• १० फाल्गुन २०८०, बिहीबार
  •      Thu Feb 22 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   नेप्से परिसूचकमा उच्च अङ्कको गिरावट ★   गाउँपालिकाका तत्कालीन प्रशासकीय अधिकृतसहित सात जनाविरुद्ध मुद्दा दायर ★   नारायणगढ–मुग्लिन सडक: फागुन १३ गतेदेखि बन्द नहुने ★   जिल्ला अदालतको फैसलाविरुद्ध सन्दीप लामिछाने उच्च अदालतमा ★   नेपाल ‘ए’ लाई हराउदै क्यानडा–११ ले जित्यो सिरिज ★   बार्सिलोनाका पूर्व खेलाडी आल्भेस बलात्कारको मुद्धामा दोषी ठहर ★   पोर्चुगलमा रहेकी सुस्मिताको उपचारका लागि आर्थिक सहयोग उपलब्ध ★   मोहम्मद शामीले आईपीएल २०२४ नखेल्ने ★   ब्रह्माण्डीय महायज्ञमा राष्ट्रपति पौडेल ★   मध्य गाजाको नुसिरात शरणार्थी शिविरमा इजरायली आक्रमणमा १७ को मृत्यु

गोरखामा अनलाइनमार्फत भुक्तानी गर्नेको सङ्ख्या बढ्दोफाईल फोटो
गोरखा । गोरखा जिल्लामा अनलाइन प्रणालीमार्फत विद्युत् महसुल भुक्तानी गर्ने ग्राहकको सङ्ख्या बढ्दै गएको छ । नेपाल विद्युत् प्राधिकरण गोरखा वितरण केन्द्रमा पछिल्लो समय ग्राहकले विद्यु्तीय माध्यमबाट महसुल भुक्तानी गर्नेक्रम कार्यालय प्रमुख इञ्जिनियर चिजकुमार गुरुङले जानकारी दिनुभयो ।
“शाखाअन्तर्गत अहिले ४८ हजार आठ सय ८० हजार ग्राहक रहेका छन्”, उहाँले भन्नुभयो, “त्यसमध्ये आधाजसो ग्राहकले अनलाइनमार्फत महसुल भुक्तानी गर्न थालेका छन् ।” धेरै महसुल तिर्नुपर्ने ग्राहकले चेकमार्फत भुक्तानी गर्ने गरेका भए पनि थोरै शुल्क तिनुपर्ने ग्राहकले भने अनलाइन सेवामार्फत महसुल बुझाउने गरेको पाइएको छ ।
शाखाअन्तर्गत जिल्लाका तीन ठाउँमा महसुलको काउण्डर रहेको भए पनि अनलाइन प्रणालीमार्फत भुक्तानी गर्ने ग्राहकको सङ्ख्या बढ्दै गएपछि काउन्टरमा चाप कम हुँदै गएको प्रमुख गुरुङको भनाइ छ । “अनलाइन प्रणालीमध्ये पनि सवैभन्दा इ–सेवाबाट महसुल बुझाउने ग्राहकको सङ्ख्या धेरै छ”, उहाँले भन्नुभयो, “यसले कार्यालय र ग्राहक दुवैलाई छिटोछरितो र सहज पनि भएको छ ।”
प्राधिकरणले आफ्ना ग्राहकलाई ई–सेवा, खल्ती, आइएमी पे, बैंक खातालगायतका विभिन्न अनलाइन माध्यमबाट विद्युत्को महसुल तिर्नसक्ने व्यवस्था मिलाउदै आएको छ । अनलाइनको माध्यमबाट विद्युत् महसुल भुक्तानी गर्दा ग्राहकलाई घण्टौँ लगाएर गाउँदेखि बजारसम्म आइपुग्नुपर्ने बाध्यतासमेत हटेको प्रमुख गुरुङले बताउनुभयो ।
“रु ३० को महसुल बुझाउन बारपाकदेखि पाँच सय रुपैयाँ खर्च गरेर सदरमुकाम आउनुपर्ने बाध्यता ग्राहकको रहेको थियो”, उहाँले भन्नभयो, “अहिले मोबाइलबाट घरमै बसेर पनि महसुल बुझाउन पाएका छन् ।” यसले ग्राहकहरुको खर्चसमेत बचत हुने उहाँको भनाइ छ ।
“अनलाइन प्रणालीमार्फत महसुल भुक्तानीका लागि अझै पालिका वा वडावडामा पुगेर सचेतना फैलाउने योजनामा कार्यालयको छ”, प्रमुख गुरुङले भन्नुभयो, “ग्राहकलाई अनलाइनमार्फत कसरी भुक्तानी गर्ने भन्नेबारेमा जानकारी पनि छैन हामीले आफू पुगेका बेलामा ग्राहकलाई जानकारी दिने पनि गरेका छौँ ।”
अनलाइनमार्फत विद्युत् भुक्तानी गर्दा सार्वजनिक बिदाका दिनमा समेत भुक्तानी गर्नसक्ने भएकाले पनि ग्राहकलाई पनि सजिलो भएको उहाँको भनाइ छ । “कार्यालयले हरेक दिन बिहान ७ बजेपछि सर्भर अपडेट गरिदिन्छ”, प्रमुख गुरुङले भन्नुभयो, “अनलाइनमार्फत भुक्तानी हुन थालेपछि समयमा महसुल उठ्ने गरेको छ ।”
अनलाइनबाट महसुल भुक्तानी गर्नेले बिहान ७ बजेदेखि राति १२ बजेसम्म भुक्तानी गर्नसक्ने उहाँले बताउनुभयो । प्राधिकरण गोरखा वितरण केन्द्रमा मासिक करिब रु दुई करोडभन्दा बढी राजस्व सङ्कलन हुने गरेको कार्यालय प्रमुख गुरुङले जानकारी दिनुभयो । रासस