• २४ जेष्ठ २०८०, बुधबार
  •      Wed Jun 7 2023
  •   Unicode
Logo
Latest
★   कर नीतिको सशक्त ढंगले विरोध गर्ने सांसद श्रेष्ठको चेतावनी ★   विश्वमा सबैभन्दा लामो नाक भएका व्यक्ति ★   विश्वमा हरेक वर्ष ४३ करोड टन प्लास्टिक बन्दै, यसबाट मानव जीवनमा के–के असर पुगेको छ… ★   ६ प्रतिशत आर्थिक वृद्धिदर हासिल गर्न सम्भव छैन: अध्यक्ष यादव ★   फास्ट ट्रयाक निर्माणको बजेट रक्षा मन्त्रालयमा पठाऔँ: सांसद महासेठ ★   बजेटलाई आर्थिक र समयको अनुशासनमा बाँध्ने कोशिस भएको छ: सांसद बडू ★   सभामुखले प्रतिनिधि सभा नियमावलीको उल्लंघन गरेर बैठक चलाएको सांसद दाहालको आरोप ★   आफ्नो भारत भ्रमणबारे कनिकुथी विरोध गर्नु उचित होइन्: प्रधानमन्त्री दाहाल ★   नक्कली भूटानी शरणार्थी प्रकरण: प्रतिवादीतर्फको बहस जारी ★   प्रतिनिधिसभाको शून्य समय: नागरिकता विधेयकदेखि सुकुम्बासीका समस्यासम्म

मान्छे भन्दा पुत्ला बढी भएको विश्वकै अनौठो गाउँएजेन्सी । संसारमा धेरै अनौठा गाउँहरू छन् । यी गाउँको बारेमा थाहा पाएर मानिसहरु अचम्ममा पर्दछन् । गाउँमा विभिन्न किसिमका मानिस र जनावरहरु पाइन्छ । अनौठो चीजहरू धेरै गाउँहरूमा देखिन्छन्, तर संसारमा एउटा यस्तो गाउँ छ, जहाँ मानिस भन्दा धेरै पुत्लाहरू देखिन्छन् । यो गाउँमा जाँदा सुरुमा त डर लाग्छ । यो गाउँमा जताततै पुत्ला देख्न पाइन्छ ।

विश्वको यो अनौठो गाउँ जापानको शिकोकु टापुमा अवस्थित छ जसको नाम नागोरो हो । यो गाउँलाई पुत्लाको गाउँ पनि भनिन्छ । यहाँ पुत्लालाई स्थानीय भाषामा स्केरेक्रो भनिन्छ । यहाँ आउने पर्यटकहरु राति धेरै पटक पुत्ला देखेर डराउँछन् । सबैभन्दा अचम्मको कुरा यो गाउँमा ३० जना मात्रै बस्छन् । तर, त्यहाँ ३०० पुत्ला छन् ।

यस गाउँका पसलहरूमा, बस स्टपहरूमा र अन्य ठाउँहरूमा ग्राहकहरूले मान्छे देख्न या नदेखिन पनि सक्छन्, तर तपाईंले पुत्लाहरू अवश्य देख्नुहुनेछ । यो गाउँ पुत्लाको गाउँ बन्ने कथा निकै पुरानो र रोचक छ ।

पुत्लाको गाउँ बन्ने कथा १० वर्षअघि मात्र सुरु भएको थियो । त्यसबेला एउटी महिलाले विद्यालयमा राख्नको लागि पुत्ला बनाएकी थिइन् । कुनै समय यो गाउँमा ठूलो संख्यामा मानिसहरु बसोबास गर्दथे तर कामको खोजीमा मानिसहरु बिस्तारै जान थालेको बताइएको छ ।

यसरी यो गाउँ केही बेरमै खाली भयो र थोरै मानिस मात्र बाँकी रह्यो । यस गाउँका मानिसहरूले एक्लोपन हटाउन यो तरिका फेला पारे । जसका कारण पुरै गाउँमा पुत्ला लगाइयो ।

सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण कुरा यो हो कि यी पुत्लाहरू हारु गाउँकी एक वृद्धाले बनाएकी हुन् । महिलाको उमेर ७० वर्ष नाघेको छ । गाउँको उजाड हटाउन यो काम गरेको वृद्धा बताउँछिन् । भनिन्छ, जब कोही एक्लोपन महसुस गर्छ, तब मानिस पुत्लासँग कुरा गर्न थाल्छ ।