• ७ श्रावण २०८१, सोमबार
  •      Mon Jul 22 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   कम्युनिष्ट पार्टीका संस्थापक महासचिव पुष्पलालको ४६ औं स्मृति दिवस मनाईदै ★   प्रतिनिधिसभा बैठक बस्दै : प्रधानमन्त्रीसँग सांसदको प्रश्नोत्तर ★   काठमाडौंमा भारी वर्षा, तटीय क्षेत्रमा सतर्कता अपनाउन आह्वान ★   अवरुद्ध बेनी–दरबाङ सडक दश दिनपछि खुल्यो ★   मधेश र कर्णालीबाहेकका प्रदेशमा आज भारी वर्षाको सम्भावना ★   चौतर्फी दबाबपछि अमेरिकी राष्ट्रपति दौडबाट पछि हटे बाइडेन, कमला ह्यारिसलाई समर्थन ★   एसिसी महिला एसिया कप: पाकिस्तानसँग नेपाल नौ विकेटले पराजित ★   काठमाडौंमा चिनियाँ जनमुक्ति सेनाको ९७ औं स्थापना दिवस ★   गुरूप्रति श्रद्धाभाव प्रकट गर्दै मनाइयो गुरू पूर्णिमा ★   ‘नयाँ सरकारले जनताको आशालाई विश्वासमा परिणत गर्नसक्छ’

आणविक फ्युजन : के यो विश्वको ऊर्जा संकटको समाधान हो ?सूर्यको चमक हजारौँ वर्षदेखि मानिसका लागि आश्चर्यको विषय बनेको छ।

तर लगभग १०० वर्ष पहिले सूर्यको विशाल ऊर्जाको कारण एक परमाणु प्रतिक्रिया हो भन्ने पत्ता लागेको थियो । यसलाई फ्यूजन भनिन्छ।

पृथ्वीमा यस्तै प्रकारको फ्युजन गर्न सकियो भने धेरै कुरा परिवर्तन हुन सक्छ। संसारभरका मानिसहरूले ठूलो ऊर्जा प्राप्त गर्न सक्छन्।

विगत १०० वर्षदेखि फ्युजन गर्ने प्रयास भइरहेको छ । करिब पचास वर्षदेखि यो लक्ष्य अबको केही दशकमा पूरा हुने दाबी भइरहेको छ ।

यस वर्ष फेब्रुअरीमा इङ्गल्याण्डका वैज्ञानिकहरूले पाँच सेकेन्डसम्म फ्युजन गर्न सक्षम भएको दाबी गरेका थिए ।

अब प्रश्न उठ्छ, के आणविक फ्युजनले विश्वको ऊर्जा संकटको स्थायी समाधान दिन सक्छ ?

फ्युजन भनेको के हो ?

सरल शब्दमा परमाणु फ्यूजन त्यो प्रक्रिया हो जहाँ दुई वा दुईभन्दा बढी परमाणुहरू एउटा परमाणु बनाउनका लागि एकसाथ आउँछन्। यस प्रक्रियामा ठूलो मात्रामा ऊर्जा निस्कन्छ।

“फ्युजनमा त्यस्तै हुन्छ। हामी परमाणुहरू लिन्छौँ। तिनीहरूलाई एकसाथ राखिन्छ र प्रक्रियामा द्रव्यमान घटाइन्छ र थप ऊर्जा थपिन्छ”, दक्षिणपूर्वी लुइसियाना विश्वविद्यालयका भौतिकशास्त्रका एसोसिएट प्रोफेसर रेट एलेन भन्छन्।

यो एक साधारण प्रक्रिया जस्तो देखिन्छ, त्यसोभए हामीले किन धेरै पहिले प्रयास गरेनौँ ? कारण यो प्रक्रियासँग सम्बन्धित समस्या हो।

