• ५ श्रावण २०८१, शनिबार
  •      Sat Jul 20 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   बंगलादेशमा हिंसा भड्किन थालेपछि करिब ८०० नेपाली विद्यार्थी स्वदेश फर्किए ★   हिंसाग्रस्त बंगलादेशमा अध्ययनरत १७ नेपालीलाई भोलि उद्धार गरी काठमाडौं ल्याइने ★   हनुमन्ते पस्यो बस्तीमा, उच्च सतर्कता अपनाउन आह्वान ★   कांग्रेस संसदीय दलको प्रमुख सचेतकमा घिमिरे ★   द्वारिकाज होटलकी संस्थापक अम्बिका श्रेष्ठको पशुपतिमा अन्त्येष्टि ★   स्मार्ट क्यामराबाट पैदलयात्रीको आवतजावत संख्या तथा घनत्व मापन गरि नयाँ सडकमा पैदल मार्ग विस्तार गर्ने… ★   आर्थिक अनुशासन, पारदर्शिता र जबाफदेहिता सबैभन्दा महत्वपूर्ण: अर्थमन्त्री पौडेल ★   सरस्वती क्लवद्वारा ‘सरस्वती वाटिका’ कोटेश्वरमा वृक्षारोपण ★   सर्पको टोकाइबाट घाइतेको हेलिकप्टरबाट उद्वार ★   लुम्बिनी प्रदेशका मुख्यमन्त्रीले आइतबार विश्वासको मत लिने

ॐ को अर्थ र महत्त्वब्रह्माण्डमा अनादिकालदेखि नै अनन्त ध्वनि ‘ॐ’ गुन्जिरहेको छ। ऋषिहरुका अनुसार ॐ को यो ध्वनि नै ईश्वरसम्म पुग्ने माध्यम हो। यो उनको नाम हो। महर्षि पतञ्जलिले ‘तस्य वाचकः प्रणव’ अर्थात् भगवानको नाम प्रणव हो भन्नुभएको छ। प्रणवको अर्थ ‘ॐ’ हो।

भगवान श्रीकृष्ण अर्जुनलाई भन्नुहुन्छ, “मैले तिमीलाई जुन योगको ज्ञान दिएको थिएँ, त्यो पुरातन कालमा सूर्यलाई दिएको थिएँ।” यसलाई हेर्ने हो भने त्यसबेलादेखि सूर्यले अविरल ‘ओम’ मात्र जप गर्दै आएको छ। सूर्य मात्र होइन सम्पूर्ण ब्रह्माण्डले यो जप गरिरहेको छ।

ॐ भगवानको निर्गुण तत्वसँग सम्बन्धित

सृष्टिको प्रारम्भमा ॐ ध्वनि सुनियो र यसको प्रतिध्वनि ब्रह्माण्डमा फैलियो। सम्पूर्ण सगुण ब्रह्माण्ड ईश्वरको निर्गुण तत्वबाट बनेको हो। यस कारण जब कसैले ॐ जप्छ, अपार शक्ति उत्पन्न हुन्छ। यस्तो छ ॐ को रहस्य ।

यदि व्यक्तिको आध्यात्मिक स्तर सानो छ भने ॐ जप गर्दा साइड इफेक्ट हुन सक्छ । किनभने यो नामजपबाट उत्पन्न भएको आध्यात्मिक शक्तिलाई वहन गर्ने क्षमता सो व्यक्तिमा छैन। वेदमा पनि यो मन्त्रको प्रशंसा गरिएको छ।

अचम्मको कुरा त के छ भने मानिसले कानले सुन्न नसक्ने गहिरो आवाज ऋषिहरूले कसरी सुने होलान् ? सामान्य मानिसले २० मेगा हर्ट्जदेखि २० हजार मेगा हर्ट्जसम्मको आवाज मात्र सुन्न सक्छ। यो हाम्रो कानको श्रवण शक्ति मात्र हो। योभन्दा तल वा माथि कुनै आवाज सुन्न सम्भव छैन। इन्द्रियको पनि एउटा सीमा हुन्छ । त्योभन्दा पर उनीहरूले कुनै जानकारी दिन सक्दैनन्।

