• ७ श्रावण २०८१, सोमबार
  •      Mon Jul 22 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   काठमाडौंमा भारी वर्षा, तटीय क्षेत्रमा सतर्कता अपनाउन आह्वान ★   अवरुद्ध बेनी–दरबाङ सडक दश दिनपछि खुल्यो ★   मधेश र कर्णालीबाहेकका प्रदेशमा आज भारी वर्षाको सम्भावना ★   चौतर्फी दबाबपछि अमेरिकी राष्ट्रपति दौडबाट पछि हटे बाइडेन, कमला ह्यारिसलाई समर्थन ★   एसिसी महिला एसिया कप: पाकिस्तानसँग नेपाल नौ विकेटले पराजित ★   काठमाडौंमा चिनियाँ जनमुक्ति सेनाको ९७ औं स्थापना दिवस ★   गुरूप्रति श्रद्धाभाव प्रकट गर्दै मनाइयो गुरू पूर्णिमा ★   ‘नयाँ सरकारले जनताको आशालाई विश्वासमा परिणत गर्नसक्छ’ ★   मैत्रीपूर्ण भलिबलमा रसियासँग नेपाल सोझो सेटमा पराजित ★   प्रहरी वृत्त नयाँबानेश्वरलाई एभरेस्ट अस्पतालबाट प्राथमिक उपचारको सामग्री

स्वास्थ्यचौकीमै बर्थिङ सेन्टर: सुत्केरी हुन सदरमुकाम धाउनु पर्दैनगलकोट । बागलुङ नगरपालिका–८ सिगाना स्वास्थ्यचौकीमा ‘बर्थिङ सेन्टर’ स्थापना गरिएको छ । बागलुङ नगरपालिकाको जनशक्ति व्यवस्थापन तथा ग्रामीण विकास परियोजनाको प्राविधिक सहयोगमा सिगाना स्वास्थ्यचौकीमा ‘बर्थिङ सेन्टर’ स्थापना भएपछि स्थानीय महिलालाई प्रसूति सेवा लागि बागलुङ बजार धाउनुपर्ने अवस्थाको अन्त्य भएको छ ।

सिगाना तित्याङका गर्भवती महिला प्रसूति सेवाका लागि जिल्ला सदरमुकाम धाउनुपर्ने बाध्यतालाई मध्यनजर गर्दै सिगाना स्वास्थ्यचौकीमा ‘बर्थिङ सेन्टर’ स्थापना गरिएको बागलुङ नगरपालिकाका स्वास्थ्य शाखा प्रमुख रामप्रसाद खनालले जानकारी दिनुभयो ।

सिगाना स्वास्थ्यचौकीले सिगानामात्रै नभएर तित्याङको केही भागलाई समेत समेटिएकाले सिगानामै नगरपालिकाको सहयोगमा ‘बर्थिङ सेन्टर’ स्थापना गरिएको हो । ‘बर्थिङ सेन्टर’ का लागि बागलुङ नगरपालिकाले एक जना तालिमप्राप्त स्टाफ नर्सको व्यवस्थापन गरिएको खनालले जानकारी दिनुभयो ।

यहाँका गर्भवती महिलाको नियमित स्वास्थ्य जाँच यही स्वास्थ्यचौकीबाट हुँदै आएको थियो । तर प्रसूति सेवाका लागि भने बागलुङ सदरमुकामस्थित धवलागिरि अस्पताल पुग्नुपर्ने अवस्था रहेको थियो । स्वास्थ्यचौकीमै ‘बर्थिङ सेन्टर’ स्थापना भएपछि यहाँका गर्भवती महिलालाई सहज हुने स्वास्थ्यचौकी इन्चार्ज शान्ता शर्माले जानकारी दिनुभयो ।

शर्माका अनुसार नगरपालिकाले ‘बर्थिङ सेन्टर’ का लागि एसबिए तालिमप्राप्त स्टार्फ नर्स कल्पना खड्कालाई नियुक्ति दिएर पठाएको छ भने फेयरमेट फाउण्डेशन र बिवाइसी बागलुङको व्यवस्थापनामा सञ्चालित ग्रामीण स्वास्थ्य सुधार परियोजनाको प्राविधिक उपकरणको सहयोगमा ‘बर्थिङ सेन्टर’ सञ्चालनमा ल्याइएको हो ।

“यहाँका महिलालाई स्वास्थ्य सेवाका लागि अन्य सुविधा रहे पनि बच्चा जन्माउनकै लागि बागलुङ बजार धाउनुपर्नुे अवस्था थियो”, स्वास्थ्यचौकी इन्चार्ज शर्माले भन्नुभयो, “बागलुङ नगरपालिकाको समन्वयमा यसरी गाउँमै ‘बर्थिङ सेन्टर’ स्थापना हुँदा बच्चा जन्माउनकै लागि बागलुङ बजार जानुपर्ने बाध्यता हटेको छ ।”

ग्रामीण क्षेत्रको स्वास्थ्य सुधारका लागि काम गर्दै आएको परियोजनाले सिगाना स्वास्थ्यचौकीलाई रु तीन लाख बराबरको ‘बर्थिङ सेन्टर’ का लागि आवश्यक सरकारले तोकेको न्यूनतम मापदण्डको स्वास्थ्य उपकरण खरिद गरिएको बिवाइसी बागलुङका अध्यक्ष मणिभद्र शर्माले जानकारी दिनुभयो ।

सिगानामा केही गर्भवती महिला घरमै समेत सुत्केरी भएको पाइएको छ भने ‘बर्थिङ सेन्टर’ स्थापनापछि घरमै सुत्केरी हुने गर्भवतीको सङ्ख्यामा कमी आउने सिगाना स्वास्थ्यचौकीको विश्वास रहेको छ ।