई पोषण दिन्छ। यो फूलको परागण जाइन्ट स्फिंक्स नामको पुतलीले मात्र गर्न सक्छ।

३. सबैभन्दा सुन्दर फूल एक सडेको जनावर जस्तै गन्ध

संसारको सबैभन्दा सुन्दर र दुर्लभ एमोर्फोफलस टाइटेनम फूल इन्डोनेसियामा पाइन्छ। एक सातासम्म फुल्ने यो फूलले सडेको जनावरको जस्तो गन्ध फैलाउँछ। फुलेपछि यसको उचाई ३ मिटरसम्म हुन सक्छ। यो फूल ७÷८ वर्षपछि एकपटक फुल्छ।

४. रातिमात्र फुल्ने फूल

एपिफाइलम अक्सिपेटालम फूल श्रीलंकाको जंगलमा पाइन्छ र बौद्ध धर्ममा विशेष स्थान राख्छ। यो फूलको विशेषता भनेको यो रातमा मात्रै फुल्ने र बिहान नहुँदै ओइलाउँछ ।

५. २० वर्षपछि फेरि देखा परेको फूल बिरुवा

हिबिस्कस कोकियो फूल शू प्रजातिको फूल हो । यो हवाई टापुहरूमा मात्र पाइन्छ। सन् १९५० मा यो लोप भएको थियो। त्यसको २० वर्षपछि कोकियोको रुख भेटियो । रातो देखि सुन्तला फूल भएको यो बिरुवा आगो लागेर मर्ने थियो तर यसको एउटा हाँगा बचाएर २३ वटा अन्य बोटमा कलमी गरियो।

६. सय वर्षपहिले हराएको यो फूल क्लोन गरिएको थियो

कसमस एट्रोस्यान्गिनियस मेक्सिकोको मूल निवासी जंगली फूल हो। तिनीहरू १०० वर्ष पहिले विलुप्त भए। सन् १९०२ मा एउटा मात्र प्रजातिको क्लोन गरिएको थियो। यी फूलहरूले गर्मीमा भेनिला जस्तो सुगन्ध दिन्छ। तिनीहरूलाई चकलेट ब्रह्माण्ड पनि भनिन्छ।

७. यी फूलहरू खतरामा छन्

हल्का हरियो स्ट्रोंगिलोडोन म्याक्रोबोट्रिस एक प्रकारको लता हो। यसका पञ्जा आकारका फूलहरू फिरोजा रङका हुन्छन्। यद्यपि यसको रङ नीलो हरियोदेखि उज्यालो हरियोसम्म हुन सक्छ। यी फूलहरू फिलिपिन्सको जंगलमा पाइन्छन् र यसको कटाईका कारण यी फूल खतरामा परेका छन्।