परमाणु हाम्रो संसारको सबैभन्दा सानो भाग हो। तिनीहरू अणुहरू बनाउन एक अर्कामा जोडिन्छन्। उदाहरणका लागि दुई हाइड्रोजन परमाणु र एक अक्सिजन परमाणु मिलाएर पानीको अणु बनाउँछन्। यो एक अणु तीन परमाणु मिलेर बनेको छ।

तर फ्युजनमा तपाईंले दुई परमाणु लिनुहुन्छ र त्यहाँ तपाईंले अणु बनाउनु पर्दैन तर तपाईंले दुईलाई मिलाएर एउटा परमाणु बनाउनु हुन्छ। धेरै बल दिएर नजिक ल्याएपछि जोडिन्छन्।

रेट एलेन भन्छन्, “यो सम्पर्क धेरै बलियो छ। दूरी धेरै छोटो छ। यदि तपाईंले दुई प्रोटोनहरूलाई एकअर्काको धेरै नजिक ल्याउनुभयो भने एकअर्कालाई तान्ने परमाणु बल एकअर्कालाई टाढा धकेल्ने विद्युत बलभन्दा ठूलो हुन्छ र तिनीहरू एकअर्कामा जोडिन्छन्।”

र जब यस्तो हुन्छ, ऊर्जा को एक ठूलो मात्रा बाहिर आउँछ। यसको पछाडिको कारण एक ज्ञात सूत्रबाट बुझ्न सकिन्छ। ई इक्वल्स एमसी स्क्वायर (E =mc2)।

सन् १९०५ मा अल्बर्ट आइन्स्टाइनले यो समीकरणलाई अगाडि बढाए र तारा र आणविक विस्फोटमा ऊर्जा कसरी निस्कन्छ भन्ने कुरा बताए।

यो समीकरणले परमाणुको वजनमा हुने कमीलाई ऊर्जामा रूपान्तरण गर्छ भन्ने बताउँछ ।

रेट एलेन भन्छन्, “यसलाई यसरी बुझ्नुहोस् कि यदि मैले कम द्रव्यमानको परमाणुहरू लिएँ र तिनीहरूलाई एकसाथ जोडें भने, तयार उत्पादनको द्रव्यमान सुरुको तुलनामा कम हुनेछ। यो हामी परमाणु फ्यूजनमा गर्छौं। हामी ऊर्जा प्राप्त गर्न चीजहरू जोड्छौं।”

विद्यमान परमाणु ऊर्जा संयन्त्रहरूले यसरी अर्थात् परमाणुहरू जोडेर ऊर्जा प्राप्त गर्दैनन्। तिनीहरूले परमाणुहरू अलग गर्छन्।

परमाणुहरू अलग गर्ने प्रक्रियालाई विखण्डन भनिन्छ। यसमा पनि द्रव्यमान घट्छ र आइन्स्टाइनको सूत्र यहाँ पनि लागू हुन्छ।

आणविक ऊर्जा प्लान्टमा विखण्डन फ्युजनभन्दा सजिलो छ। तर केही चुनौती पनि छन् ।

रेट एलेन बताउँछन्, “आणविक विखण्डनमा केही समस्याहरू छन्। हामीसँग जति आणविक ऊर्जा प्लान्टहरू छन् हामीले तिनीहरूबाट धेरै ऊर्जा लिइरहेका छौँ। तर जब तपाईं उच्च द्रव्यमानको परमाणु लिनुहुन्छ र यसलाई भत्काउनुहुन्छ, तपाईंसँग टुक्राहरू बाँकी हुन्छन्। तिनीहरू रेडियोधर्मी मात्र होइन, रासायनिकरूपले पनि सक्रिय हुन सक्छ, जसलाई हामी आणविक फोहोर भन्छौँ।”

फ्युजनको साथमा सबैभन्दा ठूलो चुनौती भनेको प्रक्रियालाई निरन्तरता दिनु हो। यसको फोहोर रेडियोधर्मी हुँदैन वा सीमित रेडियोधर्मी हुन्छ। फ्युजनमा आवश्यक इन्धन पनि सजिलै उपलब्ध हुन्छ ।

