• २१ मंसिर २०८०, बिहीबार
  •      Thu Dec 7 2023
  •   Unicode
Logo
Latest
★   प्रमुख अतिथि नपाएर नेपाल बार हैरानीमा ! ★   एनसेल प्रकरण: समिति बनाएर अध्ययन गर्नेकुरा बेकारको नाटक: सभापति लामिछाने ★   एनसेलबारे ४८ घण्टाभित्र धारणा सार्वजनिक गर्न सरकारलाई निर्देशन ★   नक्कली भुटानी शरणार्थी प्रकरण: खाणको निवेदनमा मङ्सिर २८ मा सुनुवाइ ★   चीनद्वारा कार्बनडाइअक्साइड उत्सर्जन उच्च रहेका पाइलट सहरहरूको सूची जारी ★   बैतडीका प्रतापलाई डिशहोमको ‘हरेक हप्ता सुपरस्टार सिजनकै मेगास्टार’ को पुरस्कार ★   बल ह्यान्डलिङका कारण आउट भए बंगलादेशका मुस्फिकुर ★   विराटनगर आगलागी अपडेट: मृत्यु हुनेको संख्या दुई पुग्यो ★   बाजुराकी रोकायाले बाटोमै जन्माइन् बच्चा ★   बक्स अफिसमा ‘एनिमल’को धमाका: ५ सय करोड नजिक

गोसाइँकुण्डका दुई सौन्दर्य : निलो दह र हिउँको ढिक्का (फोटो फिचर )काठमाडौ । ४,३८० मिटरको उचाईमा रहेको गोसाइँकुण्ड हिन्दू, बौद्ध र बोन्पो (तान्त्रिक) धर्मावलम्बीहरुको महत्वपूर्ण तीर्थस्थल हो । हिन्दूले देवाधिपती महादेव मानेर पुज्छन् भने बौद्धले आर्य अवलोकितेश्वर मान्छन्। तामाङ समुदाय भने जनैपूर्णिमा (बदौ छेबा चोङ्ङा) मा झाँक्रीसहित पुजा  गर्छन ।  धार्मिक दृष्टिले मात्र होईन प्राकृतिक रुपमा पनि निकै सुन्दर छ गोसाईकुण्ड ।  

यति बेला प्रसिद्ध धार्मिक तथा पर्यटकिय क्षेत्र गोसाईकुण्डलाई  हिउँले छपक्कै ढाकेको छ । हिउँदमा निलो देखिने दह पुरै हिँउले छोपेको छ । जाडोयाममा स्वरुप फेरेको गोसाँईकुण्ड दृश्यावलोकन गर्न लागि आन्तरिक तथा बाह्य पर्यटकहरु गोसाँईकुण्ड पुग्ने गरेका छन् ।  पदमार्ग बाट रमाउनेहरु रसुवा सदरमुकाम धुन्चे  सम्म सबारी साधनमा अनि पैदल गोसाईकुण्ड पुग्ने गरेका छन् भने हेलिकप्टरचार्टर गरेर पुग्नेहरुको संख्या पनि उल्लेख रहेको छ ।

रसुवा जिल्लामा रहेको गोसाइँकुण्ड  नीलो पानीको सरोवर पनि हो । भगवान शिवले विषको पीडा शान्त पारेको त्यही गोसाइकुण्डमा हो ।  यसका वरिपरि अरू १०८ वटा कुण्ड रहेका छन् । जसमध्ये एउटा पार्वती कुण्ड रहेको छ भने मुख्य गोसाइँकुण्डलाई चाहिँ शिवकुण्ड मानिन्छ ।

यहाँको प्राकृतिक वनावट र कुण्डहरूले नै यसलाई आकर्षक गन्तव्यस्थल बनाइदिएको छ । गोसाइँकुण्ड लाङटाङ राष्ट्रिय निकुञ्ज भित्र रहेको छ । यस ताललाई सन् २००७ सेप्टेम्बरमा रामसार क्षेत्र भित्र समावेश गरिएको छ ।

तस्वीर : ज्ञानेन्द्र न्यौपाने -रसुवा