• ४ श्रावण २०८१, शुक्रबार
  •      Fri Jul 19 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   कोटेश्वरस्थित गेष्टहाउसबाट छ जना बालिकाको उद्धार ★   खोटाङको एउटै पालिकामा ७४ टन लिच्ची उत्पादन ★   पहिराेले फक्ताङलुङ गाउँपालिका केन्द्रमा क्षति ★   सुहाङ नेम्वाङ भन्छन्– विकास र समृद्धिको बाधक के हो ? को हो ? ★   रोटरी क्लब अफ स्वयम्भूद्वारा वृक्षरोपण ★   राजाको कुरा गरेर निरङ्कुशता खोजेको होइन : कमल थापा ★   महिला एसिया कपमा नेपालले युएईसँग प्रतिस्पर्धा गर्दै ★   हार्दिक पाण्ड्या–नताशाको सम्बन्धविच्छेद, दुबैले पुष्टि गरे ★   बाग्मती, गण्डकी, लुम्बिनी र सुदूरपश्चिम प्रदेशका केही स्थानमा भारी वर्षाको चेतावनी ★   बजार चलायमान बनाउने र सेयर कर्जा खुकुलो पार्ने तयारी

प्याट कमिन्सअघि यी ६ बलरले टी–२० विश्वकपमा ह्याट्रिक लिएका थिएएजेन्सी । टी–२० विश्वकप २०२४ को सुपर ८ मा अष्ट्रेलियाले बंगलादेशलाई डकवर्थ लुइस नियम अनुसार २८ रनले पराजित गरेको छ । प्याट कमिन्स यस विश्वकपमा पहिलो पटक मैदानमा आएर आएसँगै ह्याट्रिक लिएर इतिहास रचे ।

कमिन्सले दुई फरक ओभरमा यी ३ विकेट लिए, तर टी–२० विश्वकपमा ह्याट्रिक लिने उनी पहिलो बलर भने होइनन् । यसै सन्दर्भमा टी–२० विश्वकपमा ह्याट्रिक लिने बलरहरुबारे जानकारी लिऔं ।

ब्रेट ली – ब्रेट ली टी–२० विश्वकपको इतिहासमा ह्याट्रिक गर्ने पहिलो बलर थिए । सन् २००७ को विश्वकपमा बंगलादेशविरुद्धको खेलमा उनले लगातार ३ ब्याट्सम्यानलाई आउट गरेका थिए । उनले सकिब अल हसन, मशरफे मोर्तजा र आलोक कपालीको विकेट लिए । यो खेल अस्ट्रेलियाले ९ विकेटले जितेको थियो ।

कर्टिस क्याम्पर – आयरल्यान्डका कर्टिस क्याम्परले २०२१ को विश्वकपमा नेदरल्यान्ड्सविरुद्धको खेलमा लगातार तीन होइन चार विकेट लिएका थिए । उनले कोलिन एकरम्यान, रायन टेन ड्युच, स्कट एडवर्ड्स र अन्तमा रोइलोफ भ्यान डर मर्वेलाई आउट गरे । हालसम्म उनी टी–२० विश्वकप इतिहासमा लगातार ४ विकेट लिने एकमात्र बलर हुन् । यो खेल आयरल्यान्डले ७ विकेटले जितेको थियो ।

वानिन्दु हसरंगा – दक्षिण अफ्रिकाका एडेन मार्कराम, टेम्बा बाभुमा र ड्वेन प्रिटोरियसलाई लगातार तीन बलमा प्याभिलियन पठाएर २०२१ को विश्वकपमा ह्याट्रिक गर्ने वानिन्दु हसरङ्गा दोस्रो बलर बने । हसरंगाको ह्याट्रिकको बावजुद श्रीलंकाले खेल ४ विकेटले गुमाएको थियो ।

कागिसो रबाडा – कागिसो रबाडाले २०२१ को विश्वकपमा तेस्रो ह्याट्रिक गरे । उनले इंग्ल्याण्डविरुद्ध यो उपलब्धि हासिल गरेका हुन् । रबाडाको घातक बलिङका अगाडि क्रिस वोक्स, इयोन मोर्गन र क्रिस जोर्डनले लगातार तीन बलमा आफ्नो विकेट गुमाए । रबाडाको टोली दक्षिण अफ्रिकाले यो खेल १० रनले जितेको थियो ।

कार्तिक मयप्पन – युएईका लेग स्पिनर कार्तिक मयप्पनले २०२२ को विश्वकपमा श्रीलंका विरुद्धको खेलमा ह्याट्रिक लिए । उनले भानुका राजापाक्षे, चरित असालान्का र दासुन शनाकालाई आउट गर्दै ह्याट्रिक पूरा गरे । यस ह्याट्रिकका बाबजुद उनले श्रीलंकालाई ७९ रनले जित्नबाट रोक्न सकेनन् ।

जोशुआ लिटिल – २०२४ भन्दा पहिले, आयरल्याण्ड एक मात्र टोली थियो जसका दुई खेलाडीले टी–२० विश्वकपमा ह्याट्रिक लिएका थिए । २०२१ मा, जोशुआ लिटलले अर्को वर्ष कर्टिस क्याम्पर अघि आयरल्याण्डका लागि यो उपलब्धि गरे । सन् २०२२ मा उनले न्यूजिल्याण्डका केन विलियम्सन, जेम्स निशम र मिचेल सान्टनरलाई आउट गरेर ह्याट्रिक पूरा गरे । तर, आयरल्यान्डले खेल ३५ रनले हार्यो ।

प्याट कमिन्स – प्याट कमिन्स टी–२० विश्वकप इतिहासमा अस्ट्रेलियाका लागि ह्याट्रिक गर्ने दोस्रो बलर हुन् । बंगलादेशविरुद्धको खेलमा उनले महमुदुल्लाह, मेहदी हसन र तोहिड हृदोइलाई आउट गर्दै ह्याट्रिक पूरा गरेका थिए । अष्ट्रेलियाले डकवर्थ लुइस नियमको प्रयोग गरेर यो खेल २८ रनले जितेको थियो ।