अब बुझौँ फ्युजनको कथा कहाँबाट सुरु भयो ।

ताराको शक्ति

सन् १९२० मा ब्रिटिश खगोल भौतिकशास्त्री आर्थर एडिंगटनले कार्डिफमा लगभग एक हजार वैज्ञानिकहरूको अगाडि भाषण दिए। उनले त्यहाँ भेला भएका वैज्ञानिकहरूलाई पूर्णतया नयाँ कुरा भने। उनले सूर्यको ऊर्जा नै फ्युजनको कारण भएको दाबी गरे ।

प्रिन्सटन प्लाज्मा फिजिक्स ल्याबोरेटरी र प्रिन्सटन युनिभर्सिटीका प्रमुख अनुसन्धानकर्ता फातिमा इब्राहिमीका अनुसार, “उनले ताराहरूमा रहेका प्रकाश परमाणुहरूले एकअर्कासँग अन्तरक्रिया गर्ने कुरा बताए। फ्युजन प्रतिक्रियाहरूमार्फत धेरै ऊर्जा उत्पादन गर्न सकिन्छ। सन् १९२० को दशकको प्रारम्भमा धेरै वर्षहरूमा यो ताराहरूले कसरी ऊर्जा उत्पादन गर्छन् भन्ने कुरा बाहिर आएको छ।”

आर्थर एडिङ्टनले भनेका छन् कि सूर्यभित्र हाइड्रोजन परमाणुहरू यति गतिमा टकराउँछन् कि तिनीहरूले एक नयाँ तत्व, हेलियम परमाणु बनाइदिन्छन् ।

यस प्रक्रियामा क्षय भएको द्रव्यमान ऊर्जामा परिणत हुन्छ। लगभग एक दशकपछि बेलायती वैज्ञानिक अर्नेस्ट रदरफोर्डले प्रयोगशालामा सूर्यभित्र प्रतिक्रियाको प्रयास गरे। यसका लागि उनले दुई फरक प्रकारका हाइड्रोजन एटमहरू ट्रिटियम र ड्युटेरियम प्रयोग गरे।

फातिमा इब्राहिमी भन्छिन्, “फ्युजनलाई प्रयोगका रूपमा प्रदर्शन गरिएको थियो। उनले हाइड्रोजनका भारी नमूनाहरू प्रयोग गरे। उनले यी नमूनाहरूलाई ठूलो ऊर्जाले बमबारी गरे। यसरी फ्यूजन भयो। उनी र उनका सहकर्मीहरूले प्रयोगशालामा हेलियम प्रयोग गरे र ऊर्जा सिर्जना गरे।”

त्यसबेला जनताको उपयोगका लागि फ्युजनमार्फत ऊर्जा उत्पादन गर्ने सोच कसैले पनि गरेन । तर सन् १९५० को दशकमा सोच परिवर्तन भयो।

“वैज्ञानिकहरूले फ्युजन प्रतिक्रियाहरू मार्फत ऊर्जा उत्पादन गर्ने बारे सोच्न थाले। यो एक रोमाञ्चक समय थियो। सन् १९५० र १९६० को दशकमा फ्यूजनको दिशामा धेरै प्रगति भएको थियो”, फातिमा भन्छिन्।

यस प्रक्रियामा दुई भागहरू छन्ः कसरी मेसिन डिजाइन गर्ने र फ्यूजन हुनका लागि हाइड्रोजन प्लाज्मा तयार गर्ने।

प्लाज्मा हाइड्रोजन परमाणुहरूको मिश्रण हो जुन फ्यूज हुन्छ। रिएक्टरभित्र तिनीहरू अत्यन्त वेगमा तात्छन् र चारैतिर छरिन्छन्। परमाणुहरू एकअर्काबाट भाग्दैनन्। तिनीहरू टक्कर गर्छन्। तिनीहरूलाई फ्यूज गर्न र ऊर्जा प्राप्त गर्नका लागि उपकरणमा पूर्ण नियन्त्रण हुनु आवश्यक छ।

