• १३ फाल्गुन २०८०, आईतवार
  •      Sun Feb 25 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   न्युजिल्याण्डविरुद्ध अष्ट्रेलियाको क्लीन स्वीप ★   फुटबलर मनिष डाँगीको घरमा चोरी, तीन जना पक्राउ ★   ईलाम र बझाङमा बैशाख १५ गते उपनिर्वाचन गर्ने आयोगको निर्णय ★   विद्यमान राजनीतिक व्यवस्था चाहिँदैन भन्ने अधिकार पनि संविधानले दिएको छ: सांसद शाही ★   बुर्तिबाङ प्राथमिक स्वास्थ्य केन्द्र २८ वर्षपछि प्रदेशस्तरीय अस्पताल बन्दै ★   संविधानले दिएको सेवा सुविधा लिएर संविधानको बिरोध गर्न मिल्दैन: सांसद सापकोटा ★   नेपालले नेदरल्यान्ड्सलाई दियो १७३ रनको सामान्य लक्ष्य ★   सहकारीपीडितको समस्या समाधान गर्न सरकारको ध्यानाकर्षण ★   जापान नेपालको हितैषी मित्र र भरपर्दो विकासको सहयात्री: राष्ट्रपति पौडेल ★   नेपालले ४४ ओभरमा आठ विकेट गुमाएर १४२ रन बनायो

आज ‘प्रमिस डे’मा जान्नुहोस् वाचाको महत्व, तर किन तोडिन्छ मायामा ?सांकेतिक तस्बिर

एजेन्सी । प्रतिज्ञाहरू विश्वास गर्न सकिँदैन । जान्नुहोस् कि यी तोड्न सक्छन् । तैपनि, मायामा परेका मानिसहरू वाचा गर्न पछि हट्दैनन् । आज वाचा र प्रतिज्ञाको दिन हो अर्थात् ‘प्रमिस डे’ । प्रत्येक वर्ष भ्यालेन्टाइन विकको चौथो दिन वाचाको नाममा मनाइन्छ ।

कुन किसिमको वाचाले सम्बन्धलाई नयाँ धार दिन सक्छ र कुन–कुन वाचाहरूले तिनीहरूलाई खोक्रो बनाउन सक्छ भन्ने कुरा यहाँ बुझ्नेछौं ।

सम्बन्ध टुट्ने सुरुवात वाचा तोड्नेबाट हुन्छ 
अध्ययनले देखाउँछ कि औसत व्यक्ति एक दिनमा १५ हजार भन्दा बढी शब्द बोल्छ । यस अवधिमा फर्केर आउने, फेरि भेट्ने, जीवनभर सँगै बस्ने जस्ता धेरै वाचा गरिन्छ ।

तर, यो पनि सत्य हो कि यी १५ हजार शब्दहरूमध्ये अर्को हप्तासम्म मानिसहरूले केही सय शब्द मात्रै सम्झन्छन् र त्यसभन्दा माथिका एक दर्जन शब्द मात्रै सम्झन्छन् । १५ हजार मध्ये यी केही दर्जन शब्दहरू कुन होलान् कसैलाई थाहा छैन । यस्तो अवस्थामा कहिलेकाहीँ वाचा गर्नेले बिर्सन्छ, तर जसलाई वाचा गरेको थियो उसलाई सबै याद रहन्छ । सम्बन्धमा अविश्वासको आधार यहीँ छ ।

प्रेममा गरिएका वाचाहरू पूरा गर्नु कत्तिको महत्त्वपूर्ण छ ?
मानिसहरु चन्द्रमा र ताराको सम्बन्ध तोडेर मौसम बदल्ने कुरा पनि गर्छन् । यद्यपि यो सबै सम्भव छैन । वाचा गर्ने र वाचा गरिनेलाई पनि थाहा छ । तर के हुन्छ जब ती वाचाहरू तोडिन्छन् जुन पूरा गर्न सम्भव थियो र एक साथीले अर्कोलाई पूरा गर्ने आशा राखेको थियो ।

वाचाको सानो गल्तीले पनि सम्बन्धमा गम्भीर क्षति पुर्याउने गरेको रिलेसनसिप विज्ञ बताउँछन् । सानो वाचा तोड्नु सम्बन्ध बिच्छेदको सुरुवात हुन सक्छ । यो किनभने वाचा तोडिएपछि, एक पार्टनरले अर्को पार्टनरको बारेमा सबै कुरालाई शंकाको नजरले हेर्न थाल्छ ।

घमण्डी हुनुले वाचा तोड्न जान्छ, सोचेर बोल्दा फाइदा हुन्छ
धेरै पटक, भावनाको प्रभावमा, हामी यस्ता शब्दहरू छान्छौं जुन वास्तविक जीवनमा सम्भव छैन । बानीमा मानिसहरु यस्तो भाषालाई सामान्य मान्न थाल्छन् र यो जिब्रोमा अड्किन्छ । तर समस्या तब उत्पन्न हुन्छ जब अर्को व्यक्तिले यसलाई सत्यको रूपमा स्वीकार गर्दछ र यस्तै अपेक्षाहरू गर्न थाल्छ ।