पाँच मात्राको ॐ

ॐ मा पहिलो मात्रा ‘अ’ हो । दोस्रो ‘ओ’ र तेस्रो हो ‘म’। यी तीन स्थूल चरणहरू हुन्। जब हामी ओम शब्द बोल्छौँ यी तीन अक्षरहरू हुन्। तर ओम उच्चारण गर्दा र अन्त्यमा आउने ‘म’ ले ‘म…मम’ जस्तो सुनिनेछ । त्यो आधा मात्रा हो– चौथो।

तीन स्थूल सुन्न सकिन्छ । चौथो आधा स्थूल हो । यदि तपाईं अत्यन्त सचेत हुनुभयो भने मात्र सुन्न सक्नुहुन्छ नत्र यो हराउनेछ। र पाँचौँ कहिल्यै सुनिएको छैन। जब ओम शब्द गुन्जिन्छ, त्यो गुन्जन ब्रह्माको शून्यतामा प्रवेश गर्छ। जब ओमको ध्वनि हराउँछ, ध्वनिहीनता रहन्छ, त्यो पाँचौँ मात्र हो।

जब तपाईं ओम उच्चारण गर्नुहुन्छ, अ–ओ–म धेरै स्पष्ट रूपमा सुनिन्छ । त्यसपछि ‘म..म..म’ को आधा मात्रा आउँछ र त्यसपछि मौन हुन्छ। त्यो पाँचौँ हो। त्यसैले ॐ लाई सबै मन्त्रको सार भनिन्छ।

पाँच भागमा विभाजित मानव चेतना

हामी लगभग तीन प्रकारका चेतना जान्दछौँ– जागरण, सपना र गहिरो निद्रा। यी तीन व्यापक चरणहरू हुन्, अ–ओ–म । उपनिषद्ले चौथोलाई तुरिय भन्छ । चौथो त्यो हो जो गहिरो निद्रामा पनि सतर्क रहन्छ। गहिरो निद्रामा, गहिरो सपनाविहीन निद्रामा हुनुहुन्थ्यो भने बिहान भन्न सकिन्छ, म गहिरो निद्रामा थिएँ ।

तपाईंभित्र कोही जागृत थियो र अब याद आयो कि धेरै गहिरो सपनाविहीन निद्रा थियो। त्यहाँ एक साक्षी उपस्थित थियो । त्यो साक्षीलाई चौथो साक्षी भनिन्छ। उपनिषदले के भन्छ भने चौथो पनि अन्तिम होइन, किनकि साक्षी हुनु पनि अलग हुनु हो ।

त्यसैले जब त्यो साक्षी पनि लोप हुन्छ, तब मात्र साक्षीविनाको अस्तित्व रहन्छ– त्यो पाँचौँ हो। त्यसैले मानिसको पाँच शरीरका लागि यो ओम धेरै चीजहरूको लागि प्रतीक हो । उपनिषद्हरूले तिनीहरूलाई अन्नमाया, प्राणमाया, मनोमय, विज्ञानस्य र आनन्दमय– पाँच शरीरमा बाँडेको छ।

ब्रह्माको प्रतीक ॐ

सबै ब्रह्माको आवाजमा ॐ पनि हुन्छ। र त्यो आवाजले चारैतिरबाट सबैलाई घेर्छ, सबैतिर बगिरहेको छ। ओम्निसिएन्ट (सर्वज्ञ), ओम्निेप्रेजेन्ट (सर्वव्यापी) र ओम्निपोटेन्ट सर्वशक्तिमानमा ‘ओम्नी’ भनेको नै ओम हो। ‘आमेन’ पनि ओम हो।

ओशो भन्नुहुन्छ, “जब मानिस अस्तित्वमा, जरासम्म, धेरै गहिराइमा पुग्छ, तब त्यहाँ कुनै विचार हुँदैन, विचारक पनि हुँदैन। त्यहाँ न विषयको भाव हुन्छ न त कर्ताको नै । तर तर पनि सबै छ। त्यो सोचविहीन, क्रियाविहीन क्षणमा एउटा आवाज सुनिन्छ, त्यो आवाज ओमको नादसँग मिल्दोजुल्दो छ। त्यो ॐ होइन, त्यो एउटा संकेत मात्र हो। हामीले यसलाई घाँटीबाट उत्पादन गर्न सक्दैनौँ। त्यो लगभग समान आवाज हो। त्यसैले यो धेरै आवाजहरूको सिम्फनी हो, तर यो सधैँ ॐ को सबैभन्दा नजिक हुन्छ।”

