• ९ असार २०८१, आईतवार
  •      Sun Jun 23 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   नेपाल–चीनबीचको सम्बन्ध नयाँ उचाइमा पुगेको छ: उपाध्यक्ष घिमिरे ★   लैंगिक समानता घरबाटै सुरु गरौ, लैंगिक हिंसा अन्त्य गरौ ★   ‘मिस ग्राण्ड नेपाल-२०२४’को आवेदन खुला ★   गाग्रीमा पानी ओसार्ने समस्या समाधान हुन्छः खानेपानीमन्त्री राई ★   शहरी विकास मन्त्रालयको बजेट असन्तुलित रहेको भन्ने भनाईमा सत्यता छैनः मन्त्री बुढा ★   वैदेशिक रोजगारीमा जाने ९६ प्रतिशत नागरिक ठगिएका छन्, टुलुटुलु हेरेर बस्न सक्दिनँः मन्त्री अर्याल ★   दक्षिणी मेक्सिकोमा एक हप्ताभित्र दुई नगर प्रमुखको हत्या ★   टी–२० विश्वकपको इतिहासमा पहिलो खेल खेलेका वेस्ट इन्डिज र दक्षिण अफ्रिका भिड्दै ★   जिबी राईलाई पक्राउ गर्ने नियत गृहमन्त्रीको छैन: प्रकाशशरण महत ★   प्रधानमन्त्री बलियो हुनुहुन्छ, उहाँकै कमाण्डमा देश अघि बढ्छ: महेश बर्तौला

केन्द्रीय समितिमा बहादुरसिंहको प्रश्न– नेतालाई बिफल बनाएर आफू कसरी सफल भइन्छ ?काठमाडौँ । नेपाली कांग्रेसका केन्द्रीय सदस्य बहादुर सिंह लामाले नेपाली कांग्रेसमा नेतालाई खुइल्याएर आफू बन्न खोज्ने प्रवृत्ति हावी भएको भन्दै त्यस्तो प्रवृत्ति नत्याग्दासम्म पार्टी नबन्ने धारणा राख्नुभएको छ ।

उहाँले काठमाडौँमा जारी केन्द्रीय समितिको बैठकमा आफ्ना कुरा राख्दै भन्नुभयो– पार्टीमा आफ्ना नेतालाई खुइल्याएर आफू बन्न खोज्ने प्रवृत्ति बढेको देखिएको छ, यसले केही व्यक्तिलाई त फाइदा पुग्ला, केही व्यक्तिको आफ्नो मिडिया बजार त तात्ला तर पनि पार्टी भने बलियो हुदैन ।

उहाँले नेपाली कांग्रेमा अहिले नेतालाई बिफल बनाएर र उनीहरुलाई खुइल्याएर आफूमात्र सफल हुन खोज्ने प्रवृत्ति हावी भएको देखिएकाले यसले कुनै व्यक्ति बलियो भए पनि कुनै नेता सफल भए पनि पार्टी भने कमजोर हुने बताउनुभयो ।

उहाँले भन्नुभयो– कांग्रेसमा पहिला नेतालाई हामीले नै मानिसकेपछि र नेतालाई नै छानिसकेपछि उहाँलाई बलियो बनाएपछि मात्र पार्टी बलियो हुन्छ तर नेतालाई गाली गरेर र नेतालाई कमजोर बनाएर पार्टी बलियो बन्दैन ।

उहाँको कटाक्ष पार्टी सभापति शेरबहादुर देउवाको विरोध गर्दै हिँड्ने पार्टीका महामन्त्रीद्धय गगन थापा र विश्वप्रकासप्रति थियो । उहाँले भन्नुभयो– कांग्रसको विधि र विधान अनुसार नेतालाई बलियो बनाउने तिर सबै लाग्नुपर्छ ।

उहाँले कुलो त जता खनेपनि जान्छ तर त्यो कुलोमा पानी जान्छ कि जाँदैन भनेर विचार गर्नुपर्ने पनि बताउनुभयो । कुलो लगेर मात्र भएन त्यसमा पानी जान्छ कि जाँदैन भनेर सबैले सोच्नुपर्छ नत्र कुलो खनेर लागत र मेहनत किन खेर फाल्नु रु उहाँको प्रश्न थियो ।

पार्टीमा यतिखेर युवा बर्गलाई आकर्षित गर्नुपर्ने आवश्यकता रहेकोतर्फ सबैले सोच्नुपर्ने उहाँको सुझाव थियो । पार्टीमा पनि युवालाई जिम्मेवारी र अवसर दिँदा आफ्नो खल्तीबाट झिकेर दिने चलन गर्नुहुदैन भन्नुभयो । उहाँले पार्टीमा आफूप्रति बफादार हुने व्यक्तिलाई मात्र अवसर दिनु हुदैन भन्ने कुरा जहिले पनि नेतृत्व बर्गले सोच्नुपर्छ भन्नुभयो ।

नेपाली कांग्रेसको बागमती प्रदेश संसदीय दलको नेता तथा अर्थमन्त्री समेत रहेका लामाले गठबन्धन बनाएर सरकारमा सहभागी हुदादेखि लिएर आजका मितिसम्म कांग्रेसको संगठन कस्तो भएको छ र यो पार्टीलाई राम्रो नराम्रो के कस्तो भएको छ भन्ने विषयमा सबैले आम विचारमा सोच्नुपर्ने र निष्कर्ष निकाल्नुपर्नेमा व्यक्तिहरु आ आफै बोल्दै हिँड्ने र आफू मात्र सफल हुन खोज्ने जस्तो देखिएको बताउनुभयो ।

बोलेको कुरा कार्यान्वयनमा ल्याउन पनि कांग्रेसका नेताहरूलाई उहाँले आग्रह गर्नुभयो । उहाँले बिपी कोइरालाको उदाहरण दिँदै भन्नुभएको थियो– बिपीले दश टन बोल्ने तर कार्यान्वयन भने एक तोला बराबरको पनि नगर्ने प्रवृत्ति पार्टीका लागि राम्रो नभएको भन्नुभएको थियो, त्यसैले हामीले पनि बरु थोरै बोलौँ, तर बोलेको कुरा कार्यान्वयनमा ल्याउँ, नत्र जनताले हामीलाई ढाँट सावित गर्नेछन् ।

उहाँले पार्टीको संगठनलाई बलियो बनाउन अब गाउँ गाउँमा पुग्नुपर्ने बताउनुभयो । यसका लागि पार्टीमा आवश्यक छलफल र एकता आवश्यक रहेको पनि उहाँको सुझाव थियो । अब धेरै अर्काको आलोचना मात्र गरेर र आफू भए सबै ठिक र आफू नभए सबै गलत भन्ने मानसिकता राखेर तथा एकले अर्कालाई तेजोबध गर्नेतर्फ जाने हो भने यसले पार्टीलाई कहिल्यै बलियो नबनाउने उहाँको भनाई थियो ।