• ३१ जेष्ठ २०८१, बिहीबार
  •      Thu Jun 13 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   हवाई उडानका लागि उड्डयन मौसम सेवा महत्वपूर्ण छ: मन्त्री बस्नेत ★   कोशी सरकार विरुद्धको रिट हेर्दाहेर्दैमा ★   कुमारीको मनोभावमा आधारित नाटक ‘अग्निच्क्षु’ मञ्चित ★   रूग्ण उद्योग पुनःसञ्चालनका लागि व्यवस्थित अध्ययन गरौँः प्रधानमन्त्री ★   विपद्लाई निमिट्यान्न गर्न सकिँदैन, न्युनिकरणका लागि सबै एक हुनुको विकल्प छैनः अध्यक्ष नेपाल ★   राष्ट्रपति पौडेलसँग महानिर्देशक हुंग्बोको शिष्टाचार भेट ★   जनप्रतिनिधि र पार्टीबीचको सम्बन्ध सुमधुर हुन आवश्यकः उपसभापति खड्का ★   अस्ट्रेलियाको भरमा इंग्ल्याण्ड टोली, अष्ट्रेलियाले उतार्ला कि पछार्ला ? ★   रूग्ण उद्योग पुन:सञ्चालनका लागि व्यवस्थित अध्ययन गरौँ: प्रधानमन्त्री ★   मन्त्रीपरिषद् पुनर्गठन गर्नेबारे मलाई जानकारी छैन, प्रधानमन्त्रीसँग सोधौँला: माधवकुमार नेपाल

यस्तो देश जहाँ गाइको डकार र भेँडाको पिसाबमा कर तिर्नुपर्छएजेन्सी । कहिलेकाहीँ गाईको डकारले हामीलाई केही समयको लागि चकित बनाउँछ । गाईले धेरै ठुलो स्वरले कराउँछ कि वरपरका मान्छेलाई थाहा नहोस्, तर के थाहा भयो भने यो गाईको डकारमा पनि कर उठ्छ ।

वास्तवमा यो न्यूजील्याण्डमा सम्भव छ । न्यूजील्याण्डमा करिब ३ करोड ६० लाख गाई छन् । एक पटक डकार आउने बित्तिकै सरकारले कर उठाउँछ ।

न्यूजिल्यान्डमा गाईको डकारमा कर लगाउने प्रस्ताव २०२२ मा आएको थियो । यसको चर्को विरोध भए पनि सरकारले पछि हट्न अस्वीकार गरेको थियो । अब प्रश्न उठ्छ कि गाईको डकारमा के छ कि न्यूजिल्याण्ड सरकारले कर लगाउनु पर्यो ? न्यूजील्याण्डमा लगभग ३६ मिलियन यस्ता गाईवस्तु छन् जसले हरितगृह ग्यासहरू उत्सर्जन गर्दछ । यसैलाई मध्यनजर गर्दै त्यहाँ यो कर लगाइएको हो ।

विश्वको कुल हरितगृह ग्यासको १४ प्रतिशत यी घरपालुवा जनावरहरूबाट मात्र उत्सर्जित हुन्छ । खेतीका कारण कार्बनडाइअक्साइडबाहेक थप दुईवटा ग्यास ठूलो परिमाणमा निस्कन्छ । यी नाइट्रस अक्साइड हुन्, जुन खेतमा मल र मिथेन प्रयोग गरेर उत्पादन गरिन्छ ।

मिथेन ग्यास प्रायः भेडा र अन्य घरपालुवा जनावरहरूको पेटमा उत्पादन हुन्छ । त्यसपछि जनावरहरूले यसलाई वातावरणमा छोड्छन् । जुन वातावरणमा पग्लन्छ र मानिसका लागि निकै हानिकारक हुन्छ । ग्लोबल वार्मिङमा उनीहरूको योगदानलाई पनि मान्न सकिन्छ ।

न्यूजिल्यान्डमा गाईको डकार बाहेक भेडाको पिसाबमा पनि कर लगाइएको छ । यो कर किसानबाट उठ्ने गरेको छ । गाई बाहेक भेडाको संख्या पनि न्यूजील्याण्डमा धेरै उच्च छ । यहाँको भेडाको ऊन संसारभर प्रसिद्ध छ ।