• १५ मंसिर २०८०, शुक्रबार
  •      Fri Dec 1 2023
  •   Unicode
Logo
Latest
★   टोपबहादुरका छोरा सन्दीपलाई ३० लाख धरौटीमा छाड्न आदेश ★   भुटानी शरणार्थी प्रकरणः पूर्वगृहमन्त्री खाँणलाई छाड्न अस्वीकार ★   टेकनाथ रिजाललाई १५ लाख धरौटीमा छाड्न अदालतको आदेश ★   नेपालको राजनीतिमा विदेशी शक्तिको चलखेल बढ्यो: मन्त्री लिम्बू ★   पूर्वगृहमन्त्री खाँणका स्वकीय सचिव केसीलाई धरौटीमा छाड्न आदेश ★   टेकनाथ रिजाललाई धरौटीमा छाड्न आदेश ★   शरणार्थी प्रकरणः टोपबहादुरलाई छाड्न अस्वीकार ★   संसदीय खुलापन कार्ययोजना बनाउने जिम्मा फिल्म निर्माण कम्पनीलाई: कार्ययोजनाबारे कुनै जानकारी छैन- संसद सचिवालय ★   केपी ओली कप क्रिकेटको उपाधि मधेश प्रदेशलाई ★   केपी ओली कपको उपाधि मधेशलाई, आर्मी ११ रनले पराजित

मिथिला कलामा रमाउँदै राजदूत पोलिटनेपालका लागि बेलायती राजदूत निकोला पोलिटले सोमबार बिहान मिथिला कला सिर्जना गर्ने स्थानीय महिलाहरुसँग भेट गर्नुभएको छ । उहाँले जनकपुर महिला विकास केन्द्र पुगेर स्वदेशी र अन्तर्राष्ट्रिय बजारका लागि सुन्दर मिथिला कला सिर्जना गर्ने महिलाहरुको प्रशंसा गर्नुभयो ।

राजदूत पोलिटले ट्विट गर्दै मिथिला कला सिर्जना गर्ने स्थानीय महिलाहरुको आम्दानीलाई कोभिडले प्रभावित बनाए पनि उनीहरुले त्यस्ता अवरोधहरुलाई तोडिसकेको र उनीहरुको नेतृत्व अगाडि बढेको बताउनुभयो ।

मैथिली भाषा नेपालको धनुषा, महोत्तरी, सर्लाही, सिरहा, सप्तरी जिल्लाहरूमा बोल्ने गरिन्छ । यही भाषाभाषीहरुका बिचमा पाइने कलालाई मिथिला लोककला भनिन्छ ।

मिथिला कला मुख्यतयाः गाउँका महिलाद्वारा अभ्यास गरिने र आमाबाट छोरीलाई सिकाइने मातृवंशीय भितेचित्र आधारित परम्परागत कला हो। माटो, गोबर र भुस मिसाएर माटोको भित्तामा विभिन्न ढाँचा, जनावर र पौराणिक पात्र चित्रित गर्नको लागि प्रयोग गरिन्थ्यो। 

विस्तारै प्रतिमा र छविहरू भित्तामा बनाउने कामबाट कागजमा बनाउने अभ्यास थालियो। 

मिथिला कलाको छुट्टै मौलिकता छ । मानवीय अनुभुति अर्थात रुपचित्र यस शैलीअन्तर्गत पर्दछन । प्रतीकात्मक र साङ्केतिक विम्बहरुकै समष्टि मिलन रेखाबाट यस लोककलाले पौराणिक कथावस्तुका रोचक घटनावलीलाई पछ्याएर प्रस्तुत गर्ने गर्दछ । मिथिला कला नै त्यहाँका जीवनशैलीका यथार्थ नमूना हुन् भनिन्छ । यसको मौलिक विषेशता र जीवित परिपाटी हो । महिला शिल्पीहरुका अनुसार यसको कथा बुझेको छ र हात बसिसकेको छ भने एउटा कृति एकै दिनमा तयार हुन्छ । कलाकारमा लामो साधना अध्ययन वा कलाकारीतामा गहिराई पनि हुनु जरुरी छैन । तर यस्ता चित्रहरु त्यहाँ अनिवार्य मानिन्छ  ।

मैथिली समुदायमा मिथिला चित्रकला पवित्र मानिन्छ । मिथिला चित्रकलाको प्रयोग सबैजसो शुभकार्यमा गरिन्छ । भूमिचित्र, अडिपन, भित्तेचित्रलगायतका चित्र धार्मिक तथा सामाजिक कार्यमा प्रयोग गरिन्छ । मिथिला चित्रकलाले मैथिली क्षेत्रको जनजीवन र धार्मिक परम्परालाई ग्रहण गरेको छ ।