यसो गर्ने तरिका भनेको ठूला चुम्बकको सहायताले परमाणुहरूलाई दिशा दिनु र उनीहरूलाई रिङमा द्रुत गतिमा घुमाउने बनाउनु हो। सन् १९५० मा तत्कालीन सोभियत संघका दुई वैज्ञानिकहरू आन्द्रेई सखारोभ र इगोर तामले एक डिजाइन डिजाइन गरे जसले समान परिणामहरू दिए। यसलाई टोकोमाक नाम दिइएको थियो।

फातिमा इब्राहिमी बताउँछिन्, “तपाईंले चुम्बक प्रयोग गरेर फ्युजन गर्न सक्नुहुन्छ भनेर उहाँले यो सिद्धान्त प्रस्ताव गर्नुभयो। टोकोमाक विचारअन्तर्गत तपाईंले चुम्बकीय सर्कल बनाउनुहुन्छ ताकि तातो आयनीकृत ग्यास प्लाज्मा यस सर्कलमा बाँधियोस्।”

टोकोमाक रिएक्टरको डिजाइन परमाणु संलयनमा अनुसन्धानका लागि आधार बन्यो ।

पाँच करोड डिग्री तापक्रम

फ्रान्सको दक्षिणमा विश्वको पहिलो आणविक फ्युजन पावर स्टेशन निर्माण गर्ने काम भइरहेको छ। यसलाई अन्तर्राष्ट्रिय थर्मोन्यूक्लियर प्रायोगिक रिएक्टर नाम दिइएको छ। हालसम्म ३० भन्दा बढी देशले यसमा करिब २० अर्ब युरो लगानी गरेका छन् ।

सेन्टर फर डक्टरल ट्रेनिङ इन न्यूक्लियर एनर्जी फ्युचर्सका निर्देशक मार्क वेनम्यान भन्छन्, “यो ठूलो परियोजना हो। विश्वका सबै प्रमुख शक्तिहरूले यसमा लगानी गरेका छन्। यो पहिलो परियोजना हो जसको रिएक्टरले प्रमाणित गर्नेछ कि आणविक फ्युजनमार्फत तपाईंले प्रयोग गर्नुभन्दा धेरै ऊर्जा प्राप्त गर्नुहुन्छ। यो आशा गरिएको छ कि जारी ऊर्जाको मात्रा १० गुणा हुनेछ।”

यो धेरै जटिल परियोजना हो। यसमा लाखौँ पुर्जाहरू छन्। यो टोकोमाक डिजाइनमा आधारित छ।

मार्कका अनुसार प्लाज्मा भ्याकुम भेसलमा रहन्छ। यसको आकार डोनट जस्तै छ। यसको वरिपरि एक विशेष प्रक्रियाद्वारा चिसो बनाइएको एउटा धेरै ठूलो चुम्बक हुन्छ।

हाइड्रोजन प्लाज्मालाई ५ करोड डिग्री सेन्टिग्रेडको तापक्रममा राख्नुपर्छ । यो सूर्यको तापक्रमको दश गुणा हो।

मार्कका अनुसार जब तताउँदा ग्यास र जेली जस्ता चीजहरू अगाडि देखिन्छन्, त्यहाँ कुनै परमाणुहरू हुँदैनन्। त्यहाँ एक सकारात्मक चार्ज केन्द्र र नकारात्मक चार्ज इलेक्ट्रोन छ। यो सूप जस्तै हो जुन डोनटको आकारमा बग्न थाल्छ। हाइड्रोजन परमाणुहरू टकराउँछन् र हेलियम बनाउँछन्। प्रतिक्रिया जारी राख्नका लागि यो महत्त्वपूर्ण छ कि तिनीहरू बाहिर आउन सकुन् ।

