• ११ जेष्ठ २०८१, शुक्रबार
  •      Fri May 24 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   बीसीसीआईले मुख्य प्रशिक्षकको लागि अष्ट्रेलियालीलाई प्रस्ताव गरेको छैन: जय शाह ★   सुरक्षित मातृत्व सेवा सरकारले थप व्यवस्थित बनाउन जरुरी:सभापति डा.राणा ★   पपुवा न्युगिनीमा पहिरोमा परी करिब १०० जनाको मृत्यु भएको आशङ्का ★   राष्ट्रिय वाणिज्य बैंक लिमिटेडका नवनियुक्त प्रमुख कार्यकारी अधिकृत खनालद्वारा पदभार ग्रहण ★   क्यान्सरको जोखिम पहिचान गर्न स्वास्थ्य शिविर ★   डोजर लगाएपछि बागलुङका ताल सुक्दै ★   संसदलाई विधिसंगत रुपमा छलफलको केन्द्र बनाऔं: सभामुख घिमिरे ★   व्यावसायिक चियाखेतीसँगै पर्यटन प्रवर्द्धनमा भोजपुरका रञ्जित ★   कांग्रेसको अवरोधपछि प्रतिनिधिसभाको बैठक स्थगित ★   धावनमार्गमा खाल्डो परेपछि त्रिभुवन विमानस्थल ४५ मिनेटको लागि बन्द

यो हो विश्वकै विषालु भ्यागुतो, तीन मिनेटमा १० जनाको ज्यान लिन सक्नेएजेन्सी । पृथ्वीमा धेरै सुन्दर जीवहरू पाइन्छन् । आफ्नो सुन्दरताले यी प्राणीहरूले मानिसहरूलाई आफूतिर आकर्षित गर्छन् । संसारमा पाइने यी जीवहरूको आफ्नै विशेषता छ।

यी धेरै सुन्दर देखिने जीवहरू अत्यधिक विषालु हुन्छन् भने कोही पूर्ण रूपमा हानिरहित हुन्छन् । पृथ्वीमा यस्ता धेरै जीव पाइन्छ, जुन अन्य ग्रहबाट आएका जस्ता देखिन्छन् । सबैजना विषालु प्राणीसँग डराउँछन् र टाढा रहन प्रयास गर्छन् ।

यसैबीच, आज एउटा यस्तो भ्यागुताको बारेमा चर्चा गरौँ जुन निकै विषालु हुन्छ । यो भ्यागुताले तीन मिनेटमा १० जनाको ज्यान लिन सक्छ । छुँदा पनि विष फैलिन्छ । यो विषालु भ्यागुताको नाम ‘गोल्डेन पोइजन फ्रग’ हो जुन करिब दुई इन्च लामो हुन्छ ।

यो भ्यागुता यति विषाक्त छ कि यसले तीन मिनेटमा १० वयस्कलाई मार्न सक्छ । कोलम्बियाका शिकारीहरूले शिकार गर्ने हतियार बनाउन यो भ्यागुताको विष प्रयोग गर्थे । तिनीहरू यति विषाक्त छन् कि जसलाई पञ्जा बिना समात्दा केही सेकेन्डमा कसैलाई पनि मार्न सक्छ ।

यो भ्यागुताले खतरा महसुस गर्ने बित्तिकै आफ्नो छालाबाट विष निकाल्न थाल्छ । यसको विषमा यति शक्ति हुन्छ कि यसले कसैको स्नायु प्रणालीलाई नष्ट गर्न सक्छ । यसको विषको प्रभाव सुरु हुने बित्तिकै धेरै समस्याहरु सुरु हुन्छन् जसका कारण हृदयाघात भएर मानिसको मृत्यु हुन्छ ।

यो भ्यागुता मात्र दुई इन्च लामो छ र यसको विषको दुई थोपाले कसैको ज्यान लिन सक्छ । यो भ्यागुताको रंग चम्किलो र पहेंलो हुन्छ । यसबाहेक सुन्तला र फिक्का हरियो रंग पनि पाइन्छ । यो भ्यागुता जति चम्किलो हुन्छ, त्यति नै विषाक्त हुने एक अनुसन्धानले देखाएको छ ।

नेशनल ज्योग्राफिकका अनुसार भ्यागुता किन विषाक्त छ भन्ने बारेमा यकिन जानकारी छैन । यद्यपि यसको भित्रको विष बिरुवा र विषालु कीराहरूमा पुग्छ भन्ने विश्वास गरिन्छ । यस्ता ठाउँबाट छुट्टिएर हुर्कने भ्यागुतामा विष हुँदैन । यस चम्किलो भ्यागुताका १०० भन्दा बढी प्रजातिहरू छन् । कोलम्बियाको प्रशान्त तटमा रहेको वर्षा वनको सानो भागमा यस भ्यागुता प्रजातिहरूमध्ये धेरैजसो बस्छन् ।