यो आवाज ध्यानमा अनुभव गर्न सकिन्छ, तर कानले सुन्न सकिँदैन। यो ध्वनिलाई शिवको शक्ति भनिन्छ वा उहाँको डमरुबाट निस्कने पहिलो ध्वनि, यो अनहद नाद हो। ब्रह्माण्डमा मात्र नभई यो ध्वनि हाम्रो चेतनाको भित्री गहिराइमा पनि गुन्जिरहेको छ। जब हामी ॐ जप गर्छौं, सबैभन्दा पहिले मन विचारहरुबाट खाली हुन्छ।

त्यसपछि पनि यो नामजप जारी रहँदा साधकको नामजपको आवृत्ति ब्रह्माण्डमा गुन्जिरहेको ‘ॐ’ ध्वनिको आवृत्ति बराबर हुन्छ। त्यसबेला साधक ध्यानको गहिराइमा जान्छ। यस अवस्थालाई एकता वा समाधि वा अद्वैत भनिन्छ। यस अवस्थामा मन चेतनामा लीन हुन्छ।

ॐ, ब्रह्माण्डभित्र निरन्तर र नियमित आवाज

सौर्यमण्डलको वरिपरिको अन्तरिक्ष र वायुमण्डलमा ग्रहहरूको आवागमनका कारण जुन आवाज उठिरहेको छ, त्यो ॐ ध्वनिको चरम विन्दु हो। यो सूक्ष्म इन्द्रियहरुद्वारा ध्यानद्वारा अनुभव गर्न सकिन्छ। जताततै उपस्थित भएकाले यस ध्वनिलाई भगवानको संज्ञा दिइएको हो ।

जसले ॐ को अर्थ जान्दछ उसले आफैँलाई जान्दछ र जसले स्वयंलाई जान्दछ उसले भगवानलाई जान्दछ। त्यसैले ॐ को ज्ञान श्रेष्ठ छ। ॐ शब्द सबै वेदहरूमा पनि उल्लेख गरिएको छ।

ऋषिमुनि, तपस्वी र ध्यानीहरु ध्यानको गहिरो अवस्थामा सुन्दा त्यहाँ एक ध्वनि छ जुन शरीर भित्र र बाहिर निरन्तर सुनिन्छ भन्ने महसुस गरे। जताततै त्यो आवाज चलिरहन्छ र सुन्दा मन र आत्मालाई शान्ति मिल्छ।

ॐ सबै मन्त्रको पिता र बीज मन्त्र

ॐ शब्दबाट भगवान शिव, विष्णु र ब्रह्मा प्रकट भएको कथा पुराणमा पनि छ। त्यसैले ॐ लाई सबै मन्त्रहरूको बीज मन्त्र तथा ध्वनि र शब्दहरूको जननी भनिन्छ। ॐ शब्दको नियमित उच्चारण गर्नाले शरीरमा रहेको आत्मा जागृत हुन्छ र रोग र तनावबाट मुक्ति मिल्छ पनि भनिएको छ ।

ॐ मन्त्रको जपलाई विज्ञान र चिकित्सा परीक्षणहरूले पनि धेरै लाभदायक मानेको छ। अनुसन्धान र न्यूरो विज्ञान संस्थानका प्रमुख प्रोफेसर जे मोर्गन र उनका सहकर्मीहरूले सात वर्षसम्म ‘ॐ’ मन्त्रको प्रभावको अध्ययन गरे। आफ्नो अध्ययनमा गम्भीर हृदय र मस्तिष्क रोगबाट पीडित व्यक्तिहरूलाई ॐ मन्त्रको जप गर्दा धेरै फाइदा हुन्छ भन्ने पत्ता लगाए । ॐ मन्त्रको जप गर्नाले शरीरमा रहेको धेरै मृत कोशिकाहरूलाई पुनर्जीवित गर्छ, जुन गम्भीर रोगहरूमा पनि धेरै लाभदायक हुन्छ।

ॐ मन्त्रको जप किन गर्ने ?

