• ३१ जेष्ठ २०८१, बिहीबार
  •      Thu Jun 13 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   हवाई उडानका लागि उड्डयन मौसम सेवा महत्वपूर्ण छ: मन्त्री बस्नेत ★   कोशी सरकार विरुद्धको रिट हेर्दाहेर्दैमा ★   कुमारीको मनोभावमा आधारित नाटक ‘अग्निच्क्षु’ मञ्चित ★   रूग्ण उद्योग पुनःसञ्चालनका लागि व्यवस्थित अध्ययन गरौँः प्रधानमन्त्री ★   विपद्लाई निमिट्यान्न गर्न सकिँदैन, न्युनिकरणका लागि सबै एक हुनुको विकल्प छैनः अध्यक्ष नेपाल ★   राष्ट्रपति पौडेलसँग महानिर्देशक हुंग्बोको शिष्टाचार भेट ★   जनप्रतिनिधि र पार्टीबीचको सम्बन्ध सुमधुर हुन आवश्यकः उपसभापति खड्का ★   अस्ट्रेलियाको भरमा इंग्ल्याण्ड टोली, अष्ट्रेलियाले उतार्ला कि पछार्ला ? ★   रूग्ण उद्योग पुन:सञ्चालनका लागि व्यवस्थित अध्ययन गरौँ: प्रधानमन्त्री ★   मन्त्रीपरिषद् पुनर्गठन गर्नेबारे मलाई जानकारी छैन, प्रधानमन्त्रीसँग सोधौँला: माधवकुमार नेपाल

६०० वर्ष पुरानो सहर अहिले पानीमुनिएजेन्सी । चीनमा एउटा यस्तो सहर छ जुन पानीमा डुबेको छ । देशको शाही विगतका अवशेषहरू यस सहरमा अवस्थित छन् । नेसनल जियोग्राफिकका अनुसार झेजियाङ प्रान्तको शिचेङ सहरलाई सन् १९५९ मा सिनान जलविद्युत बाँधको बाटो बनाउन जानाजानी बाढी ल्याइएको थियो ।

उक्त बाढीपछि जनताले यो घटनालाई दशकौंसम्म बिर्सिए । यो कियानदाओ ताल को सतहभन्दा ४० मिटर तल स्थित छ । अब यो पानी मुनि जमेको फरक संसार छ । नेशनल ज्योग्राफिकका अनुसार बाढीका बेला करिब तीन लाख मानिसलाई स्थानान्तरण गरिएको थियो ।

सन् २००१ मा पुनः पत्ता लागेपछि शिचेङप्रति विश्वको चासो बढेको थियो । चिनियाँ सरकारले ६०० वर्ष पुरानो सहरको अवशेष हेर्नको लागि एउटा अभियान पठाएको थियो । भित्र देखिने दृश्य धेरै प्रशंसनीय छ । बीबीसीले मिङ र किङ राजवंशको ढुङ्गाको वास्तुकला रहेको बताएको छ । मिङ र किङले १३६८ देखि १९१२ सम्म शासन गरे । शिचेङलाई वू शि पर्वतको निकटताको कारणले प्रायः लायन सिटी भनिन्छ । मन्डारिन (चिनियाँ भाषा)मा वु शि माउन्टेन भनेको पाँच सिंहको पहाड हो ।

२०११ मा, नेशनल जियोग्राफिकले लगभग आधा वर्ग किलोमिटर मापन गरिएको पानीमुनि शहरको पहिले कहिल्यै नदेखिएका फोटोहरू प्रकाशित गर्यो । यी तस्बिरहरू र अन्य अभियानहरूले शहरमा पाँचवटा प्रवेशद्वारहरू थिए भनेर पत्ता लगाए । चौडा सडकहरूमा सिंह, ड्र्यागन, फिनिक्स र ऐतिहासिक शिलालेखहरूको संरक्षित ढुङ्गाको मूर्तिहरू सहित २६५ आर्कवेहरू थिए । केही सन् १७७७ का हुन् । पानीमुनि भए पनि शहर राम्रोसँग संरक्षित छ । यसै कारणले यसलाई ‘पूर्वको एटलान्टिस’ पनि भनिन्छ । पानीले यसलाई हावा, वर्षा र घामबाट जोगाउँछ ।