• ५ असार २०८१, बुधबार
  •      Wed Jun 19 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   संसदीय छानबिन विशेष समिति कानूनी परामर्शमा ★   सरकारले दुध किसानलाई वक्यौता रकम तत्काल उपलब्ध गराउनुपर्छ: दीपकबहादुर सिंह ★   सरकारले राष्ट्रिय खेलाडीलाई आवश्यक मासिक तलवको व्यवस्था गर्न नसकेकोमा एमाले सचिव आचार्य असन्तुष्ट ★   श्रद्धा कपुरले राहुलसँगको रिलेसनसिपको पुष्टि गरिन् ★   पाटन हत्या घटना: थप एकजना पक्राउ ★   पूर्वराष्ट्रपतिले कुनैपनि पार्टीको सदस्यता नविकरण गर्न मिल्छ की मिल्दैन सरकारले जवाफ दिनुपर्छ: सांसद खतिवडा ★   सरकारले ५ सय र हजारका नोट तत्काल प्रतिवन्ध लगाउनुपर्छ: काँग्रेस उपसभापति गुरुङ ★   कवाडी व्यवसायीहरुमाथि प्रहरी धरपकडबारे संसदमा प्रभु साह र अमरेशको आक्रोश ★   ग्लोबल आइएमई बैंकको सेवा र अब्बल नतिजाको यात्रा ★   दुग्ध किसानहरुको भुक्तानी तत्काल गर्न सरकारलाई प्रमुख सचेतक बर्तौलाको आग्रह

२० जोडी दृष्टिवीहिन पति पत्निलाई नि:शुल्क यौन तथा प्रजनन उपचार सेवाकाठमाण्डौ। आफ्ना आन्तरिक रोगबारे अस्पतालमा उपचारको लागि जाँदा ‘आँखा नदेख्नेले किन यौनसम्पर्क गर्नुपर्यो ?’ ‘किन बच्चा पाउनुपर्यो?’ भनेर स्वास्थ्यकर्मीका तिखा वचन सहेर रोग गुम्स्याउन वाध्य २० जोडी अल्पदृष्टिवीहिन र पुर्णदृष्टिवीहिन जोडीलाई शनिबार दिनभरी लगाएर नि:शुल्क स्वास्थ्य परीक्षण गरिएको छ ।

साङ्ग व्यक्ति सरह शारिरीक तथा बौद्धिक अपाङ्गता भएका व्यक्तिहरुको पनि सरल र सुलभ रुपमा स्वास्थ्य सेवामा पहुँच मात्रै नभई उनीहरुको पनि यौन तथा प्रजनन अधिकार उत्तिकै हुन्छ भन्ने कुरा धेरै स्वास्थ्यकर्मीलाई थाहा नभएका कारण अपाङ्गता भएका व्यक्तिहरुले अस्पतालहरुमा नमिठो व्यवहार र तिखो वचन सुन्न वाध्य थिए ।

यस्तो अवस्थामा विगत पाँच वर्षदेखि दृष्टिवीहिनका साथै शारिरीक र बौद्धिक अपाङ्गता भएका व्यक्तिहरुको समग्र स्वास्थ्य, यौन तथा प्रजनन अधिकारको बारेमा सेवा र ज्ञान दिँदै आएको नेपाल परिवार नियोजन संघ काठमाण्डौ उपत्यका शाखाले कार्यालय बन्द हुने शनिबारको दिनमा पनि त्यस्ता २० जोडीलाई खोजेर ल्याई नि:शुल्क स्वास्थ्य उपचार सेवा दिएको छ ।

दृष्टिवीहिन जोडीलाई स्वास्थ्य संस्थाले नीजि खर्चमा खोजेर ल्याई खाजापानीको समेत व्यवस्था गर्दै नि:शुल्क स्वास्थ्य उपचार सेवा दिएको संभवत्: यो नै नेपालको पहिलो घटना होला ।

अपाङ्गतामैत्री सेवा केन्द्रको रुपमा रहेको उपत्यका शाखामा यसअघि शारिरीक अपाङ्गता भएका र दृष्टिवीहिनहरु एक्लाएक्लै स्वास्थ्य उपचारको लागि आउने गरेतापनि दृष्टिवीहिन पतिपत्निलाई खोजेर ल्याई पहिलोपल्ट संगै उपचार दिईएको हो ।
शाखामा आवद्ध दृष्टिवीहिन साथी शिक्षक मार्फत उपत्यका शाखा कार्यालयमा ल्याएर उनीहरुको समग्र स्वास्थ्य तथा यौनरोग, महिलाहरुको हकमा बाँझोपन, गर्भवती परिक्षण, महिनावारी गडबडी र स्तन तथा पाठेघरको मुखको क्यान्सर लगायतको नि:शुल्क परिक्षण गरि आवश्यकता अनुसार उनीहरुलाई प्रयोगशाला सेवा पनि दिइएको शाखाका प्रवन्धक शरद कुमार अर्यालले बताए ।

उनीहरुको नि:शुल्क स्वास्थ्य परिक्षण गर्नुअघि विभिन्न रोगबारे प्रशिक्षण दिनुका साथै उनीहरुको समग्र स्वास्थ्य र यौन तथा प्रजनन स्वास्थ्य समस्याबारे छलफल गरिएको थियो ।

पहिलोपल्ट यसप्रकारको सेवा पाएकोमा अल्पदृष्टिवीहिन र पुर्णदृष्टिवीहिन जोडी दंग देखिएका थिए ।

उपत्यका शाखाका वरिष्ठ मेडिकल अधिकृत डा.कृपा क्षेत्री, वरिष्ठ स्टाफ नर्सद्वय शशिकला पण्डित र सत्या भण्डारीको टोलीले ती २० जोडी दृष्टिवीहिन पतिपत्निलाई नि:शुल्क स्वास्थ्य सेवा दिएका थिए भने उनीहरुलाई शाखाका साथी शिक्षकद्वय सन्जिया श्रेष्ठ र सुनिता दुवालले खोजेर ल्याउने सहजीकरण गरेका थिए ।

पहिचान गरिएको रोग अनुसार उनीहरुलाई नि:शुल्क औषधि पनि वितरण गरिएको शाखा प्रवन्धक अर्यालले बताए ।