• ३१ जेष्ठ २०८१, बिहीबार
  •      Thu Jun 13 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   बुर्तिवाङ स्वास्थ्य केन्द्र ५० शय्याको अस्पतालमा स्तरोन्नति हुँदै ★   नेपाली क्रिकेटले खुलाएको देशभक्तिको भाव र जोडिएको भावना ★   भारत टी–२० विश्वकपको सुपर ८ मा प्रवेश, १११ रनको लक्ष्य १८.२ ओभरमा पछ्यायो ★   गणतन्त्रपछि विकासका बहुआयामिक द्वार खुलेका छन्ः पूर्वप्रधानन्यायाधीश श्रेष्ठ ★   दुर्लभ चराको बासस्थान बन्यो रेसुङ्गा र मदाने ★   “डिजिटल रूपान्तरणलाई अँगाल्दै” आइएमई २४ औ वर्षमा प्रवेश ★   ‘रोड थ्रिलर’ विधामा बन्यो ‘बाटोः रोड टु डेथ’ ★   काठमाडौं महानगरपालिका गर्यो सिंहदरबारभित्रबाट चार बालश्रमिकको उद्धार ★   मधेस स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा एमबिबीएस कार्यक्रम सुरु गर्न मुख्यमन्त्री सिंहको जोड ★   प्रधानमन्त्रीसँगको भेटपछि ओलीको प्रतिक्रिया– भेट राम्रो भयो

केन्यामा एल–निनो बाढीका कारण मृत्यु हुनेको संख्या ७६ पुग्योएजेन्सी । केन्यामा एल–निनो बाढीका कारण मृत्यु हुनेको संख्या ७६ पुगेको छ ।

मृतकको संख्या बढ्दै गएपछि केन्या सरकारले प्रतिकार्यलाई बढाएको छ । केन्याका राष्ट्रपति विलियम रुटोको अध्यक्षतामा बसेको आपत्कालीन बैठकले प्रतिकार्यस्वरुप थप १० अर्ब सिलिङ (६५.५ मिलियन अमेरिकी डलर) जारी गर्न आदेश दिएको छ ।

पूर्वी अफ्रिकी देशका विभिन्न भागमा आएको असामान्य रूपमा सक्रिय एल–निनो वर्षाका कारण ठूलो बाढीले हजारौंलाई बिस्थापित गरेको छ । सरकार र एजेन्सीहरूकाअनुसार हजारौं घरहरू डुबानमा परेका छन् । केन्या मौसम विभागको पछिल्लो मौसम पूर्वानुमानअनुसार एल–निनो वर्षा जनवरी २०२४ सम्म बिस्तार हुनसक्छ र शहरी केन्द्रहरू र अर्ध–सुक्खा तराईमा विनाश निम्त्याउने सम्भावना छ । केन्या, सोमालिया र इथियोपियामा एल–निनोको प्रभाव छ ।

मन्त्रिपरिषद्ले देशका ४७ काउन्टीमध्ये ३८ काउन्टी उच्च जोखिममा रहेको उल्लेख गरेको छ । जसमा अचानक बाढी, तराईका तराईमा सामान्य बाढी, नदीका किनारहरू भत्कने, पहिरो र माटो खस्ने, पशुधनको क्षति र खेतबारी र पूर्वाधारको विनाश हुने अवस्था रहेको छ । बैठकले जीर्ण सडक सञ्जाल पुन:स्थापना र प्रभावित जनसङ्ख्यालाई मानवीय सहायता पुर्‍याउन सहजीकरण गर्न द्रुत प्रतिक्रियाको दायरा बढाउन निर्देशन दिएको छ । यसले सबै केन्यालीहरूलाई यस अवधिमा उनीहरूको यात्राको क्रममा साथै उनीहरूको घर र कार्यस्थलहरूमा सुरक्षालाई प्राथमिकता दिन आग्रह गरेको छ ।