• २१ मंसिर २०८०, बिहीबार
  •      Thu Dec 7 2023
  •   Unicode
Logo
Latest
★   प्रधानमन्त्रीसँग अमेरिकी राष्ट्रपति बाइडेनकी विशेष सहायक लाउबाचरद्वारा शिष्टाचार भेट ★   इन्टरपोलको महासभामा सहभागी भई प्रहरी महानिरीक्षक स्वदेश फिर्ता ★   जलवायु परिवर्तन र वायु प्रदूषणको विनाशकारी चक्र तोड्न काठमाडौँसहित विश्वका ८ ठूला सहर प्रमुखहरुको प्रतिबद्धता ★   हरमनप्रीत कौरले धोनी–कोहली जस्ता दिग्गजहरूलाई पछि पारिन् ★   सैंबु खुला ब्याडमिन्टन: सेमिफाइनलका खेलहरु सम्पन्न, फाइनल खेल शनिबार ★   एमालेको सङ्कल्प यात्रा पर्वतमा ★   मन्त्रिपरिषद्को बैठक बस्दै ★   चिसोले जमेको पञ्चकुुण्ड तालमा रमाउँदै पर्यटक ★   एनसेल प्रकरण: `अपार करछलि´को गहिरो अनुसन्धान जरुरी : महामन्त्री शर्मा ★   म्यान्चेस्टर युनाइटेडले चेल्सीलाई हरायो

भारतमा बजेट २०२२ : आगामी वर्ष आर्थिक वृद्धिदर ९.२७ प्रतिशत हुने अपेक्षानयाँ दिल्ली । भारतका वित्तमन्त्री निर्मला सीतारमणले केन्द्रीय बजेट प्रस्तुत गर्दै आगामी वर्ष देशको आर्थिक वृद्धिदर ९.२७ प्रतिशत हुने अपेक्षा गरिएको बताउनुभयो।

विकासका चार स्तम्भबारे प्रकाश पार्दै मन्त्री सीतारमणले  समावेशी विकास, उत्पादकत्व वृद्धि, ऊर्जा सङ्क्रमण र जलवायु कार्यबाट बजेटले भारतको अर्थतन्त्र ७५ बाट १०० को खाका दिने बताउनुभयो । 

बजेटले आर्थिक वर्ष २०२२/२३ मा केन्द्र सरकारको प्रभावकारी पूँजीगत खर्च १०.६८ लाख करोड (भारु)अनुमान गरेको छ, जुन कुल गार्हस्थ्य उत्पादनको करिब ४.१ प्रतिशत हो। जनवरी २०२२ का लागि कुल वस्तु एवं सेवा कर सङ्कलन रु एक लाख ४० हजार ९८६ करोड रहेको मन्त्रीको भनाइ थियो । यो कर सन् २०१७ मा सुरु भएपछि सबैभन्दा उच्च हो । 

डिजिटल मुद्राका लागि ठूलो धक्काका रुपमा सीतारामणले आर्थिक वर्ष २०२२/२३ देखि भारतीइ रिजर्व बैंकद्वारा ब्लकचेन प्रविधि प्रयोग गरेर डिजिटल रुपैयाँ जारी गरिने बताउनुभयो । यसले अर्थतन्त्रमा ठूलो टेवा पुग्ने उहाँले बताउनुभयो । उहाँका अनुसार कुनै पनि भर्चुअल डिजिटल सम्पत्तिको स्थानान्तरणबाट हुने आम्दानीमा ३० प्रतिशतको दरले कर लाग्नेछ ।