• २९ असार २०८१, शनिबार
  •      Sat Jul 13 2024
  •   Unicode
Logo

कसैको घरमा पाहुना बन्न जाँदै हुनुहुन्छ भने यी कुराहरुको विशेष ध्यान दिनुस्एजेन्सी । पाहुनालाई भगवान मानेर स्वागत गरिन्छ । यस्तो अवस्थामा पाहुना जसको घरमा भेट्न वा बस्न गएका छन्, उनीहरुलाई सम्मानपूर्वक व्यवहार गर्ने र कामलाई थप नबढाउने जिम्मेवारी पनि पाहुनाको हो ।

यो गर्नको लागि, यो महत्त्वपूर्ण छ कि तपाइँ केहि अतिथि शिष्टाचार बारे जान्नुहुन्छ । यसैबीच हामी तपाइँलाई केहि यस्ता नियमहरूको बारेमा बताउन जाँदैछौं जुन पाहुनाले पालन गर्नुपर्छ ।

यदि तपाई कसैको घरमा भेट्न जाँदै हुनुहुन्छ भने, कहिल्यै खाली हात नजानुहोस् । जानुअघि सधैं उपहार लिनुहोस् । तपाईंले उपहारको लागि महँगो कुरा किन्नु आवश्यक छैन । यदि तपाईं चाहनुहुन्छ भने, तपाईं तिनीहरूको घरको लागि केही फलफूल, मिठाई वा सजावटी सामानहरू लिन सक्नुहुन्छ । यसले तपाइँको होस्टलाई खुशी तुल्याउनेछ र तपाइँ कसैको लागि बोझ बनिरहेको महसुस गर्नुहुनेछैन । साथै, तपाईं सबै सँगै मजा लिन सक्नुहुन्छ ।

कसैको घरमा जानु भन्दा पहिले, तिनीहरूलाई सोध्नुहोस् कि तपाईं यो मितिमा त्यस्तो समयमा उनीहरूको घर आउन चाहनुहुन्छ, ताकि तपाईंको होस्टलाई कुनै समस्या नहोस् र उनीहरूले तपाईंसँग स्वतन्त्र रूपमा समय बिताउन सकून् । साथै, तपाईंसँग कति जना आउँदैछन्, तिनीहरू को हुन् आदि भन्नुहोस् । यसले तपाइँको होस्टलाई आवश्यक तयारी गर्न समय दिनेछ । साथै, आइपुग्नु अघि, तपाइँ कुन समयमा आउँदै हुनुहुन्छ आदि बारे तपाइँको होस्टलाई सूचित गर्नुहोस् । यी साना कुराहरूले तपाईंको होस्टलाई असर पुर्याउने छैन ।

कसैको घरमा प्रवेश गर्नु अघि, उनको घरको नियमहरू बारे जान्नुहोस् । उनीहरूको परिवारका सदस्यहरूले घरमा चप्पल लगाउँछन् कि लगाउँदैनन् भनेर सोध्नुहोस् र त्यसपछि तपाईंले पनि त्यही नियम पालना गर्नुहोस् । यसले तपाईंको होस्टलाई असहज महसुस गर्दैन । साथै, उनीहरूको घरका अन्य नियमहरू पनि ध्यानमा राख्नुहोस्, जस्तै सबैजना कति बजे सुत्छन्, कस्तो खाना खाने आदि ।

यदि तपाइँ कसैको घरमा केहि दिन बस्ने योजना गर्दै हुनुहुन्छ भने, तपाइँको तौलिया, पजामा र बेडसिट साथ लिनुहोस् । यी चीजहरू धेरै व्यक्तिगत छन्, त्यसैले यी चीजहरूको लागि तपाइँको होस्टलाई सोध्न लाजमर्दो हुन सक्छ । त्यसैले यी चीजहरू साथमा लिनुहोस् ।

जसको घरमा तपाई बस्नुहुन्छ, उसलाई उनीहरुको काममा मद्दत गर्नुहोस्, जस्तै डिनर टेबल मिलाउन, टेबुल सफा गर्न मद्दत गर्नुहोस्, घरेलु सामान ल्याउन मद्दत गर्नुहोस् । यसले तपाइँको होस्टलाई उनीहरूको काममा मद्दत गर्नेछ र तपाइँ उनीहरूमा बोझ बनिरहेको जस्तो महसुस गर्नुहुन्न ।

यदि तपाइँ आफ्नो होस्टको घरमा बाथरूम वा भान्छा प्रयोग गर्दै हुनुहुन्छ भने, तिनीहरूलाई फोहोर नछोड्नुहोस् । प्रयोग नगरिएका भाँडाकुँडाहरू भान्सामा नछोड्नुहोस् र यदि तपाईंले केही तयार गर्नुभएको छ भने, पछि काउन्टर सफा गर्नुहोस् । त्यसैगरी बाथरुम प्रयोग गरिसकेपछि ट्वाइलेट सिट सफा गर्ने र बाथरुममा कुनै पनि फोहोर नछोड्नुहोस् ।

तपाईंले उनीहरूको घर छोड्दा धन्यवाद भन्नुहोस् र तिनीहरूलाई धन्यवाद दिन तपाईंको होस्टको लागि फूल वा मीठो चीज ल्याउनुहोस् । यसले उनीहरूलाई पनि राम्रो महसुस गराउनेछ र उनीहरूले महसुस गर्नेछन् कि तपाईंले उनीहरूलाई सम्मान गर्नुहुन्छ ।