• ४ श्रावण २०८१, शुक्रबार
  •      Fri Jul 19 2024
  •   Unicode
Logo

जब पृथ्वीमा १०–२० लाख वर्षसम्म लगातार पानी परिरहन्थ्योएजेन्सी । विश्वका धेरै देशमा कीर्तिमानी रुपमा गर्मी बढेको छ । एक समय थियो जब पृथ्वीमा लाखौं वर्षसम्म लगातार पानी परेको थियो ।

लाखौं वर्षको वर्षाले यस ग्रहमा जीवनको उत्पत्ति गर्न मद्दत गर्‍यो । यो किन र कसरी भयो भन्ने रहस्य बुझ्न वैज्ञानिकहरु अझै प्रयासरत छन् ।

वैज्ञानिकहरुका अनुसार २० देखि ३० करोड वर्ष पहिले पृथ्वी बिल्कुलै फरक थियो । यो केवल एक ठाउँ थियो र अलग महाद्वीप थिएन । कुनै समय पृथ्वीमा १० देखि २० लाख वर्षसम्म निरन्तर वर्षा हुने गरेको वैज्ञानिकहरुको विश्वास छ । भूवैज्ञानिकहरूले १९७० र ८० को दशकमा केही प्राचीन चट्टानहरूमा तहहरू पत्ता लगाएका थिए जुन असामान्य थिए । यी प्राचीन चट्टानहरू लगभग २३ करोड वर्ष पहिलेका थिए ।

शोधकर्ताहरूको टोलीले पूर्वी आल्प्समा सिलिसिक्लास्टिक अवसादनको तहको अध्ययन गर्‍यो । यो तह कार्बोनेट संरचनाहरूमा जम्मा भएको थियो । दोस्रो टोलीले बेलायतको प्रसिद्ध रातो चट्टानभित्र एम्बेडेड खैरो चट्टानको तहहरू विश्लेषण गर्यो ।

यी दुई निष्कर्ष र विश्वका विभिन्न भागबाट अन्य अध्ययनहरूले समान अवधारणा प्रकट गरे । पृथ्वीको इतिहासमा एक समय थियो जब लामो समयसम्म खडेरी पर्यो र त्यसपछि पानी पर्न थाल्यो । भूवैज्ञानिकहरूले निष्कर्ष निकाले कि डायनासोर युगको सुरुमा पृथ्वी असामान्य रूपमा भिजेको थियो । यो अवधि कार्नियन प्लभियल घटना वा कार्नियन प्लभियल एपिसोडको रूपमा चिनिन्छ ।

पृथ्वीमा घटेको यो रोचक घटनाका कारण लाखौं वर्षदेखि किन पानी पर्न थाल्यो भनेर बुझ्न आवश्यक छ । आद्रता बढेको कारणले आर्द्रताको स्तर बढेको रङ्गेलिया लार्ज इग्नियस प्रान्तमा भएको ठूलो ज्वालामुखी विस्फोटका कारण भएको हुनसक्ने वैज्ञानिकहरू विश्वास गर्छन् ।

यस कारण पृथ्वीमा लाखौं वर्षसम्म वर्षा जारी रह्यो । यस घटनाका कारण पृथ्वीको तापक्रम बढेको हुनसक्छ । नतिजा यो थियो कि महासागरहरू न्यानो भए र वायुमण्डलमा आर्द्रताको मात्रा बढ्यो ।

यसबारे जियोलोजिकल सोसाइटीको जर्नलमा एक अध्ययन प्रकाशित भएको थियो । यसले सुझाव दिन्छ कि आर्द्र अवधि डायनासोरहरूको लागि लाभदायक थियो । बढेको आर्द्रताको यो अवधिले लगातार ज्वालामुखी विष्फोटको उथलपुथल युगपछि विविधता ल्याउन मद्दत गर्यो।