• ५ असार २०८१, बुधबार
  •      Wed Jun 19 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   बङ्गुरपालनबाट मनग्य आम्दानी ★   शुक्रबारदेखि मेलम्ची खानेपानी बन्द हुने ★   अभिषेक बच्चनले १५ करोडमा ६ वटा अपार्टमेन्ट किने ★   योगाभ्यासले सेवा प्रवाहमा प्रभावकारिता ल्याउँछ:  गृहमन्त्री लामिछाने ★   नेपालमा प्रत्येक वर्ष ५.०६ प्रतिशतका दरले लागुऔषध प्रयोगकर्ताको संख्या बढ्दै ★   असार ७ गतेदेखि ९ गतेसम्म प्रथम सहकारी रोजगार मेला–२०८१ हुँदै ★   शिलाजीतमा यस्तो के छ, जसले शरीरलाई अपार शक्ति दिन्छ ? ★   मन्त्रालयको बजेट पुन:लेखन गर्नुपर्छ: प्रमुख सचेतक लेखक ★   प्रधानमन्त्री आफैँ खेलकुद क्षेत्रमा गम्भिर बन्नुपर्छ: मेटमणि चौधरी ★   दीपेन्द्रसिंह ऐरीको छलाङः टी-२० विश्व वरीयताको अलराउन्डरको छैटौं स्थानमा उक्लिए

भारतले पाकिस्तानलाई ६ रनले हरायो, टी–२० मा आफ्नो सबैभन्दा कम स्कोर बचायोकाठमाडौँ । टी–२० विश्वकपमा भारतले पाकिस्तानलाई १२० रनको लक्ष्य पछ्याउन दिएन । पाकिस्तानले ७ विकेट गुमाएर ११३ रन मात्रै बनाउन सक्यो । यो टी–२० अन्तर्राष्ट्रियमा भारतले रक्षा गरेको सबैभन्दा सानो स्कोर हो ।

अन्तिम ओभरमा पाकिस्तानलाई जितका लागि १८ रन आवश्यक थियो, यस ओभरमा अर्शदीपले ११ रन दिए । भारतले पाकिस्तानलाई ६ रनले हरायो । जसप्रित बुमराहले उत्कृष्ट बलिङ गरे । पाकिस्तानलाई २ ओभरमा २१ रन चाहिएको थियो । बुमराहले ६ बलमा ३ रन दिएर इफ्तिखारको महत्वपूर्ण विकेट लिए ।

पाकिस्तानले टस जितेर भारतलाई ब्याटिङको निम्तो दिएको थियो । टीम इन्डिया ११९ रनमा अलआउट भयो । टी–२० अन्तर्राष्ट्रियमा पाकिस्तानविरुद्ध भारत पहिलो पटक अलआउट भएको हो ।

सानो स्कोर पछ्याउँदै पाकिस्तानी टोली जिततर्फ अघि बढिरहेको थियो तर बुमराहले मोहम्मदलाई सिकार बनाए । १५ औं ओभरको पहिलो बलमा रिजवान आउट भएका थिए । त्यसपछि टोलीमाथि दबाब बढ्यो र अन्ततः पाकिस्तान लक्ष्यमा पुग्न सकेन ।

भारतका लागि जसप्रित बुमराहले ३, हार्दिक पाण्ड्याले २ र अर्शदीप सिंह र अक्षरले एक–एक विकेट लिए ।

वास्तवमा, पहिले ब्याटिङ गर्दा भारतीय टोली १९ ओभरमा ११९ रनमा सिमित भयो । त्यतिबेला भारतको स्कोर तीन विकेटमा ८९ रन थियो । यसपछि टिम इन्डियाले ३० रनमा अन्तिम सात विकेट गुमाएको थियो । यस्तो अवस्थामा पाकिस्तानलाई १२० बलमा १२० रनको लक्ष्य थियो । पाकिस्तानी टोलीले सहजै लक्ष्य हासिल गर्ने देखिन्थ्यो । बाबर आजम र मोहम्मद रिजवानले पनि राम्रो सुरुवात गरेका थिए । तर, पाँचौं ओभरमा बुमराहले बाबर (१३) लाई प्याभिलियन पठाएर पहिलो झट्का दिएर भारतीयलाई आशा जगाए ।

