• १३ फाल्गुन २०८०, आईतवार
  •      Sun Feb 25 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   नेपाललाई पहिलो सफलता ★   नेदरल्यान्ड्सको सानदार सुरुवात ★   न्युजिल्याण्डविरुद्ध अष्ट्रेलियाको क्लीन स्वीप ★   फुटबलर मनिष डाँगीको घरमा चोरी, तीन जना पक्राउ ★   ईलाम र बझाङमा बैशाख १५ गते उपनिर्वाचन गर्ने आयोगको निर्णय ★   विद्यमान राजनीतिक व्यवस्था चाहिँदैन भन्ने अधिकार पनि संविधानले दिएको छ: सांसद शाही ★   बुर्तिबाङ प्राथमिक स्वास्थ्य केन्द्र २८ वर्षपछि प्रदेशस्तरीय अस्पताल बन्दै ★   संविधानले दिएको सेवा सुविधा लिएर संविधानको बिरोध गर्न मिल्दैन: सांसद सापकोटा ★   नेपालले नेदरल्यान्ड्सलाई दियो १७३ रनको सामान्य लक्ष्य ★   सहकारीपीडितको समस्या समाधान गर्न सरकारको ध्यानाकर्षण

ब्रह्माण्डमा देखा पर्‍यो ‘सेतो परी’, नासाले सेयर गर्‍यो अचम्मको तस्बिरएजेन्सी । ब्रह्माण्ड रहस्यले भरिएको छ । यसबारे वैज्ञानिकहरूलाई पनि थोरैमात्रै जानकारी छ । ब्रह्माण्डमा प्रायः नयाँ ग्रहहरू पत्ता लगाइन्छ ।

हरेक दिन वैज्ञानिकहरूले ब्रह्माण्डका तस्बिरहरू साझा गर्छन् । यिनमा कहिले प्रकृतिको सौन्दर्य देखिन्छ त कहिले यसको डरलाग्दो रुप । यसैबीच ब्रह्माण्डका ताजा तस्बिरहरू देखा परेका छन्, जुन यस्तै छन् ।

अमेरिकी अन्तरिक्ष एजेन्सी नासाको हबल टेलिस्कोपले अचम्मको तस्बिर खिचेको छ । यो तस्वीर पृथ्वीबाट २००० प्रकाश वर्ष टाढा अवस्थित एउटा ग्यालेक्सीको हो, जुन सुन्दर ‘सेतो परी’ जस्तै देखिन्छ । यसलाई हेर्दा, यो स्पष्ट छैन कि तस्बिर वास्तविक हो वा कुनै ग्यालेक्सी वास्तवमा यति सुन्दर हुनेछ ।

यो तस्बिर शार्पलेस २–१०६ नेबुलाको हो । यो तारा बन्ने क्षेत्र ‘अन्तरिक्षमा उडिरहेको आकाशीय हिउँ परी जस्तो देखिन्छ ।’ तस्बिर सेयर गर्दै नासाले लेखेको छ कि धुलोको रिंगले बेल्टको रूपमा काम गरिरहेको छ र नेबुलालाई ‘आवरग्लास’ आकारमा जम्मा गरिरहेको छ ।