• ११ फाल्गुन २०८०, शुक्रबार
  •      Fri Feb 23 2024
  •   Unicode
Logo

बिहारका मुख्यमन्त्री नितिश कुमारले रानीनामा दिएपटना । भारतको बिहारका मुख्यमन्त्री नितिश कुमारले राज्यपाललाई राजीनामा पत्र बुझाएका छन् ।

प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले गठबन्धन सरकारको मुख्यमन्त्री पदबाट राजीनामा दिएका नितिश कुमारलाई फोन गरेर बधाई दिएका छन् । नितिशले पनि राजीनामा दिएपछि आफ्नो प्रतिक्रिया दिएका छन् ।

सञ्चारकर्मीसँग कुरा गर्दै उनले छिट्टै थप रणनीति सार्वजनिक गर्ने बताए । उनले गठबन्धनको सरकार सकिएको बताए । नीतीशले गठबन्धन सरकारमा सबै कुरा राम्रोसँग नरहेको आरोप लाएका छन् । एकै साथ, नितिशले सरकारको कामको श्रेय आरजेडीलाई लिएर आफ्नो असन्तुष्टि व्यक्त गरे ।

उनले भारत बनाउन र यसको कामलाई अगाडि बढाउन धेरै प्रयास गरिएको तर अरूले चासो नदेखाएको बताए । अब नितिशले भाजपासँग मिलेर सरकार बनाउनेछन् । नितिश कुमारको कुरा गर्ने हो भने ‘नेताजी’ पक्ष परिवर्तन गर्ने नामले चर्चित छन् ।

सन् २०१४ को कुरा गर्दा नितिश कुमार २०१३ मा लोकसभा चुनावअघि एनडीएबाट अलग भएका थिए । पछि उनले आरजेडी र कांग्रेससँग गठबन्धन बनाए । सन् २०१७ को कुरा गर्दा उनी महागठबन्धनबाट अलग भएर फेरि एनडीएमा सामेल भए । पछि उनले एनडीएसँगको सम्बन्ध तोडेर गठबन्धनमा सामेल भए ।

अब फेरि एक पटक उनको एनडीएमा फर्किने अनुमान गरिएको छ । यस्तो अवस्थामा एउटा कुरा प्रष्ट हुन्छ कि नीतीशले सत्ताको राजनीति गर्छन् र उनी अप्रत्याशित छन् ।

२४३ सदस्यीय बिहार विधानसभामा साधारण बहुमतका लागि सरकारलाई १२२ सदस्यहरूको समर्थन चाहिन्छ । बहुमतको आंकडा ७८ बीजेपी विधायक, ४५ जेडीयु र चार हिन्दुस्तानी अवाम मोर्चाका विधायकहरू बाहेक स्वतन्त्र सुमित कुमार सिंहको समर्थनमा प्राप्त हुन्छ । अगस्ट १०, २०२२ पहिले नितिशको सरकार यही तथ्याङ्कको आधारमा चलिरहेको थियो ।