• २३ असार २०७९, बिहीबार
  •      Thu Jul 7 2022
Logo
Latest
★   काठमाडौँ उपत्यकाको सुरक्षा: प्रदेश प्रहरीको समन्वयमा नेपाल प्रहरीले गर्ने ★   ‘कप्तान नगरकोटीका उपचारमा कमी हुँदैन’ ★   एक हप्ताभित्र प्रगति विवरण बुझाउन माओवादी मन्त्रीहरुलाई प्रचण्डको निर्देशन ★   ‘नागरिकता विधेयक फिर्ता ल्याएर राष्ट्रिय सहमतिमा पास गर्नुपर्छ’ ★   कमल थापाको राप्रपा नेपालका विद्यार्थी संगठनका केन्द्रीय अध्यक्ष, महासचिव नै लिङ्देनको राप्रपामा ★   माओवादी केन्द्रीय समिति बैठक: एमसीसीबारे चुनावपछि बहस ★   माओवादीले स्थानीय निर्वाचनमा भएको अन्तर्घातको छानबिन गर्ने ★   अनौपचारिक र स्वरोजगार श्रमिक सामाजिक पनि सुरक्षाको दायरामा ★   वैदेशिक रोजगारीको प्रलोभन दिई ठग्ने पक्राउ ★   संसद् शून्य समय: कर्णालीका बालबालिकालाई पाठ्यपुस्तक उपलब्ध गराउन माग

जीवनमा एकपटक मात्र नुहाउने यी आदिवासी महिलाहरुएजेन्सी । संसारमा धेरै रहस्यमयी जनजातिहरू बसोबास गर्दै आएका छन् । उनीहरुको परम्परा, रहनसहन र खानपानको चर्चा सधैं हुने गर्छ । संसारमा बसोबास गर्ने आदिवासी प्रजातिहरूले अझै पनि हजारौं वर्ष पुरानो परम्परालाई पछ्याइरहेका छन् ।

यी जनजातिहरू जंगलमा बस्छन् जसमा उनीहरूको पूर्ण अधिकार हुन्छ । सरकारहरूले पनि यी प्रजातिहरूको अधिकारमा हस्तक्षेप गर्दैनन् । संसारमा यी जनजातिहरु मध्ये केहि धेरै अचम्मका हुन्छन् ।

एकातिर मानिसले विकास र आधुनिकता अपनाइरहेका छन् र आफ्नो परम्परा र रीतिरिवाजलाई बिर्सिरहेका छन् अर्कोतर्फ यी जनजातिहरू आज पनि आफ्नो परम्परा र चलनहरू पालन गर्छन् । यस्तै एउटा आदिवासी जनजाति अफ्रिका महादेशमा पाइन्छ । त्यस्ता केही यस्ता परम्परा छन्, जसको बारेमा थाहा पाउँदा तपाई छक्क पर्नुहुनेछ । अफ्रिकाको यो जनजातिको नाम हिम्बा हो जुन नामिबियामा बस्छ ।

हिम्बा जनजाति धेरै अनौठो छ, किनकि यहाँ बच्चा जन्माउने धेरै रोचक परम्परा छ । यस जनजातिमा सन्तान संसारमा आएपछि जन्म मितिलाई मानिदैन । महिलाले सन्तानको बारेमा सोच्दादेखि नै सन्तान जन्मेको मानिन्छ ।

मिडिया रिपोर्टका अनुसार महिलाहरुलाई बालबालिकाहरुबाट गीत सुन्न सुझाव दिइन्छ । त्यसयता उनी रुखमुनि बसेर बालबालिकासँग सम्बन्धित गीत सुन्न खोज्छिन् । यसपछि उनले आफ्नो पार्टनरलाई पनि गीत गाउँछन् ।

यी दुईबीच सम्बन्ध कायम हुँदा पनि उनले यो गीत गाउँछन् । जब महिला गर्भवती हुन्छिन्, उनले जनजातिका अन्य महिलाहरूलाई गीत सिकाउँछन् । जब एक महिला गर्भवती हुन्छ, उनको वरपर सबैले यो गीत गाउँछन् । मानिसको अन्तिम सास रहँदासम्म गीत गाइन्छ ।

सबैभन्दा अचम्मको कुरा के छ भने हिम्बा जनजातिका महिलाहरूले जीवनमा एकपटक मात्र नुहाउने गर्छन् । त्यो पनि उनको बिहेको दिनमात्र । अझ अचम्मको कुरा के छ भने उनले कपडा धुन पानी प्रयोग गर्न सक्दिनन् ।

यस जनजातिका महिलाहरूले आफूलाई सफा राख्न विशेष तरिका अपनाउने गर्छन् । उनीहरु पानीमा विशेष जडिबुटी उमाल्छन् र शरीरबाट दुर्गन्ध नहुने वाफले आफूलाई सफा राख्छिन् । यसका साथै छालालाई घामबाट जोगाउन विशेष लोशन लगाइन्छ । जुन जनावरको बोसो र फलाम, हेमाटाइट जस्ता खनिज तत्वबाट बनेको हुन्छ ।