पाकिस्तानलाई पहिलो झट्का २६ रनमा लाग्यो । यसपछि रिजवानले उस्मान खानसँग ३१ रनको साझेदारी गरे । १० ओभरपछि पाकिस्तानको स्कोर एक विकेटमा ५७ रन थियो । अन्तिम १० ओभरमा पाकिस्तानलाई जितका लागि ६३ रन आवश्यक थियो । खेलमा पाकिस्तानी टोली रह्यो । तर, यसपछि उस्मान १३ रन बनाएर आउट भए । फखर जमानले एक छक्का र चौका प्रहार गरे । फखर एक्लैले खेल जिताउने देखिन्थ्यो । हार्दिक पाण्ड्याले फखरलाई आउट गर्दै अर्को झट्का दिएका थिए । ७३ रनमा तीन विकेट खसेको थियो ।

त्यसपछि इमाद वासिम ब्याटिङमा आए । रिजवान अर्को छेउमा उभिरहेका थिए । तर, उनी पनि अलपत्र परे । बुमराह १५ औं ओभरमा बलिङ गर्न आए र पहिलो बलमा रिजवानलाई क्लिन बोल्ड गरे । उनले ४४ बलमा ३१ रन बनाउन सके । यहाँबाट बुमराहले खेललाई भारततर्फ मोडे । तर, त्यतिबेलाको सबैभन्दा ठूलो तनाव यो थियो कि भारतका लागि अर्को पाँच ओभरमध्ये चार ओभर फास्ट बलरका लागि बाँकी थियो ।

एक ओभर अक्षर वा जडेजाले फाल्नुपथ्र्यो । १५ ओभरपछि पाकिस्तानको स्कोर चार विकेटमा ८३ रन थियो । अन्तिम ५ ओभरमा ३७ रन आवश्यक थियो । इमाद वासिम र सादाब खान क्रिजमा थिए । कप्तान रोहितले २०२२ मा पाकिस्तानी टोलीले जस्तै गल्ती गरेनन् र अन्तिम ओभरसम्म स्पिनरलाई बचाउन सकेनन् । रोहितले १६औं ओभर अक्षरलाई दिए र अक्षरले उत्कृष्ट बलिङ गरे । उनले जम्मा दुई रन दिए । यहाँबाट भारतले खेलमा पुनरागमन गरेको थियो ।

पाकिस्तानलाई अन्तिम २४ बलमा जितका लागि ३५ रन आवश्यक थियो । १७ औं ओभरमा हार्दिक पाण्ड्या बलिङ गर्न आए र सादाब खानलाई प्याभिलियन पठाए । यो ओभरमा पाँच रन आयो र एक विकेट लिए । पाकिस्तानलाई जितका लागि अन्तिम १८ बलमा ३० रन आवश्यक थियो । १८ औं ओभरमा सिराज बलिङ गर्न आए र नौ रन दिए । पाकिस्तानलाई जितका लागि १२ बलमा २१ रन आवश्यक थियो ।

यहाँबाट जसप्रित बुमराहले खेलको पासा पल्टाए । उनी १९ औं ओभरमा बलिङ गर्न आए र जम्मा तीन रन खर्चे । ओभरको अन्तिम बलमा इफ्तिखार अहमद (५) लाई पनि प्याभिलियन पठाइएको थियो । १९ ओभरपछि पाकिस्तानको स्कोर ६ विकेटमा १०२ रन थियो। २० औं ओभरमा पाकिस्तानलाई जितका लागि १८ रन आवश्यक थियो । इमाद वासिम र नसिम शाह क्रिजमा थिए ।

त्यसअघि पूरा भारतीय टोली १९ ओभरमा ११९ रनमा अलआउट भयो । उसका लागि ऋषभ पन्तले सर्वाधिक ४२ रन बनाए । उनी बाहेक कुनै पनि ब्याट्सम्यानले २० रनको अंक पार गर्न सकेनन् ।

अक्षर पटेलले २० तथा रोहित शर्माले १३ रन बनाउँदा अन्य ब्याट्सम्यानले दोहोरो अंकमा रन बनाउन सकेनन् ।

वर्षाका कारण ढिलो सुरु भएको यो खेलमा भारतले पावरप्लेमा २ विकेट गुमाएर ५० रन बनाएको थियो तर त्यसपछि १३ ओभरमा ६९ रन मात्रै बनाउन सकेको थियो ।

पाकिस्तानका नसिम शाहले ३ विकेट लिए । मोहम्मद आमिरले १५ औं ओभरमा ऋषभ पन्त र रविन्द्र जडेजाको विकेट लिएर भारतलाई ब्याकफुटमा धकेले ।

पाकिस्तानका लागि पेसर्सले सबै विकेट लिए । नसिम शाह ३, हरिस रउफ ३, मोहम्मद आमिरले २ तथा शाहिन शाह अफ्रिदीले १ विकेट लिए ।