मार्क वेनम्यान भन्छन्, “यसको तल्लो भागमा डाइभर्टर छ। यो तपाईंको कारको एक्स्टस्टर जस्तै हो। मानौँ तपाईंले आफ्नो कारमा इन्धन जलाउनुभए जस्तै प्लाज्मा जलाउनुहुन्छ, त्यसपछि केही बाई–प्रोडक्टहरु निस्कन्छन्। यसमा एउटा हेलियम परमाणु हुन्छ। हामीले तिनीहरूलाई बाहिर निकाल्नुपर्छ। अन्यथा तिनीहरूले प्लाज्मा दूषित गरेर सम्पूर्ण प्रक्रियालाई रोक्नेछन्।”

रिएक्टरभित्र फ्युजन चलाउनका लागि आवश्यक तापक्रम धेरै समस्याहरूको कारण बन्छ। तर यसरी प्राप्त परमाणु ऊर्जाका फाइदाहरू पनि छन्।

मार्क वेनम्यान भन्छन्, “एकपटक तपाईंले यसलाई अन गरेपछि यो आत्मनिर्भर हुनेछ। हामीलाई चाहिने भनेको रिएक्टरमा इन्धन थपिराख्नु र प्लाज्मा चुम्बकले घेरिएको छ भनी सुनिश्चित गर्नु हो।”

मार्कका अनुसार प्लाज्मालाई न्यानो राख्न र अन्य सबै चिसो राख्नका लागि आवश्यक ऊर्जाको आवश्यकता हुन्छ । हामी अझै त्यो प्राप्त गर्न टाढा छौँ।

मार्क वेनम्यान भन्छन्, “वास्तवमा, भविष्यमा परमाणु ऊर्जा प्लान्टहरूका लागि मेसिनको कुशलता महत्त्वपूर्ण हुन गइरहेको छ। यदि हामी १० गुणा वा त्योभन्दा बढी ऊर्जा प्राप्त गर्न चाहन्छौँ भने यो प्रक्रिया जारी रहनु महत्त्वपूर्ण छ। यसका लागि हामीले केही ऊर्जा लगाउनुपर्छ । त्यसपछि पनि हामीसँग पर्याप्त ऊर्जा हुनुपर्छ। जसलाई हामीले टर्बाइनबाट बिजुलीमा परिणत गर्न सक्छौँ। यसमा इन्जिनियरिङसँग अर्थशास्त्र पनि जोडिएको छ।

बेलायतमा भर्खरै गरिएको एक प्रयोगमा फ्युजन मात्र पाँच सेकेन्ड टिक्यो। त्यहाँ प्रयोग गरिएको ऊर्जाको दुई तिहाइ मात्र बाहिर आयो। हामीले रिएक्टर बनाउन के प्रयोग गर्छौं यसले यो पनि निर्धारण गर्छ कि भित्रको ताप कसरी कायम रहनेछ।

सामग्री चुनौती

शेफिल्ड विश्वविद्यालयका वरिष्ठ लेक्चरर डा एमी गान्डी भन्छिन्, “मलाई लाग्छ कि फ्युजन टेक्नोलोजी र फ्युजन ऊर्जाले विश्वलाई राम्रो मात्रामा ऊर्जा प्रदान गर्न सक्छ। त्यो पनि कार्बन डाइअक्साइड र आणविक रेडियोधर्मी फोहोर उत्पादन नगरी। आफ्नो ग्रह बचाउने दिशामा गेमचेन्जर साबित हुनसक्छ ।”

आफ्नो विभागले न्यूक्लियर फ्युजन रिएक्टरभित्रको भारी तातो सहन सक्ने र लामो समयसम्म काम गर्न सक्ने सामग्री विकास गर्ने काम गरिरहेको उनी बताउँछिन् ।

डा एमी गान्डी भन्छिन्, “हामी ती अवस्थाहरूमा सामग्रीलाई लामो समयसम्म टिकाउने प्रयास गर्दैछौं ताकि तपाईंले फ्युजन यन्त्रमा विभिन्न प्रकारका सामग्रीहरू राख्न सक्नुहुन्छ र त्यो यन्त्र जीवनभर चल्न सक्छ। सामग्री प्रतिस्थापन गर्दा लागत तिर्न नपरोस् ।”

