• ९ जेष्ठ २०८१, बुधबार
  •      Wed May 22 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   कैलाश सिरोहिया पक्राउप्रति नेपाल मिडिया सोसाइटीको बिरोध ★   संसारको सबैभन्दा शान्त ठाउँ, जहाँ सुल्तानदेखि भिखारीसम्मका शव गाडिन्छन् ★   जलवायु परिवर्तनका अप्रत्याशित घटना र असर सामूहिकरूप सामना गरौँ: मन्त्री सुडी ★   नाफामूलक निजी व्यवसाय गर्ने व्यक्ति र समाचार लेख्ने श्रमजीवी पत्रकार एकै होइनन्: राष्ट्रिय स्वतन्त्र पार्टी ★   पर्वतीय क्षेत्रलाई जलवायु परिवर्तनको असरबाट जोगाऔँ: मुख्मन्त्री अधिकारी ★   काभ्रेपलाञ्चोकमा दम्पती मृत फेला ★   नेपालमा हिउँ पग्लिँदा बङ्गलादेशको अस्तित्व नै खतरामा पर्न सक्छ: मन्त्री हुसैन ★   कोलकातासँगको लज्जास्पद हारपछि के भन्छन् हैदरावादका कप्तान कमिन्स ? ★   मिडिया ट्रायल र राज्यको सत्ता दुबै फौजदारी न्यायबाट पृथक रहनुपर्छ – डा संग्रौला ★   “अझ परिपूर्ण मुलुक” बन्न प्रेस स्वतन्त्रता महत्त्वपूर्ण: नेपालस्थित अमेरिकी दूतावास

एमसीसीको पक्षमा भोट नहाल्ने भए प्रचण्ड र माधव नेपालहरुले सरकार छोड्नुपर्छ – कर्ण थापाकाठमाडौं । प्रमुख प्रतिपक्षी दल नेकपा (एमाले) का प्रभावशाली नेता तथा पूर्वमन्त्री कर्णबहादुर थापाले एमसीसीलाई लिएर सत्ता गठबन्धनले नाटक देखाउन नहुने टिप्पणी गरेका छन् । 

आज (बुधबार) रिपोर्टर्स क्लब नेपालले आयोजना गरेको साक्षात्कारमा बोल्दै उनले भने,‘जहाँसम्म एमसीसीको प्रावधानको विषयमा हाम्रो दृष्टिकोण छ, यो सडकमा प्रचार गरेजस्तो, त्यसप्रकारको सम्झौता होईन । यो विकास परियोजना हो । कुनै विदेशीलाई गाली गरेर राष्ट्रवादी भईन्छ भन्ने चिन्तनबाट एमाले मुक्त छ । यो जो अन्तर्राष्ट्रिय सहयोग छ, यो नेपालको हितमा छ । यो राष्ट्रघाती छ भनेर भएको प्रचारमा कुनै सत्यता छैन् । यसमा हामी स्पष्ट छौं । एमालेले पास गर्ने कि फेल गर्नेबारे केही भन्न जरुरी छैन् । सरकारले एमसीसी पेश गरिसकेको छ । सरकाले पेश गरेको प्रस्ताव फेल गर्छु भन्नु अनैतिक कुरा हो । उहाँहरुले सरकार छोेडेपछि एमालेले निर्णय गर्छ ।’

अहिलेको सरकारले सदनमा पेश गरेका कुनैपनि विजनेशहरु सरकारमा सहभागी भएका दलहरु नै बढि जिम्मेवार हुने उनको भनाई छ । उनले एमसीसीलाई लिएर नेकपा (माओवादी केन्द्र) र नेकपा (एकीकृत समाजवादी)को भूमिकालाई लिएर कडा आपत्ति जनाए । 

उनले भने,‘सरकारमा उनीहरु किन सामेल भएका त ? एमसीसी कार्यान्वयन भयो भने अमेरिकी सेना आउँछ भनेर भनिएको छ, कसले भन्यो अमेरिकी सेना आउँछ भनेर रु, यो गलत हो । एमसीसीको पैसा सुरक्षामा प्रयोग गर्न पाईँदैन् भनेर सम्झौतामा स्पष्ट रुपमा भनिएको छ । एमसीसी नेपालको कानूनभन्दा माथि छैन् । यो सम्झौताबारे भ्रम सिर्जना गर्नुहुँदैन् । एमसीसीबारे दफाबार छलफल गर्नुपर्यो नि। कुनै परियोजना अघि नबढाउने ? भ्रमपूर्ण कुरा सिर्जना गर्नुहुँदैन् । नेपालको राजनीति भनेको जिम्मेवार राजनीति हुनुपर्छ । उत्तरदायी लिनुपर्छ । विषयवस्तु छरिदिने अनि निर्णयमा पुग्न नदिने । निर्णयमा पुग्न नदिएपछि विषयवस्तु छरियो । यो गलत हो ।’

कुनै विषयवस्तु उठाईदिने अनि आफ्नो विषय लगेर भ्रम सिर्जना गरिरहने र त्यसको नाममा राजनीति गर्ने काम भैरहेको भन्दै उनले गुनासो पोखे । उनले भने,‘एमालेको चाहना के हो भने अब एमसीसीको विषयमा लामो छलफल र बहस भयो । भोलिबाट संसदमा छलफल हुन्छ । निर्णयमा को कहाँ उभियो रु भन्ने कुरा अब मतदान भएपछि थाहा हुन्छ । भ्रम राख्नु हुँदैन् । अन्यौलमा राख्नुहुँदैन् । 

जनता ठगी गर्नुहुँदैन्। सरकारको निरन्तरता हो भने एमसीसीको पक्षमा माओवादी र नेकपा एकीकृतले पनि मतदान गर्नुपर्यो नि । एमसीसीको पक्षमा भोट नहाल्ने भए प्रचण्ड र माधव नेपालले सरकार छोड्नुपर्छ । अहिले १४ जना गैरसांसद छन् । यसकारण हामीले संसद् अवरद्ध गरेको हो । ढाँटेर, छलेर अबको राजनीति चल्दैन् । जनतालाई ठग्ने काम नगरौं ।’