• ११ असार २०८१, मंगलवार
  •      Tue Jun 25 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   चन्द्रमाको सतहबाट नमूना लिएर पृथ्वीमा फर्कियो चीनको यान ★   नेपालमा अष्ट्रेलियन लगानी ल्याउन पहल गर्छु: वाणिज्यदूत शर्मा ★   झलनाथ खनाल स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानका पदाधिकारी बिरुद्धको मुद्दा: सचिव र मेयरलाई सफाई ,अरु दोषी ठहर ★   ‘इट्स माइ शो’को विषयबारे अनमोलले के भने ? ★   अन्तर्राष्ट्रिय ‘मैथिली फिल्म फेस्टिभल’ सुरु ★   समाजवादी आन्दोलनको नयाँ प्रवाह शुरु भएको छः झलनाथ खनाल ★   गलत प्रवृत्तिका विरुद्धमा नयाँ सांस्कृतिक जागरण पैदा गर्न आवश्यकः अध्यक्ष नेपाल ★   महाकालीको कटान रोक्न कुतियाकबरमा जैविक तटबन्ध ★   आन्तरिक वा बाह्य ऋण उत्पादनमूलक क्षेत्रमा खर्च गर्छौँ: अर्थमन्त्री पुन ★   करेन्ट लागेकालाई बचाउन खोज्नेको मृत्यु, अर्का घाइते

चीनमा भेटियो ५३०० वर्ष पुरानो धानको बोटबेइजिङ । पुरातत्वविद्हरुले चीनमा ५३०० वर्ष पुरानो धानको बोट फेला पारेका छन् । यो बोट भेटिएको ठाउँ हेमुडु संस्कृतिसँग सम्बन्धित छ। प्राचीन उन्नत सिँचाई प्रणाली र तल्लो यांग्जी नदी क्षेत्रसँग मानिसहरूको कनेक्टिभिटीको प्रमाण पनि उक्त क्षेत्रमा पत्ता लगाइएको छ।

चिनियाँ इतिहासमा यसलाई ठूलो खोज मानिएको छ । निङ्बो म्युनिसिपल रिसर्च एकेडेमी अफ कल्चरल हेरिटेज म्यानेजमेन्टको प्रतिवेदनअनुसार यो धान रोप्ने क्षेत्र करिब एक हजार वर्गमिटरमा फैलिएको छ । उक्त खोज नियोलिथिक हेमुडु संस्कृति क्षेत्रको केन्द्रमा भएको हो । यो प्राचीन समयमा मानव गतिविधिको प्रमुख स्थल थियो । उत्खननका क्रममा पुरातत्वविद्हरूले तीन चुचुरा, नौ वटा खाडल, धान र झारका निशानहरू फेला पारेका थिए। उनीहरुले सिँचाइ, निकास प्रणाली र धान खेतलाई छिमेकी घरहरूमा जोड्ने बाटो पनि पत्ता लगाएका थिए।

उक्त ठाउँमा पाइएको सिँचाइ प्रणाली देखेर वैज्ञानिकहरु छक्क परेका छन् । अध्ययनले वरपरका चुचुराहरू र खाडलहरू वरिपरि गरिएको निर्माणबाट क्रेटर बनेको देखाएको छ। उक्त खोजले धान खेतीको एक पुरानो प्रणाली उजागर गरेको पुरातत्वविद्हरुले विश्वास गरेका छन् । खोजले उक्त क्षेत्रको मैदानहरूमा प्रचलित प्राचीन कृषि प्रविधिबारे महत्त्वपूर्ण जानकारी प्रदान गरेको छ।

हेमुडु संस्कृति निङ्बोको हेमुडु बस्तीमा विकसित भएको थियो। यो धान खेतीको प्रगति र अद्वितीय अग्ला भवनहरुका लागि प्रसिद्ध एक प्राचीन सभ्यता थियो । यो संस्कृति तल्लो यांग्त्जे नदी क्षेत्रमा फस्टाएको थियो।

हेमुडु क्षेत्र नजिकै सियाओ भग्नावेशषहरुमा रहेको यो प्रागऐतिहासिक धान खेतीले करिब नौ लाख वर्गमिटर क्षेत्र ओगटेको छ । अहिले सोमध्ये सात हजार वर्गमिटरको उत्खनन भइरहेको छ ।

एजेन्सीको सहयोग