• २९ असार २०८१, शनिबार
  •      Sat Jul 13 2024
  •   Unicode
Logo

जितपछि गदगद हुँदै रासिदले भने – बयान गर्ने शब्द नै छैनएजेन्सी । रासिद खानको कप्तानीमा रहेको अफगानिस्तान टी–२० विश्वकप २०२४ को सेमिफाइनलमा प्रवेश गरेको छ । विश्वकप क्रिकेटको सुपर ८ को अन्तिम खेलमा बंगलादेशलाई हराउँदै अफगानिस्तान सेमिफाइनलमा प्रवेश गरेको हो ।

अफगानिस्तान कुनै पनि विश्वकपको सेमिफाइनलमा पुगेको यो पहिलो पटक हो । यो जितपछि रासिद यति खुसी देखिए कि उनीसँग व्यक्त गर्नका लागि शब्द पनि बाँकी रहेनन् ।

‘एक टोलीको रूपमा सेमिफाइनलमा पुग्नु हाम्रो लागि सपना हो । यो हामीले प्रतियोगिता सुरु गर्ने तरिकाको बारेमा हो । जब हामीले न्यूजील्याण्डलाई पराजित गर्यौं, त्यहीँबाट आत्मविश्वास आयो ।’ रासिद खानले ऐतिहासिक जितपछि भने, ‘यो अविश्वसनीय छ । मसँग मेरो भावनालाई वर्णन गर्ने शब्दहरू छैनन् । यो ठूलो उपलब्धिमा घरमा सबै खुसी छन् । हामीलाई सेमिफाइनलमा पुर्‍याउने एक मात्र ब्रायन लारा हुन् र हामीले यसलाई सही साबित गर्यौं । टूर्नामेंट प्रतियोगिता अघि स्वागत पार्टीमा, मैले उनीहरूलाई भनें, ‘हामी तपाईंलाई निराश पार्ने छैनौं । हामी यसलाई बनाउँछौं र तपाईं सही हुनुहुन्छ भनेर प्रमाणित गर्नेछौं । मलाई यो टोलीमा गर्व छ ।’

राशिदले थप भने, ‘हामीले यो विकेटमा १३०–१३५ राम्रो टार्गेट हुने सोचेका थियौं । हामी १५–२० रन कम थियौं । यो मानसिकताको बारेमा मात्र थियो । हामीलाई थाहा थियो कि उनीहरु १२ ओभरमा यसलाई पछ्याउने सेमिफाइनलमा पुग्नेछौं लक्ष्यका साथ उत्रनेछन् । यसलाई हामीले फाइदा लिन सक्छौं । यदि हामीले स्टम्पमा बलिङ गरेका थियौं भने हामीसँग उसलाई आउट गर्ने राम्रो मौका थियो । हामीले थप केही गर्न आवश्यक थिएन । हामीले हाम्रो योजनासँग मात्र स्पष्ट हुनुपर्छ । हाम्रै हातमा जे छ त्यही प्रयास गर्छौं । वर्षा र परिणाम हाम्रो हातमा छैन । शतप्रतिशत प्रयास हाम्रै हातमा छ । सबैले गजबको काम गरे ।’

अफगानिस्तानका कप्तानले थप भने, ‘टी–२० मा, हामीसँग बलियो आधार छ, विशेष गरी बलिङमा । हामीसँग जुन गुणस्तरको फास्ट बलिङ छ, त्यो त्यति छिटो होइन तर तिनीहरूसँग सीप छ । टी–२० मा, यदि तपाईंसँग सीप छ भने तपाईं अझ प्रभावकारी हुनुहुन्छ । जसले यस विश्वकपमा हामीलाई राम्रो सुरुवात दिएको छ र ब्याट्सम्यानहरू विरुद्ध बलिङ गर्न सजिलो भएको छ, म धेरै खुसी छु ।’

वर्षाको बारेमा रासिद खानले भने, ‘वर्षा आउँदै थियो र जाँदै थियो तर मानसिक रूपमा हामी सधैं त्यहाँ थियौं । हामीले २० ओभर खेल्नुपर्ने थियो र हामीले १० विकेट लिनु पर्ने थियो, सेमिफाइनल पुग्नको लागि यो एक मात्र तरिका थियो । अर्को बाटो छैन । अर्को कुनै उपाय थिएन ।’

उनले थप भने, ‘मलाई लाग्छ गुलाबदिनलाई केही दुखाइ थियो, मलाई आशा छ कि उनी ठीक हुनेछन् । उसले लिएको विकेट हाम्रो लागि ठूलो थियो । अहिले घरमा ठूलो उत्सव छ । यो हाम्रो लागि ठूलो उपलब्धि हो । हामी यू–१९ मा सेमिफाइनलमा पुगेका थियौं ।’