रिएक्टरहरूमा इन्धनको रूपमा प्रयोग हुने हाइड्रोजनको एक प्रकार ट्रिटियम हो। यसको उपलब्धता कम छ।

तर अर्को प्रकारको हाइड्रोजन फ्युजन रिएक्टरहरूमा प्रयोग गरिन्छ। यो ड्युटेरियम हो। यस बारेमा राम्रो खबर छ।

डा एमी गान्डी भन्छिन्, “ड्युटेरियम सजिलै उपलब्ध छ। हामी पहिलेदेखि नै समुद्रको पानीबाट ड्युटेरियम निकाल्ने प्रविधिमा काम गरिरहेका छौँ। वैज्ञानिक र इन्जिनियरहरूले यसलाई प्रयोग गरिरहेका छन्। यसलाई चिकित्सा उपकरणहरूमा पनि प्रयोग गरिन्छ। यसको प्रक्रिया सबैलाई थाहा छ।”

तर फ्युजन गर्न गाह्रो छ। बेलायतमा फ्युजन रिएक्टर मात्र पाँच सेकेन्ड टिक्यो। तर एमीका अनुसार फ्रान्सेली रिएक्टरको डिजाइनमा महत्त्वपूर्ण सुधारहरू गरिएको छ।

डा एमी गान्डी भन्छिन्, “केवल पाँच सेकेन्ड टिक्न सक्नुको कारण यो हो कि तिनीहरूले साधारण तामाले बनेको चुम्बक प्रयोग गरिरहेका थिए। यो पाँच सेकेन्ड पछि धेरै तातो भयो। सुपरकन्डक्टिङ म्याग्नेट भविष्यमा फ्युजन उपकरणहरूमा प्रयोग गरिनेछ। यसले चुम्बकीय शक्ति बढाउँछ र तीन सयदेखि पाँच सय सेकेन्डमा फ्युजन हुन सक्छ।”

पाँच सय सेकेन्ड छोटो अवधि जस्तो लाग्न सक्छ। तर यो परमाणु भौतिकीमा राम्रो समय हो। यो फ्युजनमार्फत ऊर्जा प्राप्त गर्ने दिशामा एक प्रमुख सफलता हो।

फेरि उही प्रश्नमा फर्कौं, के परमाणु फ्युजनले विश्वको ऊर्जा संकटको स्थायी समाधान प्रदान गर्न सक्छ ?

विज्ञहरूका अनुसार यसको बाटोमा अझै धेरै अवरोधहरू छन्, जसलाई पार गर्न आवश्यक छ। समस्याहरू डिजाइनसँग सम्बन्धित छन्। उच्च तापक्रम सहन सक्ने र फ्युजनको प्रक्रिया जारी राख्न सक्ने रिएक्टर बनाउन आवश्यक छ।

यस्तो देखिन्छ कि आधुनिक प्रविधि यी समस्याहरू समाधान गर्न धेरै नजिक छ तर हामीले सम्झनुपर्छ कि फ्रान्सको रिएक्टर अझै पूर्णरूपमा तयार भएको छैन।

यो प्रभावकारी साबित भएपछि जनतालाई आपूर्ति गर्न ऊर्जा उत्पादन गर्ने उद्देश्यले अन्य रिएक्टरहरू निर्माण गर्नुपर्नेछ।

त्यतिन्जेल कोइला र तेल जस्ता स्रोतहरूबाट ऊर्जा प्राप्त गर्दा कार्बन उत्सर्जन घटाउने आवश्यकताको बारेमा चिन्ता रहिरहन्छ।

तर अझै पनि वर्तमान शताब्दीको दोस्रो आधामा ऊर्जा उत्पादनको नयाँ युग सुरु हुनेछ भन्ने वास्तविक आशा देखिन्छ। जसले हाम्रा धेरै समस्याहरू सदाका लागि समाधान गर्नेछ। बीबीसी हिन्दीबाट