• ३ भाद्र २०७९, शुक्रबार
  •      Fri Aug 19 2022
Logo
Latest
★   घरमा भगवानकाे तस्बिर लगाउँदा यी कुरामा ध्यान दिनुहोस् ★   नागरिकता विधेयकले राष्ट्रियता बलियो बनाउँछः गृहमन्त्री ★   उपत्यकाको फोहर व्यवस्थापन गर्न १० दिन लाग्ने ★   तनहुँ–१ बाटै चुनाव लड्छु: वरिष्ठ नेता पौडेल ★   भक्तपुरको गाईजात्रा सम्पन्न ★   राष्ट्रपतिद्वारा कृष्णमन्दिरमा पूजा–अर्चना (फोटोफिचर) ★   प्राज्ञिक विद्यार्थी परिषद् नेपाल हिमाली क्षेत्रमा सक्रिय, ११ जिल्लाहरूमा ३२ लाखको शैक्षिक सामाग्री वितरण गर्ने ★   बाढीले गर्दा मेलम्ची–हेलम्बु सडक अवरुद्ध ★   एनएफपिजेले १७ विधामा फोटो पत्रकारिता अवार्ड प्रदान गर्ने ★   एमालेले आगामी निर्वाचनमा बहुमत ल्याउने गरी तयारी थाल्दैछः योगेशकुमार भट्टराई

यो देशमा हरेक पुरुषले गर्नुपर्छ बहुविवाह, मनाही गरेमा जेल समेत जानुपर्नेसांकेतिक तस्बिर

एजेन्सी । संसारका हरेक देशमा विवाहका लागि फरक–फरक कानुन छन् । तर संसारमा एउटा यस्तो देश छ जहाँ हरेक पुरुषले दुईवटा विवाह गर्नु अनिवार्य छ । यदि पुरुषले दुई विवाह गर्न अस्वीकार गरेमा उसले जेलमा जीवन बिताउनु पर्छ ।

अफ्रिका महादेशका देशहरूमा विवाह सम्बन्धी विभिन्न कानुनहरू छन् । तर यस्तो कानुन संसारको कुनै पनि देशमा छैन । अफ्रिका महादेशको एउटा देशमा अनौठो कानुन छ । यहाँ पुरुषले दुई पटक बिहे गर्नु अनिवार्य छ । यदि कसैले बिहे गर्न इन्कार गरेमा कडा भन्दा कडा सजाय दिइन्छ ।

अफ्रिका महादेशको यो देशमा दुई विवाहका लागि अनौठो कानुन बनाइएको छ । यो अफ्रिकी देशको नाम इरिट्रिया हो । यहाँ पुरुषले दुई पटक बिहे गर्नु अनिवार्य छ ।

इरिट्रियामा दुई विवाह अनिवार्य छ । यदि कुनै पुरुषले विवाह गर्न वा दुई श्रीमती राख्न अस्वीकार गरेमा उसलाई कडा कारबाही हुन्छ । यदि कसैले विवाह गर्न अस्वीकार गरेमा उसलाई आजीवन कारावासको सजाय हुन्छ ।

यो देशमा महिलाकै कारणले यो अनौठो कानुन बनेको हो । इरिट्रियामा पुरुषको तुलनामा महिला बढी छन् । इरिट्रियामा इथियोपियासँग गृहयुद्ध चलिरहेको छ, जसका कारण यहाँ महिलाको संख्या बढी छ ।

सबैभन्दा अचम्मको कुरा त यो देशमा महिलाका लागि कडा कानुन छ । यहाँका महिलाले पुरुषलाई दुई पटक विवाह गर्नबाट रोक्न सक्दैनन् । विवाहमा कुनै बाधा पुर्याउने हो भने महिलालाई पनि जेल हालिन्छ ।