• ७ जेष्ठ २०८१, सोमबार
  •      Mon May 20 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   कसैलाई आरोप लगाएको छैन, समाचार सदनमा पढेर सुनाएको हुँ – गृहमन्त्री ★   गेललाई जर्सी उपहार दिँदै कोहलीले भने – काका अर्को सिजन आईपीएलमा फर्किनु ★   कोरियन नागरिकको सहयोगमा विद्यालयमा शौचालय ★   वडाध्यक्षलाई विद्यार्थीको प्रश्न: ‘खेल्ने सामग्री कसले दिन्छ ?’ ★   सुर्खेत बस दुर्घटना: दुईजनाको मृत्यु, २१ घाइते ★   सभामुखलाई धनराजको पत्र: रातो पासपोर्ट उत्खनन गर्ने गृहमन्त्रीमाथि कारबाही होस् ★   काँग्रेसलाई अध्यक्ष श्रेष्ठको प्रश्न: प्रधानमन्त्रीले विश्वासको मत माग्दा नाराबाजी गर्नु अर्थपूर्ण हो ? ★   काँग्रेसले समिति माग गरेको होइन, सरकार माग गरेको हो: प्रमुख सचेतक बर्तौला ★   टी–२० विश्वकपका लागि अष्ट्रेलियाको टोलीमा आउन सक्नेछन् फ्रेजर म्याकगर्क ★   यामी–आदित्यलाई पुत्रलाभ, के राखे छोराको नाम ?

वैज्ञानिकहरूले पत्ता लगाए संसारको सबैभन्दा गहिरो खाडलएजेन्सी । संसारमा यस्ता धेरै रहस्यहरू छन् जसको बारेमा मानिसहरूलाई अझै थाहा छैन । यी रहस्यहरू जान्न वैज्ञानिकहरूले वर्षौंदेखि अनुसन्धान गरिरहेका छन् । वैज्ञानिकहरूले धेरै खोजहरू गर्छन् जुन आश्चर्यजनक छ ।

अहिले निकै रोचक र चकित पार्ने खुलासा गरिएको छ । वैज्ञानिकहरुले विश्वको सबैभन्दा गहिरो खाडल फेला पारेको दाबी गरेका छन् ।

यो क्रेटर मेक्सिकोको युकाटन प्रायद्वीपको चेतुमल खाडीमा फेला परेको हो । तमजा ब्लु होल नामको यो खाडलको गहिराई वैज्ञानिकहरुले अहिलेसम्म नाप्न सकेका छैनन् । तर प्रारम्भिक हिसाबले यसको गहिराई १३८० फिट रहेको बताइएको छ ।

वैज्ञानिकहरू अहिलेसम्म यसको तल पुगेका छैनन्। यसअघि दक्षिण चीन सागरमा रहेको ड्र्यागन होलले सबैभन्दा गहिरो खाडलको कीर्तिमान राखेको थियो । ड्र्यागन होलको गहिराई ९९० फिट रहेको छ । तमजा ब्लू होल यसभन्दा ३९० फिट गहिरो छ ।

यो खाडल गत वर्ष डिसेम्बर ६ मा स्कुबा डाइभर्सले पत्ता लगाएका थिए । यस सम्बन्धमा गत अप्रिल २९ मा फ्रन्टियर्स इन मरिन साइन्स जर्नलमा प्रतिवेदन प्रकाशित भएको छ ।

वैज्ञानिकहरूले यसको गहिराइ मापन गर्न चालकता, तापक्रम र गहिराई प्रोफाइलर प्रविधिहरू प्रयोग गरेका छन्। यो प्रविधिले समुद्र मुनिको सतहको वास्तविक समय डाटा उपलब्ध गराउँछ । यो संसारको सबैभन्दा गहिरो ब्लु होल हो भन्ने थाहा भएको छ । कुनै गोताखोर वा पनडुब्बी यसको फेदमा पुग्न सकेको छैन ।

तापक्रम र गहिराई प्रोफाइलर टेक्नोलोजीले यो पनि खुलासा गरेको छ कि १३१२ फिटको गहिराइमा ब्लू होलबाट धेरै गुफाहरू निस्किएको छ । सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण कुरा सबै एक अर्कासँग जोडिएको छ ।

यहाँको तापक्रम र लवणता क्यारिबियन सागर जस्तै छ । तर निलो प्वालहरू (सिंकहोलहरू) महासागर भित्र हुन्छन् । जमिन भित्र अवस्थित ठाडो खाडलहरू सुरुङहरूको नेटवर्कद्वारा जोडिएका हुन्छन् वा कहिलेकाहीँ हुँदैनन् ।

चूना ढुङ्गा, संगमरमर र जिप्सम सामान्यतया सिङ्कहोलको फेदमा पाइन्छ । वैज्ञानिकहरुका अनुसार यो खाडलको वास्तविक गहिराई पत्ता लगाउन अझै समय लाग्न सक्छ ।

त्यसको कारण हाम्रा यन्त्रहरू त्यति गहिराइमा जान नसक्नु नै रहेको वैज्ञानिक बताउँछन् । तापक्रम र गहिराई प्रोफाइलर १६ सय ४० फिटसम्म जान सक्ने भए पनि पानीमुनिका कारण केबल फुट्ने खतरा रहेको वैज्ञानिकको निष्कर्ष छ । जसका कारण त्यसलाई १३८० फिटसम्म मात्रै पठाएर फिर्ता ल्याइयो ।