• ३१ जेष्ठ २०८१, बिहीबार
  •      Thu Jun 13 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   हवाई उडानका लागि उड्डयन मौसम सेवा महत्वपूर्ण छ: मन्त्री बस्नेत ★   कोशी सरकार विरुद्धको रिट हेर्दाहेर्दैमा ★   कुमारीको मनोभावमा आधारित नाटक ‘अग्निच्क्षु’ मञ्चित ★   रूग्ण उद्योग पुनःसञ्चालनका लागि व्यवस्थित अध्ययन गरौँः प्रधानमन्त्री ★   विपद्लाई निमिट्यान्न गर्न सकिँदैन, न्युनिकरणका लागि सबै एक हुनुको विकल्प छैनः अध्यक्ष नेपाल ★   राष्ट्रपति पौडेलसँग महानिर्देशक हुंग्बोको शिष्टाचार भेट ★   जनप्रतिनिधि र पार्टीबीचको सम्बन्ध सुमधुर हुन आवश्यकः उपसभापति खड्का ★   अस्ट्रेलियाको भरमा इंग्ल्याण्ड टोली, अष्ट्रेलियाले उतार्ला कि पछार्ला ? ★   रूग्ण उद्योग पुन:सञ्चालनका लागि व्यवस्थित अध्ययन गरौँ: प्रधानमन्त्री ★   मन्त्रीपरिषद् पुनर्गठन गर्नेबारे मलाई जानकारी छैन, प्रधानमन्त्रीसँग सोधौँला: माधवकुमार नेपाल

हाम्रो शरीरले कति गर्मी सहन सक्छ ?एजेन्सी । विश्वका धेरै क्षेत्रमा जलवायु परिवर्तनका कारण तापक्रम यति बढेको छ कि मानिसलाई यो गर्मी सहन गाह्रो भइरहेको छ । गर्मीका कारण अधिकांश क्षेत्रमा जनस्वास्थ्य बिग्रँदै गएको छ ।

धेरै ठाउँमा तापक्रम यति बढेको छ कि गर्मीका कारण दिनमा मात्र नभई राती पनि घरबाहिर निस्कन समेत मुस्किल भएको छ । यस्तो अवस्थामा मानव शरीरले कति तापक्रम सहन सक्छ भन्ने कुरा के तपाईलाई कहिल्यै आएको छ ?

वैज्ञानिकहरुका अनुसार मानव शरीरको सामान्य तापक्रम ९८.९ डिग्री फरेनहाइट हुन्छ । जुन तपाईको वरपरको वातावरण अर्थात बाहिरको तापक्रमको ३७ डिग्री सेल्सियस बराबर हुन्छ ।

विज्ञानका अनुसार मानिस तातो रगत भएको स्तनधारी प्राणी हो । जसले ४२ डिग्री सेल्सियससम्मको तापक्रम सहन सक्छ । मानव शरीरमा एक विशेष संयन्त्र ‘होमियोस्टेसिस’ हुन्छ, जसले मानिसलाई यो तापक्रममा पनि सुरक्षित राख्छ ।

४२ डिग्री तापक्रममा मानिस बाँच्न सक्छ भनिएको छ । यसभन्दा बढी तापक्रम मानव शरीरका लागि हानिकारक हुन सक्छ । लन्डन स्कुल अफ हाइजीनको प्रतिवेदन अनुसार सन् २०५० सम्ममा गर्मीका कारण हुने मृत्यु २५७ प्रतिशतले बढ्नेछ ।

विज्ञान भन्छ मानव शरीरले ३५ देखि ३७ डिग्रीसम्मको तापक्रम बिना कुनै समस्या सहन सक्छ, जहाँ त्यही तापक्रम ४० डिग्री पुगेपछि मानिसलाई समस्या हुन थाल्छ । यसबारे गरिएको अनुसन्धानका अनुसार मानिसलाई अधिकतम ५० डिग्री तापक्रम सहन निकै गाह्रो हुन्छ ।

एकै समयमा, यदि यो भन्दा बढी तापक्रम पुग्यो भने, यसले जीवनको लागि पनि ठूलो जोखिम हुन सक्छ । स्वास्थ्य विज्ञहरूका अनुसार तापक्रम ४५ डिग्री भएमा बेहोस हुने, चक्कर लाग्ने, रक्तचाप कम हुने जस्ता समस्या सामान्य हुने गरेको छ । एकै समयमा, यदि तपाईं लामो समयसम्म ४८ देखि ५० डिग्री वा सोभन्दा बढी तापक्रममा रहनुभयो भने, मांसपेशिहरु पूर्ण रूपमा प्रतिक्रिया गर्न सक्छन् जसले मृत्यु पनि निम्त्याउन सक्छ ।