• ४ श्रावण २०८१, शुक्रबार
  •      Fri Jul 19 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   ओली सरकारसँग स्थिरताको आशा ★   हात्तीको आक्रमणबाट कोशीमा १० जनाको मृत्यु, २५ घाइते ★   अर्थतन्त्रलाई चलायमान बनाउन मौद्रिक नीति कठोर हुनुहुँदैन: प्रधानमन्त्री ★   पर्या–पर्यटन प्रवर्द्धन गर्न सोभातालमा डुङ्गा सञ्चालन ★   गृष्मकालिन पेरिस ओलम्पिकमा सहभागी हुने खेलाडीलाई राष्ट्रपतिको शुभकामना ★   तोलामा रु दुई हजारले घट्यो सुनको मूल्य ★   भारतको २०२४–२५ को लागि जीडीपी वृद्धि प्रक्षेपण ७ प्रतिशत ★   सिमलताल दुर्घटना: २३ जनाको शव फेला, नौँ जनाको सनाखत हुन बाँकि (सूचीसहित) ★   काठमाडौंमा किन महंगियो तरकारी? यस्तो छ उपभोक्ताको भनाइ ★   न्यूरोडमा फुटपाथ विस्तारको विरोध गर्दै सडकमा उत्रिए स्थानीय

हनुमान चालिसा कहिले र कसले लेखे ?एजेन्सी । सनातन धर्ममा, हप्ताका सबै दिनहरू कुनै न कुनै देवता वा अन्यलाई समर्पित हुन्छन् । यस्तो अवस्थामा मङ्गलवारको दिन हनुमानको पूजा गर्ने चलन छ ।

यसका साथै जीवनका दुःखहरू हटाउन पनि व्रत बस्ने गरिन्छ । बजरंगबलीको पूजा गर्नाले अनन्त फल प्राप्त हुने जनविश्वास छ । पुजाको समयमा हनुमान चालिसाको पाठ गर्नाले सबै कार्यमा सफलता मिल्छ ।

सनातन धर्म ग्रन्थ मान्ने हो भने जहाँ जहाँ रामकथा र रामसंवाद हुन्छ, त्यहाँ मरियम पुरुषोत्तम भगवान श्रीरामका परम भक्त हनुमान जी अवश्य आउँछन् । त्यसैले एक दिन रामको कथा सुनाउँदै गर्दा तुलसीदासले एक जना मानिसलाई भेटे । तुलसीदासले बुझे कि उनी असाधारण मानव होइन तर एक अदृश्य शक्ति हुन् ।

त्यसपछि त्यो शक्तिले रामजीका परम भक्त तुलसीदासलाई बजरंगबली भेट्ने ठाउँ बताए । पछि प्रेतले बताएको ठाउँमा तुलसीदासले हनुमान जीलाई भेटे । भेटेपछि तुलसीदासको होश हरायो । त्यसपछि उनले भगवान श्रीरामलाई भेट्न अनुरोध गरे ।

उनको यस अनुरोधमा हनुमान जीले भने – तिमी चित्रकूट जाउ । भगवान राम चित्रकूटमा मात्र तिम्रो सामु प्रकट हुनेछन् । यसपछि तुलसीदासले बजरंगबलीलाई प्रसन्न पार्न हनुमान चालिसा लेखे । यसबाट उनी निकै खुसी भए । भक्ति आन्दोलनका क्रममा तुलसीदासले हनुमान चालिसाको रचना गरेको भनिन्छ ।