• २० असार २०७९, सोमबार
  •      Mon Jul 4 2022
Logo
Latest
★   सिंहदरबार वैद्यखानाका समस्या समाधानका लागि सुझाव दिन कार्यदल गठन ★   राज्य र निजी क्षेत्रबीचको सहकार्यले मात्र सम्मृद्धि सम्भव छ, वरिष्ठ उपाध्यक्ष ढकाल ★   ठाउँको अभावमा आलोपालो गरी सुत्छन् कैदीबन्दी ★   भिमादका एक सय बढी घरधुरी उच्च जोखिममा ★   एकीकृत समाजवादीले बागमती छोडेर सुदूरपश्चिम दाबी गर्ने ★   जसपाले मन्त्री हेरफेर गर्दै, नयाँ मन्त्रीको सूची प्रधानमन्त्रीलाई बुझाइयो ★   प्रतिनिधिसभामा एमाले अध्यक्ष ओलीले सम्बोधन गर्ने ★   हात्ती वनभोजका लागि रकम भुक्तानी नगर्न निर्देशन ★   दशरथचन्द राजमार्ग सञ्चालनमा ★   मधेस प्रदेशमा पुन: ‘छोरी शिक्षा बीमा’ सुरु

मुख्य सडक छेउ फोहोर फाल्ने महानगरको निगरानीमाकाठमाडौं, ८ मंसिर । रातीको समयमा कसैले नदेख्ने गरी सडक छेउ वा चोक र गल्लीमा फोहर फाल्दै हुनुहुन्छ भने ध्यान दिनुहोस् । तपाईले फालेको फोहोरको प्रकृति हेरी कारबाही हुनेछ । उपत्यकाभित्रका नगरपालिकाले फोहर फाल्नेलाई कारबाही गर्न २४ घण्टा नै अनुगमन गरिरहेको छ ।
तपाईले फालेको फोहोरले सहरको सुन्दरतामा असर पार्नुका साथै वातावरण प्रदुषण हुने भएकाले जथाभावी फोहर फाल्नेलाई कारबाही गर्न सुरु भएको छ ।
‘काठमाडौ महानगरपालिकाले हरेकदिन गर्ने अनुगमनका क्रममा धेरैजना कारबाहीमा परिरहेका छन्,’ महानगरपालिकाका कार्यकारी अधिकृत धनबहादुर श्रेष्ठले भने, ‘फोहोर फाल्नेलाई तत्कालै कारबाहीको पत्रसहित पक्राउ गरी फोहोरमैला ब्यवस्थापन ऐन अनुसार कारबाही प्रक्रिया अघि बढाइँदै आएको छ ।’
उनका अनुसार हरेक राति उपत्यकाका सडक, चोक र गल्लीमा बढी फोहर फालिने गरेको छ । फोहोर फाल्नु हुँदैन भन्ने जान्दाजान्दै पनि बुझपचाएर फोहोर फाल्ने गरेको पाइएको उनी बताउँछन् । अनुगमनका क्रममा उपत्यकाका मुख्य सडकका आसपासको क्षेत्रलार्य मात्रै पहिलो चरणमा राखिएको छ ।
गत तीन दिनदेखि सुरु गपिरएको अनुगमनको अभियालाई निरन्तरता दिई दीर्घकालिन बनाउने तयारीमा महानगरपालिका रहेको छ । घरेलु फोहोरलाई ब्यवस्थापनका लागि विभिन्न उपायबारे सहरबासीलाई जानकारी गराईसकिएको बताउँदै अधिकृत श्रेष्ठले भने, ‘नेपालमा परिवर्तन गर्न सम्भव छ भन्ने कुरा पछिल्लो समयमा सार्कको तयारीका लागि भएका गतिविधिले प्रष्ट पारेकाले उपत्यकावासीले आफ्नो घरसँगै टोलको सरसफाइमा पनि चासो देखाउनु आवश्यक छ ।’
आसन्न १८ औं सार्क शिखर सम्मेलनको तयारीका क्रममा उपत्यकालाई सफा सहरको रुपमा चिनाउँन विभिन्न कार्यक्रम सञ्चालन भइरहेका छन् । आजको राजधानी दैनिकमा खबर छ ।