• १३ फाल्गुन २०८०, आईतवार
  •      Sun Feb 25 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   ईलाम र बझाङमा बैशाख १५ गते उपनिर्वाचन गर्ने आयोगको निर्णय ★   विद्यमान राजनीतिक व्यवस्था चाहिँदैन भन्ने अधिकार पनि संविधानले दिएको छ: सांसद शाही ★   बुर्तिबाङ प्राथमिक स्वास्थ्य केन्द्र २८ वर्षपछि प्रदेशस्तरीय अस्पताल बन्दै ★   संविधानले दिएको सेवा सुविधा लिएर संविधानको बिरोध गर्न मिल्दैन: सांसद सापकोटा ★   नेपालले नेदरल्यान्ड्सलाई दियो १७३ रनको सामान्य लक्ष्य ★   सहकारीपीडितको समस्या समाधान गर्न सरकारको ध्यानाकर्षण ★   जापान नेपालको हितैषी मित्र र भरपर्दो विकासको सहयात्री: राष्ट्रपति पौडेल ★   नेपालले ४४ ओभरमा आठ विकेट गुमाएर १४२ रन बनायो ★   सासंद खतिवडाको कटाक्ष: कुचो र क्यामरा बोकेर मन्त्री किराँती मन्त्रालयमा, काम भने कमिसनको चक्करमा ★   जापानले भूकम्प पीडितका लागि थप ६६ करोड डलर खर्च गर्ने

पति–पत्नीको सम्बन्धमा मोबाइल ‘भिलेन’ बन्दैएजेन्सी । विवाह होस् वा प्रेम सम्बन्ध, कुनै पनि सम्बन्ध फूलले सजिएको हुँदैन । सम्बन्ध जोगाउनका लागि धेरै चुनौतीहरू छन् ।

नेशनल ओपिनियन रिसर्च सेन्टरले गरेको सर्वेक्षणमा ६० प्रतिशत मानिसले आफ्नो सम्बन्धबाट धेरै सन्तुष्ट नभएको बताएका छन् । यस सर्वेक्षणका अनुसार सम्बन्धमा धेरै किसिमको समस्याको सामना गर्नुपर्ने हुन्छ । जस्तैः

घर र काम जिम्मेवारीबीच सन्तुलन ।
बालबालिका हुर्काउन सम्बन्धित चुनौतीहरू ।
पैसा सम्बन्धी समस्या र विवादहरू ।
सम्बन्धमा पर्याप्त घनिष्टता छैन अर्थात् सेक्सको कमी ।

यी सयौं वर्षदेखि चल्दै आएका चुनौतीहरू हुन् । तर अब यसमा अर्को नयाँ नाम थपिएको छ– ‘मोबाइल फोन ।’ हो, मोबाइल फोन पति–पत्नीबीचको नयाँ पर्खाल हो ।

साइन्स डाइरेक्टडटकममा प्रकाशित एक अध्ययन अनुसार मोबाइल फोन नै सम्बन्ध बिग्रने वा टुट्ने कारण बनिरहेको छ ।

सरल शब्दमा, बुझ्नुहोस् कि तपाईं आफ्नो पार्टनरसँग कुरा गर्दै हुनुहुन्छ, तर तपाईंको आँखा फोनमा अडिएको छ । तपाईको पार्टनरले केहि बोलिरहेको छ, तर तपाई फोनमा गेम खेल्दै हुनुहुन्छ । तपाईको अगाडि बसेको व्यक्तिसँग कुनै सम्बन्ध छैन र तपाई धेरै टाढा बसेको व्यक्तिसँग फोनमा च्याट गर्दै हुनुहुन्छ ।

यो अध्ययन गर्ने डा. जेम्स ए. रोबर्ट्स बेलर युनिभर्सिटी, टेक्सासमा मार्केटिङका ​​प्रोफेसर हुन् । उनी भन्छन् कि औसतमा, एक अमेरिकी व्यक्तिले हरेक साढे छ मिनेटमा आफ्नो फोन जाँच गर्दछ, र दिनभरि लगभग १५० पटक ।

डा। रोबर्ट्स लेख्छन्, “हाम्रो अध्ययनमा समावेश भएका ९२ प्रतिशत मानिसहरूले आफ्नो पार्टनरको सधैं मोबाइल फोन चेक गर्ने बानीले उनीहरुको सम्बन्ध बिगारिरहेको बताए । लगभग सबै सहभागीहरूले आफ्नो पार्टनरको फोन सधैं आफ्नो हातमा रहेको बताए ।’

रिसर्चगेटको अर्को अध्ययनले मोबाइल फोनको लतले दम्पतीबीचको तनाव र दूरी निम्त्याउने गरेको बताएको छ । यस अध्ययनमा संलग्न ७० प्रतिशतले मोबाइलकै कारण आफ्नो पार्टनरसँग पूर्णरूपमा जोडिन नसकेको बताएका छन् ।

डा. क्लिन्ट म्याक्सवेलले आफ्नो पुस्तक ‘ब्रेकअप विथ योर फोन एडिक्शन’ मा मोबाइलको लतका खतराहरूबारे मात्र चेतावनी दिएका छैनन्, तर यसबाट छुटकारा पाउने उपायहरू बताएका छन् । उनी लेख्छन्, ‘मोबाइल फोनको लत लाग्नुको कारण हाम्रो मस्तिष्क डोपामाइनको लतमा परिसकेको छ ।

डा. म्याक्सवेल लेख्छन् कि यो लत छोड्नु सिगरेट र रक्सी छोड्नु जस्तै चुनौतीपूर्ण काम हो । यसबाट छुटकारा पाउनको लागि पहिलो कुरा चाहिन्छ नियत अर्थात् लतबाट छुटकारा पाउने मनसाय । यो लतले अल्पकालीन उत्तेजना दिन सक्छ, तर दीर्घकालीन रूपमा यो हाम्रो स्वास्थ्य र सम्बन्ध दुवैको लागि खतरनाक हुन्छ भन्ने बुझ्दैनौं भने यो नियत हुन सक्दैन ।

यी उपायहरु मोबाइलको लत छुटाउन महत्वपूर्ण हुनसक्छ
नो मोबाइल टाइम
सँगै घुम्न वा व्यायाम गर्न जानुहोस्
डिनर टेबलमा मोबाइल प्रयोग नगर्ने
फोनबाट सोशल मिडिया एपहरू हटाउने
फोन डिटक्स समय