आध्यात्मिक दृष्टिले ॐ मन्त्रको नियमित जप गर्नाले व्यक्तिको शरीर र मन शुद्ध रहनुका साथै मानसिक शान्ति पनि प्राप्त हुने जनविश्वास रहेको छ । ॐ मन्त्रको जप गरेर मानिसले भगवानको नजिक पुग्ने प्रयास गर्छ। जिब्रो, ओठ, तालु, दाँत, घाँटी र फोक्सोबाट निस्कने हावाको संयुक्त प्रभावबाट सबै मन्त्रको उच्चारण सम्भव छ।

यसबाट निस्कने आवाजले शरीरका सबै चक्र र हर्मोन स्रावित ग्रन्थीहरूमा प्रहार गर्छ। यी ग्रन्थीहरूको स्रावलाई नियन्त्रण गरेर रोगहरूबाट बच्न सकिन्छ।

ॐ मन्त्र जपको ठूलो फाइदा के हो भने यसले दिमागबाट अज्ञात भय हटाउँछ र व्यक्तिमा लक्ष्य प्राप्त गर्न साहस र उत्साह बढाउँछ।

ॐ अनाहत नादको प्रतीक

अनाहत भनेको स्व–उत्पन्न, अन्य ध्वनिजस्तो नबनाइएको अर्थात् ब्रह्माण्डमा भमराको गुन्जनजस्तो सदा सर्वदा व्याप्त रहेको आवाज हो। यो गहिरो र दिव्य तत्वलाई योग अभ्यास, ध्यान, चिन्तन आदिबाट मात्र अनुभव गर्न सकिन्छ। वैज्ञानिक दृष्टिकोणले हेर्दा कुनै पनि आवाज निस्कँदा कुनै पदार्थको आपसमा ठोक्किएर, मानवीय प्रयासबाट उत्पन्न भएको हो ।

अन्य आवाज आयो र नियमअनुसार यो केही सम पछि स्वतः समाप्त भयो वा ब्रह्माण्डमा फैलियो। तर ॐ सबै शब्दहरु मध्ये एक मात्र फरक छ जसको शुरुवात छ तर अन्त छैन।

यो कुनै प्रकारको आवाज होइन तर यो आफैँमा व्याप्त छ। सबै शब्द, अक्षर, स्वर, व्यञ्जन, ध्वनि आदि अनाहत होइनन्। तिनीहरूमध्ये ॐ को स्वर मात्र अनाहत हो।

ॐ को जप

ॐ को जपले एक कम्पन सिर्जना गर्दछ र यसले सम्पूर्ण शरीरलाई कोमल अनुभव दिन्छ। जब ॐ लाई भक्तिपूर्ण दृश्यका साथ मनमा देखाइन्छ, यसले मनलाई स्थिरता र शान्ति प्रदान गर्दछ।

ॐ को अर्थ बुझेर ध्यान गरेमा यसको प्रभाव बढी हुन्छ। निरन्तर ॐ जप गर्दा शान्ति महसुस हुन्छ । ॐ ईश्वरको प्रतीक हो भन्ने बुझेर यसको ध्यान गर्दा यसले हामीलाई हाम्रो शुद्ध स्वरूपको परिचय गराउँछ र हाम्रो वास्तविक प्रकृतिको नजिक ल्याउँछ। ॐ पहिलो ध्वनि हो र सम्पूर्ण सृष्टि यसै रहस्यमय ध्वनिको अभिव्यक्ति हो।

ॐ को महत्त्व

तस्य वाचकः प्रणवः अर्थात् त्यो ईश्वरको वाचक नै प्रणव हो । प्रणव वा ॐ वा ब्रह्मामा कुनै भिन्नता छैन। ॐ अक्षर हो । यो अविनाशी छ वा यो नष्ट हुँदैन । ॐ अ, उ र म् बाट बनेको छ। ॐ को आवाज सधैँ सम्पूर्ण ब्रह्माण्डबाट निस्कन्छ।

तपाईं हाम्रो हरेक सासबाट ॐ को आवाज आउँछ। यसले हाम्रो श्वासप्रश्वासको गतिलाई नियन्त्रण गर्छ।

यदि कुनै मन्त्रको अगाडि ॐ जोडियो भने यो पूर्णतया पवित्र र शक्तिले पूर्ण हुन्छ। ॐ विष्णवे नमः, ॐ नमः शिवाय जस्ता कुनै पनि देवता, ग्रह वा देवताको मन्त्र अघि ॐ को प्रयोग गर्नु आवश्यक छ। ॐ बिनाको कुनै पनि मन्त्र जप गरे पनि फलदायी हुँदैन भनिन्छ। मन्त्रको रूपमा ॐ मात्र पर्याप्त छ। कुनै पनि मन्त्रलाई हजार पटक जप गर्नुभन्दा एकपटक ओम जप गर्नु महत्त्वपूर्ण मानिन्छ ।

एजेन्सीबाट साभार