• २९ असार २०८१, शनिबार
  •      Sat Jul 13 2024
  •   Unicode
Logo

अस्ट्रेलियाको भरमा इंग्ल्याण्ड टोली, अष्ट्रेलियाले उतार्ला कि पछार्ला ?एजेन्सी । अस्ट्रेलियाका कप्तान मिचेल मार्स टी–२० विश्वकपमा स्कटल्याण्डसँगको खेलअघि चर्चामा छन् ।

टी–२० विश्वकपको सुपर–८ राउण्डमा छनोट भइसकेको अष्ट्रेलियाले डिफेन्डिङ च्याम्पियन इङ्ल्यान्ड विश्वकपबाट बाहिर पठाउनका लागि स्कटल्याण्डसँगको खेलको नतिजा हेरफेर गर्न सकिने घुमाउरो पारामा जनाएको छ ।

तर, अब आईसीसीले यस सम्बन्धमा कप्तान मिचेल मार्सलाई अष्ट्रेलियाली टोलीले केही हेरफेर गरेको पाइएमा उनीमाथि सुपर–८ राउण्डमा दुई खेलको प्रतिबन्ध लगाइने चेतावनी दिएको छ ।

अष्ट्रेलियाका पूर्व टेस्ट कप्तान टिम पेनले भने कि अष्ट्रेलियाले स्कटल्याण्डविरुद्धको अन्तिम समूह खेलमा केही ‘हेरफेर’ गर्न चाहेको ताकि इङ्ल्यान्ड टोलीले अगाडि बढ्ने बाटो तय गर्न नपरोस् । उनले भनेका थिए, ‘पक्कै पनि कंगारुहरूले नतिजा हेरफेर गरिरहेको हुनुपर्छ र म मजाक पनि गरिरहेको छैन । मैले पछिल्ला दिनहरूमा यसबारे मानिसहरूसँग कुरा गरेको छु । म यस विषयमा गम्भीर छु ।’

समूह बी मा इंग्ल्याण्ड एक अंक र (१.८००)नेट रन रेटका साथ चौथो स्थानमा छ । उसको अझै दुई खेल बाँकी छ । उसले आफ्ना दुवै खेल जित्दा पनि पाँच अंक र (२.१६४) एनआरआरसहित दोस्रो स्थानमा रहेको स्कटल्यान्डलाई उछिन्न सक्दैन ।

सुपर–८ मा पुग्न जोस बटलर नेतृत्वको टोलीले आफ्ना बाँकी दुवै खेलमा ठूलो अन्तरले जित्नु मात्रै पर्दैन, तर अस्ट्रेलियाले स्कटल्याण्डलाई ठूलो अन्तरले हराउने आशा पनि राख्नुपर्नेछ । स्कटल्याण्डको हारको अन्तर १०–२० रन भए पनि इंग्लिस टोली आउट हुनेछ ।

पेनले अष्ट्रेलिया म्याच हारेको नभई इङ्ल्यान्डलाई आउट गर्नको लागि आफूले चाहेको स्पष्ट पारेका छन् । उनले भने, ‘तिमीले खेल हार्न आवश्यक छैन । मलाई लाग्छ उनीहरूले स्कटल्याण्डलाई धेरै नजिक ल्याउन सक्छन् । मानौं स्कटल्याण्डले पहिले ब्याटिङ गर्दै १४० रन बनाएको थियो र हामीले नेट रन रेटमा ठूलो नोक्सान नहोस् भनेर १९.५ ओभरमा पछ्यायौं ।’

उनले भने, ‘मलाई लाग्छ स्कटल्यान्डको नेट रन रेटलाई उछिन्नका लागि इंग्ल्याण्डले आफ्ना दुवै खेल ५० रनभन्दा माथिको अन्तरले जित्नुपर्छ । त्यसैले यो पक्कै पनि सम्भव छ कि तपाइँ खेल जित्न सक्नुहुन्छ, तर तपाइँ यो सुनिश्चित गर्न आवश्यक छ कि इङ्गल्याण्डको टोली अगाडि बढ्न सक्दैन ।’

हेजलवुडले पनि दिए संकेत
अस्ट्रेलियाका फास्ट बलर जोस हेजलउडले पनि यस्तै सुझाव दिएका थिए । उनले भनेका थिए, ‘यस प्रतियोगिताको कुनै न कुनै चरणमा इंग्ल्याण्डविरुद्ध खेल्ने सम्भावना छ । जब यो दिन हुन्छ, यो टोलीले कुनै पनि ठूलो टोलीलाई हराउन र कुनै पनि स्कोर पछ्याउन सक्छ । हामीले टी–२० क्रिकेटमा उनीहरुविरुद्ध केही संघर्ष गरेका छौं । त्यसोभए यदि हामीले तिनीहरूलाई प्रतियोगिताबाट बाहिर निकाल्न सक्छौं भने यो हाम्रो र सम्भवतः सबैको हितमा छ ।’

यदि मार्सले नतिजा हेरफेर गर्ने प्रयास गरे भने, उनले आईसीसी प्रतिबन्धको सामना गर्न सक्छन् । मार्सलाई दुई खेलको प्रतिबन्ध लगाइने छ । यस्तो अवस्थामा मार्सलाई आईसीसीको आचार संहिताको धारा २.११ उल्लङ्घन गरेको आरोप लाग्नेछ । यो अनुच्छेद अनुचित रणनीतिक वा रणनीतिक कारणहरूको लागि खेलको हेरफेर रोक्नको लागि हो । जब कुनै टोलीले आईसीसी प्रतियोगितामा अन्य टोलीहरूको स्थितिलाई असर गर्नको लागि जानाजानी आईसीसी प्रतियोगितामा पूल म्याच हार्छन् ।